1844 – urodził się Alfred Kamienobrodzki – związany ze Lwowem polski budowniczy, architekt i akwarelista. Uczestnik Powstania Styczniowego.
Mieszkał we Lwowie, gdzie miał biuro architektoniczne. Malował głównie akwarelą – krajobrazy, widoki wnętrz i architektury Lwowa, Krakowa i okolic, a także Wołynia. Był członkiem Towarzystwa Politechnicznego we Lwowie. W 1894 r. otrzymał na wystawie lwowskiej złoty medal za prace architektoniczne. Zmarł w 1922 r. we Lwowie i został pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim. Część akwarel Kamienobrodzkiego znajduje się w Muzeum Historycznym miasta Lwowa.
1752 – w Kamieńcu Podolskim urodził się Józef Zajączek – polski i francuski generał, jakobin polski, członek Rady Najwyższej Narodowej w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej, pierwszy namiestnik Królestwa Polskiego. Zmarł w 1826 r.
1791 – urodził się Józef Grzegorz Wojtarowicz – polski duchowny katolicki, biskup tarnowski. Ukończył seminarium lwowskie. Zmarł w 1875 r.
1810 – w majątku Nowy Dwór na Żmudzi urodził się Stanisław Kierbedź – generał-major, inżynier, budowniczy. Uczył się w Poniewieżu i Kownie, studiował na Uniwersytecie Wileńskim. Zmarł w 1899 r.
1870 – W Porozowie koło Wołkowyska (obecnie na Białorusi) urodziła się Ester Rachel Kamińska, aktorka teatralna, przyrównywana przez współczesnych do Eleonory Duse i Sary Bernhardt, nazywana „matką żydowskiego teatru”. Grała w języku jidysz.
1884 – we Lwowie urodził się Stanisław Jurkiewicz – polski prawnik, polityk, minister zdrowia i opieki społecznej, walczył jako ochotnik w wojnie polsko – bolszewickiej 1920 r. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Zmarł w 1954 r.
1902 – urodził się Stefan Inglot – polski historyk, profesor, działacz ruchu spółdzielczego. Brał udział w obronie Lwowa przed Ukraińcami w 1918 r. i bolszewikami w 1920 r. Studiował na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Wykładał w Akademii Handlu Zagranicznego. W latach 1924-1945 pracował w Bibliotece Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie jako bibliotekarz, następnie kustosz oddziału rękopisów. Czas wojny spędził we Lwowie – był prezesem nielegalnego Stronnictwa Ludowego i zajmował się tajnym nauczaniem. Zmarł w 1994 r.
1913 – we Lwowie urodził się Adam Schaff – polski filozof, ideolog eurokomunizmu. Zmarł w 2006 r.
1920 – głównodowodzący sił zbrojnych Rosji Sowieckiej Siegiej Kamieniew zatwierdził plan uderzenia na Zachód przez Polskę.
1926 – w Wilnie urodził się Czesław Cywiński – polski wojskowy, kombatant, przewodnik światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Żołnierz 1 Wileńskiej Brygady AK Juranda. Uczestnik operacji „Ostra Brama”. Zmarł w 2010 r.
1942 – rząd sowiecki zmniejszył liczbę dziennych racji żywnościowych dla Armii Polskie w ZSRS z 70 tys. do 26 tys.
1944 – w trakcie likwidacji przez polskie podziemie posterunku Ukraińskiej Policji Pomocniczej w Sahryniu zostało zamordowanych od 150 do 800 ukraińskich mieszkańców wsi.
1946 – zakończył się zwołany przez władze stalinowskie tzw. Pseudosobór Lwowski. Zlikwidowano Unię Brzeską i przyłączono Ukraińską Cerkiew Grekokatolicką do Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 10 marca
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!