1940 – sowieckie Biuro Polityczne KC WKP(b) podjęło decyzję o wymordowaniu 25 tysięcy polskich jeńców wojennych i więźniów.
W dniu 2 marca 1940 r. szef NKWD Ławrientij Beria skierował do Stalina tajną notatkę, w której proponował rozstrzelanie 14,7 tys. polskich jeńców wojennych i 11 tys. polskich więźniów przetrzymywanych na Zachodniej Białorusi i Ukrainie bez wzywania tych osób i stawiania im zarzutów. Na notatce tej są cztery zatwierdzające podpisy: Stalina, Woroszyłowa, Mołotowa i Mikojana oraz dopiski: Kalinin – za, Kaganowicz – za.
To właśnie na podstawie tej notatki Biuro Polityczne KC WKP(b) 5 marca 1940 r. wydało tajną decyzję P13/144 zatwierdzającą tę zbrodnię.
1279 – wielki książę litewski Trojden rozgromił w Bitwie pod Kiernowem armię Zakonu Kawalerów Mieczowych.
1569 – województwo podlaskie zostało na mocy Unii Lubelskiej przyłączone do Polski. Wcześniej należało do Wielkiego Księstwa Litewskiego. Jego stolicą był Drohiczyn.
1808 – we wsi Dobkiszki koło Sejn urodził się Szymon Konarski – polski działacz niepodległościowy, powstaniec listopadowy, członek Młodej Polski i Stowarzyszenia Ludu Polskiego. Aresztowany za radykalną działalność niepodległościową, torturowany w klasztorze bazyliańskim w Wilnie, gdzie wcześniej więziono filaretów, nie wydał swoich przyjaciół. Został rozstrzelany w 1839 r.
1863 – Powstanie Styczniowe: wygrana powstańców w Bitwie pod Skałą.
1902 – w Jampolu Podolskim urodził się Ludwik Christians – polski adwokat, polityk, prezes Polskiego Czerwonego Krzyża, filister korporacji akademickiej „Concordia”, poseł na Sejm, działacz Rady Głównej Opiekuńczej. Zmarł w 1956 r.
1902 – w Rzeżycy urodził się Tadeusz Manteuffel – polski historyk, mediewista, żołnierz AK, twórca i pierwszy dyrektor m.in. Instytutu Historii PAN, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego w latach 1950–53. Zmarł w 1970 r.
1907 – w Ułaszkowcach na Podolu urodził się Zygmunt Haupt – polski pisarz, malarz, architekt. Zmarł w 1975 r.
1907 – w Sankt Petersburgu zwołano Drugą Dumę, liczącą 518 posłów, w tym 46 posłów polskich (35 z Królestwa i 11 z Koła Kresowego). Wydarzeniu towarzyszyła 40-tysięczna demonstracja, którą rozproszyły oddziały wojskowe.
1957 – dokonano dokładnego wytyczenia powojennej granicy polsko-radzieckiej w dawnych Prusach Wschodnich, na Zalewie Wiślanym i Mierzei Wiślanej.
2000 – Jan Paweł II beatyfikował 11 zakonnic Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu – nazaretanek rozstrzelanych przez Niemców w lesie pod Nowogródkiem 1 sierpnia 1943 r. Są pochowane przy nowogródzkiej farze.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 5 marca
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!