Co robił husarz – motocyklista w Mińsku?

17 lipca 2017

Mieszkańcy białoruskiej stolicy mogli poczuć się nieco zaskoczeni, widząc szarżę motocyklisty w rycerskiej zbroi. Co robił tej skrzydlaty husarz w sobotni ranek na prospektach Mińska? Pewnie śpieszył do grodu nad Niemnem, by zdążyć na Dni Króla Stefana Batorego, które w dniach 13-16 lipca odbywały się w Grodnie.Organizatorami wydarzenia była zarejestrowana w Polsce Hussar oraz Grodzieńskie Państwowe Muzeum Historyczno-Archeologiczne.

Program pobytu rekonstruktorów w Grodnie przewidywał, że najbardziej widowiskowe wydarzenia, związane z ich udziałem w „Dniach Króla Stefana Batorego”, odbędą się 15 lipca na terenie Nowego i Starego Zamków. Rzeczywiście w sobotę, 15 lipca, turyści, zwiedzający grodzieńskie mogli poczuć się naocznymi świadkami wydarzeń, rozgrywających się przed stuleciami. Liczna obecność na dziedzińcu zamkowym przedstawicieli stanu szlacheckiego powodowała, iż od czasu do czasu jakiś szlachcic unosił się honorem i wzywał na pojedynek na szablach innego szlachcica. Dochodziło do drobnych i większych „konfliktów”, przy okazji których rekonstruktorzy demonstrowali chwyty szermiercze, operując jednocześnie jedną bądź dwoma szablami. Apogeum pokazów stała się scena ataku na bramę zamkową, którą rekonstruktorzy rozegrali na moście, łączącym Stary i Nowy .

Proponujemy Państwu obejrzenie fotorelacji z dziedzińca zamkowego, na którym podczas „Dni Króla Stefana Batorego w Grodnie” nie brakowało barwnych, egzotycznych postaci, przypominających o czasach, w których z Grodna jednym z najpotężniejszych państw w historii Europy rządził Król .


Ogółem do Grodna przybyło około trzydziestu przedstawicieli polskich grup rekonstrukcyjnych, którzy rozbili obozowisko na dziedzińcu Nowego Zamku, prezentując grodnianom i gościom miasta stroje, zbroje i polskiej szlachty z czasów, w których z Grodna rządził Rzeczypospolitą i Litwą jeden z najwybitniejszych władców w historii Polski i Wielkiego Księstwa Litewskiego – z Bożej łaski Król Polski Wielki Książę , Ruski, Pruski, Mazowiecki, Żmudzki, , Wołyński, Podlaski, Inflancki, a także Książę Siedmiogrodzki – Jego Królewska Mość Stefan Batory.


 
Kresy24.pl za znadniemna.pl
Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *