1909 – zmarła Helena Modrzejewska – aktorka uważana za jedną z najpiękniejszych kobiet swojej epoki. Na dużej scenie debiutowała we Lwowie, występowała też w innych kresowych teatrach.
Urodziła się w 1840 r. w Krakowie. Właściwie nazywała się Jadwiga Helena Misel, a po ślubie Chłapowska. Na Kresach występowała po raz pierwszy w Brzeżanach, ale za jej poważny debiut należy uznać rolę Skierki w „Balladynie” Juliusza Słowackiego w 1862 r. we Lwowie. Od 1863 r. pojawiała się także na scenach w Stanisławowie i Czerniowcach, występując w kolejnych sztukach Słowackiego.
Potem grała już jako teatralna gwiazda w Krakowie i Warszawie, a w 1876 r. wyemigrowała do Kalifornii, gdzie zyskała wielki rozgłos w repertuarze szekspirowskim. Z powodu jej patriotycznych wystąpień rosyjskie władze wydały jej zakaz powrotu na teren zaboru carskiego. Odwiedzała więc tylko Galicję, a na przełomie lat 1902-1903 ponownie występowała gościnnie we Lwowie.
1858 – we Lwowie urodził się Jan Styka – polski malarz, autor obrazów historycznych, religijnych i batalistycznych. Wraz z Wojciechem Kossakiem współautor Panoramy Racławickiej. Do dziś istnieje we Lwowie piękna willa Jana Styki. Zmarł w 1925 r.
1860 – w Kolanie na Podlasiu urodził się Józef Weyssenhoff – polski pisarz, poeta, wydawca. Zbliżony do Narodowej Demokracji. Piewca tradycji starego ziemiaństwa kresowego i łowów. Dzieciństwo spędził w Wilnie i na Żmudzi. Zmarł w 1932 r.
1888 – we Lwowie urodził się Juliusz Zborowski – polski etnograf, językoznawca, znawca Podhala. Zmarł w 1965 r.
1907 – w Smilej (obecnie Ukraina) urodził się Jerzy Tyczyński – polski aktor.
1923 – w Wilnie urodził się Jerzy Passendorfer – polski reżyser filmowy. Zmarł w 2003 r.
1941 – w więzieniu NKWD w Chersoniu zmarł Mariusz Zaruski – polski generał, pionier żeglarstwa, taternik, pedagog, harcerz. Został aresztowany we Lwowie przez NKWD. Urodzony w 1867 r. w Dumanowie koło Kamieńca Podolskiego.
1944 – w Wilnie urodził się Wojciech Zieliński – polski dziennikarz, komentator sportowy. Zmarł w 2008 r.
1972 – zmarł Marian Leon Bielicki – polski pisarz, eseista, dziennikarz, tłumacz języka rosyjskiego. Urodzony w 1920 r. w Wilnie.
1979 – Edward Raczyński objął funkcję prezydenta Polski na uchodźstwie; był najstarszym (złożył urząd w wieku 95 lat), jak i najdłużej żyjącym prezydentem RP (niecałe 102 lata)
2008 – zmarł Paweł Wildstein – polski wojskowy, działacz społeczności żydowskiej. W czasie II wojny światowej przebywał we Lwowie i w Stryju. Wywieziony przez sowietów na Syberię. Urodzony w 1920 r.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 8 kwietnia
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!