Białoruś redukuje loty dronów

29 listopada 2017

Strefa przygraniczna, okolice lotnisk i obiektów wojskowych zostały zaznaczone na publicznej mapie katastralnej Białorusi jako miejsca, w których obowiązuje lotu samolotów bezzałogowych -dronów. W sumie takich stref jest około 80, najwięcej przy granicy z Polską, Litwą, Łotwą i Ukrainą. 

Krajowa agencja katastralna Komitetu Mienia Państwowego przygotowała i opublikowała na publicznej mapie dostępnej w Internecie zakładkę „Strefy zakazu latania bezzałogowych statków powietrznych (modeli samolotów o łącznej masie ponad 0,5 kg)”. Zawiera ona wizualizację stref z krótkim opisem obszaru objętego zakazem, wskazaniem powierzchni i jej parametrami.


Największym obszarem, nad którym loty są zabronione, jest terytorium przygraniczne Białorusi z Łotwą, Litwą, Polską i Ukrainą (obszar ten wynosi ponad 8,5 tys. km kwadratowych). Drony nie mogą również latać nad lotniskami, jednostkami wojskowymi, niektórymi obiektami w dużych miastach itp.

Władze wyjaśniają, że lokalizacja stref wynika przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa; loty nad tymi terenami mogłyby doprowadzić do zderzenia z samolotem lub innym obiektem. Portal informacyjny TUT.by przypomina, że według białoruskich przepisów dronów nie można używać na wysokości większej niż 100 m i nie mogą one mieć wagi większej niż 0,5 kg, jeśli nie mają odpowiednich oznaczeń.


Komitet ds. Mienia Państwowego wyjaśnia, że obecnie bezzałogowe statki powietrzne stały się szeroko rozpowszechnione na Białorusi. Ich właściciele nie wiedząc o tym, mogą naruszyć ustawodawstwo Republiki, przelatując nad terytorium gdzie loty zostały zakazane. Wykaz stref objętych zakazem lotów statków bezzałogowych został ustalany przez Ministerstwo Obrony w porozumieniu z Ministerstwem Transportu i Łączności. Obecnie, postanowieniem Ministerstwa Obrony lista rozszerzyła się z 16 do 80 stref.

Mapa jest dostępna tu

Kresy24.pl/AB

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *