1872 – zmarł Stanisław Moniuszko herbu Krzywda – polski kompozytor z Kresów, dyrygent, pedagog, autor 268 pieśni, operetek, baletów i oper, w tym „Halki” i „Strasznego dworu”.
Wielki twórca urodził się w 1819 r. w Ubielu – dziś jest to wyludniona wieś na Białorusi, nad Wołmą, w obwodzie mińskim. Muzyki uczyła go początkowo matka. W 1827 r. rodzina Moniuszków przeniosła się do Warszawy i tam przyszły kompozytor rozpoczął profesjonalną edukację muzyczną.
Po trzech latach rodzina przeprowadziła się ponownie – tym razem do Mińska, gdzie Moniuszko kontynuował naukę u Dominika Stefanowicza.
Po studiach muzycznych w Berlinie Moniuszko zamieszkał w Wilnie, gdzie działał jako organista, kompozytor, pedagog i organizator życia muzycznego w mieście. W 1858 r. przeniósł się ponownie do Warszawy, gdzie objął stanowisko dyrygenta opery i wykładał w Instytucie Muzycznym.
Tak rozpoczęła się wielka międzynarodowa kariera Stanisława Moniuszki, w której nie zabrakło jednak jeszcze jedengo epizodu kresowego, na przełomie lat 1865-66 kiedy kompozytor gościł we Lwowie.
Pogrzeb Stanisława Moniuszki w Warszawie stał się wielką manifestacją patriotyczną.
1817 – cesarz Franciszek II Habsburg zatwierdził statut Fundacji Ossolineum założonej we Lwowie przez hrabiego Józefa Maksymiliana Ossolińskiego.
1863 – w Szołudkach koło Niemirowa na Podolu urodził się Władysław Horodecki – polski architekt tworzący w Kijowie, przedstawiciel modernizmu. Zmarł w 1930 r.
1877 – w Stanisławowie zmarł Karol Świdziński – poeta, uczestnik Powstania Styczniowego. Urodzony w 1841 r.
1878 – w Samborze urodził się Władysław Byrka – polski prawnik, ekonomista, działacz polityczny II Rzeczypospolitej, bankowiec, działacz samorządu gospodarczego, wielokrotnie poseł na Sejm II RP. W latach 1929–1936 był dyrektorem Izby Przemysłowo-Handlowej we Lwowie. Zmarł w 1945 r.
1906 – urodził się Tadeusz Wacław Korzybski – polski biochemik, twórca polskiej penicyliny. Karierę naukową rozpoczął w Katedrze Chemii Lekarskiej Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. W okresie okupacji niemieckiej pełnił różne funkcje naukowe w katedrach i instytutach medycznych we Lwowie, m.in. był pracownikiem Instytutu do Zwalczania Duru Plamistego. Zmarł w 2002 r.
1909 – w Żytomierzu zmarł Apolinary Wnukowski – polski duchowny katolicki, biskup płocki, arcybiskup mohylewski w latach 1908-1909 (metropolita wszystkich katolików w Rosji). Kształcił się w Kamieńcu Podolskim, Żytomierzu i Petersburgu. Profesor, a następnie rektor seminarium w Żytomierzu. Pochowany na tamtejszym cmentarzu. Urodził się w 1848 r.
1939 – w Stanisławowie urodził się Ireneusz Iredyński – polski prozaik, dramaturg, poeta, scenarzysta, autor piosenek i licznych słuchowisk radiowych. Zmarł w 1985 r. Przeczytaj więcej o Ireneuszu Iredyńskim.
1942 – na Piaskach Łyczakowskich we Lwowie została rozstrzelana przez Niemców Halina Górska – polska pisarka związana ze Lwowem urodzona w 1898 r.
1960 – zmarł Józef Haller – generał broni Wojska Polskiego, legionista, harcmistrz, przewodniczący ZHP, działacz polityczny i społeczny. Urodzony w 1873 r. Mieszkał we Lwowie, gdzie służył w wojsku austriackim. Organizator Legionu Wschodniego we Lwowie. Dowodził jednostkami całego II Korpusu Polskiego na Ukrainie. Dowódca Błękitnej Armii w czasie wojny polsko-ukraińskiej.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 4 czerwca. Fot: https://polona.pl/item/klosy-czasopismo-illustrowane-tygodniowe-1872-t-14-nr-364-20-czerwca,Nzk0MjA0Ng/0/#info:metadata
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!