23 sierpnia w Historii Kresów

23 sierpnia 2013

Podpisanie Paktu Ribbentrop-Mołotow. Podpis składa Mołotow, za nim stoją Ribbentrop i Stalin

Podpisanie Paktu -. Podpis składa , za nim stoją i

1939 – szefowie dyplomacji ZSRR i Niemiec – Wiaczesław Mołotow i Joachim von Ribbentrop podpisali w Moskwie pakt o nieagresji z tajnym protokołem podziału Europy Wschodniej.

Protokół dodatkowy do Paktu dzielił Europę Wschodnią na strefy interesów: , i Finlandia miały stać się strefą wpływów i przyszłym terytorium ZSRR, a Polska miała zostać podzielona wzdłuż rzek Narew, Wisła i San. Północna granica Litwy (z Łotwą) miała stanowić granicę między strefami Niemiec i ZSRR. Część Rumunii – Besarabia, czyli m.in. cała obecna Mołdawia, miała przypaść stronie sowieckiej.


Pakt sowiecko-niemiecki otwierał Hitlerowi drogę do zatakowania Polski i rozpoczęcia II wojny światowej. Przyjaźń faszystów z komunistami została przypieczętowana w czasie nocnego przyjęcia na Kremlu, na którym Stalin wzniósł toast za Hitlera. Alianci, którzy szybko dowiedzieli sie o tajnym protokole sowiecko-niemieckim, nie przekazali Polsce żadnych informacji na ten temat.

Już w czasie wojny z Polską niektóre zapisu Paktu uległy modyfikacji – mówi się, że był to tzw. Drugi Pakt Ribbentrop – Mołotow. Rosjanie oddali Niemcom wschodnie Mazowsze i Lubelszczyznę w zamian za Litwę. Przy okazji podpisano dokumenty o współpracy z w celu zwalczania polskości i polskiego podziemia.


Z kolei w ramach współpracy gospodarczej i handlowej Niemcy otrzymały od ZSRR miliony ton ziarna, produktów naftowych, drewna i wyrobów walcowanych oraz setki tysięcy ton manganu, chromu, miedzi i bawełny. W przededniu wojny niemiecko – sowieckiej import z ZSRR stanowił 70% importu III Rzeszy.

1838 – w Jaśniszczach koło Brodów urodziła się Róża Kolumba Białecka – Sługa Boża, zakonnica, założycielka zakonu dominikanek w Polsce. Zmarła w 1887 r.

1893 – zmarł Michał Elwiro Andriolli – polski rysownik, ilustrator, malarz. Autor m.in. ilustracji do „Pana Tadeusza” i „Konrada Wallenroda” Adama Mickiewicza wykonanych w latach 1879–1882. Malował również obrazy m.in. dla kościołów w Kownie. Urodzony w 1836 r. w Wilnie.

1918 – urodził się Zdzisław – ksiądz, doktor filozofii, kapelan Jana Pawła II, harcmistrz, kapelan Rodzin Katyńskich i pomordowanych na Wschodzie, Kapelan Naczelny ZHP poza granicami Kraju. Należał do grupy jeńców, którzy uniknęli śmierci w czasie Mordu Katyńskiego. Poświęcił życie wyjaśnieniu okoliczności i upamiętnieniu Zbrodni Katyńskiej. Zmarł w 2007 r. Przeczytaj więcej o księdzu Zdzisławie Peszkowskim.

1919 – wybuchło zorganizowane przez Polską Organizację Wojskową przeciwko administracji litewskiej, która nie chciała opuścić przynależnych Polsce terenów w okolicach Sejn. Po kilkudniowych walkach miasto i rejon Sejn zostały odbite przez Polaków przy stratach 37 powstańców. Przeczytaj więcej o Powstaniu Sejneńskim.

1927 – w Wilnie urodził się Tadeusz – polski , pianista, dyrygent. Studia pianistyczne rozpoczął w 1934 r. w Konserwatorium Muzycznym im. M. Karłowicza w Wilnie.

1944 – 250 polskich oficerów więzionych przez NKWD na Majdanku zostało wywiezionych do łagrów w ZSRR.

1944 – w Powstaniu Warszawskim poległa Halina – polska lekarka, psychiatra, która w powstaniu była chirurgiem w Szpitalu Św. Jana Bożego przy ul. Bonifraterskiej 12. Medycynę ukończyła w Żeńskim Instytucie Medycznym w Petersburgu. W latach 1923-1935 pracowała w Klinice Psychiatrii Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie. Zorganizowała opiekę rodzinną nad psychicznie chorymi na Wileńszczyźnie. Urodzona w 1890 r. w Berdyczowie.

1980 – zmarł Horacy Safrin – polski pisarz. W latach 1918-1939 był kierownikiem literackim studia im. Goldfadena w Stanisławowie. Urodzony w 1899 r. w Monasterzyskach.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 23 sierpnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *