1942 – we Lwowie zmarł Kazimierz Sichulski – malarz, rysownik i grafik. W czasie I wojny światowej walczył w szeregach Legionów Polskich.
Urodzony w 1879 r. we Lwowie. W latach 1920-30 był profesorem Państwowej Szkoły Przemysłowej we Lwowie, a w latach 1930-1939 – Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wiele jego prac powstało pod ogromnym urokiem Huculszczyzny – jej folkloru, strojów, obrzędów cerkiewnych.
1625 – pomiędzy hetmanem polnym koronnym Stanisławem Koniecpolskim a hetmanem kozackim Mychajłem Doroszeńką została podpisana Ordynacja Kurukowska – ugoda gwarantująca amnestię powstańcom kozackim i redukująca do 6 tys. liczbę Kozaków rejestrowych.
1807 – w Skwarzawie koło Lwowa urodził się Karol Antoniewicz – polski jezuita, misjonarz, pisarz. Zmarł w 1852 r.
1811 –w Podhajcach urodził się Leonard Rettel – polski pisarz, poeta i tłumacz, belwederczyk i Powstaniec Listopadowy, działacz Wielkiej Emigracji. Zmarł w 1885 r.
1825 – w Wilnie urodził się Julian Klaczko – polski krytyk literacki, historyk sztuki. Zmarł w 1906 r.
1838 – urodził się Bronisław Radziszewski – polski chemik, profesor i rektor Uniwersytetu Lwowskiego. Stworzył we Lwowie pierwszą nowoczesną pracownię chemiczną w kraju. Zmarł w 1914 r. we Lwowie. Pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim.
1880 – urodził się Oskar Sosnowski – polski architekt, profesor Politechniki Lwowskiej i Politechniki Warszawskiej. Brał udział w wojnie polsko – bolszewickiej. Kierował wydziałem w Ministerstwie Spraw Polskich Ukraińskiej Republiki Ludowej. Był m.in. autorem kamienicy Bałabanów we Lwowie i kościołów w Warszawie (m.in. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Placu Narutowicza). W 1935 r. według projektu Sosnowskiego przebudowano w stylu neogotyckim słynną Farę Witoldową w Grodnie, wysadzoną po wojnie przez sowietów. Architekt zmarł w 1939 r.
1893 – w majątku Pućków na Mińszczyźnie urodził się Michał Kryspin Pawlikowski – polski pisarz, felietonista, publicysta wileńskiego „Słowa” określany jako „kronikarz Wielkiego Księstwa Litewskiego”. W latach 1939–40 współpracował z „Gazetą Codzienną” Józefa Mackiewicza. Zmarł w 1972 r.
1991 – weszła w życie Konstytucja Litwy.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 6 listopada
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!