1940 – w Katyniu zginął Henryk Minkiewicz-Odrowąż – generał, działacz polityczny, pierwszy dowódca Korpusu Ochrony Pogranicza, legionista, bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego.
Urodził się w Suwałkach w 1880 r. Chodził do gimnazjum w Mariampolu. W czasie I wojny światowej walczył w Legionach Polskich. M.in. w 1916 r. w bitwie pod Kostiuchnówką został ranny i wzięty przez Rosjan do niewoli, z której zbiegł. W latach 1918-1920 brał udział w walkach z Ukraińcami i na czele 2 Dywizji Piechoty Legionów walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, m.in. w Bitwie Warszawskiej.
W okresie międzywojennym sformował Korpus Ochrony Pograniczna i był pierwszym jego dowódcą. W latach 1929-39 mieszkał w osadzie wojskowej Jamno w powiecie Brześć nad Bugiem.
Po sowieckiej napaści na Polskę 17 września 1939 r., mimo podeszłego wieku i pozostawania w stanie spoczynku, został osadzony w obozie w Kozielsku. Tam – ze względu na swój autorytet i najwyższy stopień – był uznawany za przywódcę wszystkich osadzonych oficerów. 7 kwietnia wywieziony na egzekucję w Katyniu czwartym transportem.
1757 – urodził się Wojciech Bogusławski – polski aktor, dramatopisarz, dyrektor Teatru Narodowego. Organizował występy Grodnie, Wilnie, Dubnie, we Lwowie. Autor pierwszej opery narodowej „Krakowiacy i Górale” wystawianej m.in. we Lwowie, gdzie utwór cieszył się wielką popularnością. W 1797 r. wystawił po raz pierwszy w Polsce „Hamleta”. Zmarł w 1829 r.
1872 – we Lwowie urodził się Tadeusz Pini – polski krytyk literacki, historyk literatury. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Lwowskim. Pracował jako nauczyciel w gimnazjum we Lwowie i Tarnowie. Był także działaczem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. W latach 1905-1907 był redaktorem naczelnym lwowskiego „Pamiętnika Literackiego”- najstarszego pisma polonistycznego. Zmarł w 1937 r. we Lwowie. Pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim.
1901 – urodził się Stanisław Wigura (zm. 1932), polski konstruktor lotniczy, inżynier i lotnik, współzałożyciel zespołu konstrukcyjnego RWD, wykładowca Politechniki Warszawskiej
1936 – w Grodnie urodził się Jerzy Maksymiuk – polski dyrygent, kompozytor.
1943 – Niemieckie i ukraińskie jednostki policyjne rozstrzelały 2.300 Żydów z getta w Zborowie koło Tarnopola.
1944 – zmarł Bolesław Wallek-Walewski – polski kompozytor i dyrygent, wykładowca i dyrektor Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego w Krakowie. Studiował u Stanisława Niewiadomskiego w Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego we Lwowie. Urodzony w 1885 r. we Lwowie.
1953 – zmarł Stanisław Wojciechowski – polski polityk, minister spraw wewnętrznych, prezydent Polski. Urodzony w 1869 r.
1968 – zmarła Zofia Kossak-Szczucka – polska powieściopisarka, uczestniczka ruchu oporu, współzałożycielka Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Wnuczka Juliusza Kossaka. Dzieciństwo i młodość spędziła na Lubelszczyźnie i na Wołyniu. Po zamążpójściu w 1915 r. mieszkała w Nowosielicy na Wołyniu, tu przeżyła okres krwawych wystąpień chłopskich oraz najazd bolszewicki. Uczestniczka Powstania Warszawskiego. Urodzona w 1889 r.
1973 – zmarł Bonawentura Lenart – polski grafik, liternik, profesor ASP w Warszawie. W latach 1919-1929 kierował pracownią doświadczalną liternictwa, drukarstwa i introligatorstwa przy Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Wilnie. Urodzony w 1881 r.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 9 kwietnia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!