Litwini wysłali owce do walki z barszczem Sosnowskiego

17 lipca 2017

Dyrekcja Żmudzkiego Parku Narodowego zdecydowała, by wypasać owce w miejscach, gdzie rośnie inwazyjna i niebezpieczna dla człowieka roślina – barszcz Sosnowskiego.

Barszcz Sosnowskiego pochodzi z Kaukazu. W czasach ZSRS decydenci od rolnictwa wpadli na pomysł, by sprowadzić tę roślinę także do innych części kraju. Liczyli, że w ten sposób pozyskają tanią paszę. Jednak sytuacja wymknęła się spod kontroli, od lat 80. barszcz zaczął rozrastać się w sposób niekontrolowany, dotarł także do Polski. Problem też w tym, że dojrzały barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny dla ludzi, poparzenie nim może spowodować w skrajnych przypadkach śmierć.


W Żmudzkim Parku Narodowym, w miejscach które porasta barszcz, zaczęto wypasać owce.  Okazało się, że owce, chętnie zjadają, oprócz łubinu, również barszcz Sosnowskiego i wcale im nie szkodzi. – Wtedy nasiona barszczu nie dojrzewają, więc sama roślina dalej się nie rozrasta – wyjaśnił pomysłodawca doświadczenia, Stanislovas Vyszniauskas w rozowie z Polskim Radiem.

MaH / PolskieRadio.pl


fot. CC BY-SA 3.0

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

2 odpowiedzi Litwini wysłali owce do walki z barszczem Sosnowskiego

  1. Ula Odpowiedz

    17 lipca 2017 w 15:37

    Najprostsze metody sa przewaznie najlepsze.

  2. Jerry Odpowiedz

    17 lipca 2017 w 20:14

    Powstanie rozgrzewająca wełna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *