2010 – w Świdniku zmarł gen. Tadeusz Edward Góra – legendarny pilot RAF i szybownik – rekordzista. Zaczynał karierę w Aeroklubie Wileńskim.
Urodzony w 1918 r. Szkolenie lotnicze rozpoczynał w czerwcu 1934 r. na szybowisku Grzegorzewo należącym do Aeroklubu Wileńskiego. W 1938 r. Góra jako pierwszy na świecie został wyróżniony przez Międzynarodową Federację Lotniczą Medalem Lilienthala – najwyższym trofeum szybowcowym za rekordowy przelot na dystansie 578 km z Bezmiechowej (Bieszczady) do Małych Solecznik pod Wilnem.
W 1939 r. zbiegł z niewoli sowieckiej i walczył w RAF jako pilot w dywizjonach 316, 306 i 315. Odbył 883 loty bojowe, zestrzelił 4 samoloty niemieckie, jedną rakietę V1, uszkodził okręt podwodny. Po wojnie szkolił wojskowych pilotów w Polsce. W 1962 r. zdobył tytuł Szybowcowego Mistrza Polski. Wielokrotnie odznaczany.
1729 – urodził się Joachim Litawor Chreptowicz herbu Odrowąż – kanclerz wielki litewski z mianowania targowiczan, stolnik nowogródzki, poseł na Sejm, jeden z twórców Komisji Edukacji Narodowej, minister spraw zagranicznych RP. W 1790 r. jako pierwszy na Litwie oczynszował swoich chłopów. W Szczorsach wybudował pałac w stylu francuskim z pokaźną biblioteką. Dokonał przełomowych odkryć w dziedzinie pszczelarstwa. Zmarł w 1812 r.
1778 – w Pohoście na Polesiu urodził się książę Franciszek Ksawery Drucki-Lubecki – polski polityk, minister skarbu Królestwa Polskiego 1821–30, założyciel Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego i Banku Polskiego, genialny finansista. Zindustrializował Królestwo Polskie i zapewnił mu zewnętrzne rynki zbytu. Zmarł w 1846 r.
1872 – urodził się Maksymilian Huber – polski inżynier mechanik, profesor i rektor Politechniki Lwowskiej. Zmarł w 1950 r.
1886 – w Borkach pod Kozielcem (obecnie Ukraina) zmarł Michał Czajkowski vel Sadyk Pasza herbu Jastrzębiec – urodzony na Wołyniu działacz niepodległościowy, pisarz i poeta zaliczany do szkoły ukraińskiej polskiego romantyzmu. Założyciel słynnej polskiej wsi Adampol w Turcji. Urodzony w 1804 r. w Halczyńcu na Wołyniu.
1895 – w Rawie Ruskiej urodził się Michał Antoni Dadlez, ps. „Bogoria” – doktor polonistyki, historyk polskiej literatury, poeta, żołnierz Legionów Polskich, 1914-17 w niewoli rosyjskiej, następnie w II Korpusie Polskim na Wschodzie. Korespondent wojenny w wojnie z bolszewikami 1920 r., w czasie okupacji hitlerowskiej nauczał na tajnych kompletach, ciężko ranny w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie m.in. dyrektor Gimnazjum im. Mickiewicza w Warszawie. Zmarł w 1965 r.
1937 – we Lwowie urodził się Mariusz Walter – reporter, reżyser, menadżer, producent, współwłaściciel Grupy ITI.
1945 – NKWD przeprowadziło masowe aresztowania Polaków we Lwowie. Według szacunków AK, objęły one 17 tys. osób, w tym 31 pracowników naukowych Uniwersytetu i Politechniki Lwowskiej. Część aresztowanych po kilku dniach zwolniono, większość deportowano jednak w głąb ZSRR. Kilkunastu polskich profesorów przewieziono do łagru Krasnodon i skierowano do ciężkiej pracy przy wyrębie lasów i w kopalniach. Zmarło tam m.in. dwóch lwowskich profesorów: Tadeusz Kuczyński i Emil Łazoryk.
1989 – zmarł Kazimierz Brusikiewicz – urodzony w Wilnie w 1926 r. polski aktor. Po repatriacji pracował w teatrach stołecznych, TVP i Polskim Radio.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 4 stycznia
2 komentarzy
d kurek
4 stycznia 2014 o 21:09Wszystkie tzw. patriotyczne portale (łącznie z waszym, który b. lubię czytać) ZAPOMNIELIŚCIE O DZISIEJSZYM DNIU 4.1.2014r. 70 lat temu sowieci rozpoczęli drugą okupację naszych KRESÓW. A Wy nic. Jest to wskażnik co do waszych rzeczywistych intencji. Egzamin z wynikiem negatywnym. Znów przekonałem się, że zasada ograniczonego zaufania odnosi się również do takich stron jak Wasze. PRZYKRO………
MAB - Kresy24
4 stycznia 2014 o 22:43Nie do końca ma Pan rację. Data ta została przez nas odnotowana w Kalendarium Kresowym dzień wcześniej – 3 stycznia, gdyż wojska sowieckie weszły w nocy z 3 na 4 stycznia.