1924 – zmarł Joseph Conrad (Józef Konrad Korzeniowski) – światowej sławy angielski pisarz z polskich Kresów, autor „Lorda Jima” i wielu innych utworów o tematyce morskiej.
O twórczości Conrada nie napiszemy tu nic nowego, natomiast za swój obowiązek uważamy przypomnienie jego kresowego pochodzenia. Urodził się w 1857 r. w Berdyczowie, był synem pisarza Apollona Korzeniowskiego. Jego wuj Stefan Bobrowski był jednym z przywódców Powstania Styczniowego. W 1861 r. rodzice Józefa Korzeniowskiego zostali zesłani za działalność przeciwko caratowi do Wołogdy w głębi Rosji. Po śmierci matki przyszłego pisarza – Ewy z Bobrowskich – zaopiekował się nim jej brat Tadeusz. Jako 17-latek Korzeniowski wyjechał w 1874 r. do Marsylii.
Na tym związki Korzeniowskiego z Kresami w zasadzie się kończą. Pod koniec życia nosił się z zamiarem powrotu do Polski, ale ostatecznie nie był w stanie tego zrealizować. Wypowiadał się natomiast o sprawach polskich w publicystyce i poparł pożyczkę rozpisaną w 1920 r. w USA przez rząd walczącej z bolszewikami Polski.
1569 – Inflanty przyłączono do Korony i Litwy jako wspólną własność.
1775 – Katarzyna II wydała manifest o likwidacji Siczy Zaporoskiej.
1873 – założono Galicyjskie Towarzystwo Tatrzańskie.
1886 – we Lwowie zmarł Jan Lam – polski pisarz, znakomity humorysta i satyryk. Uczył się najpierw u Bazylianów w Buczaczu, a następnie studiował na Uniwersytecie Lwowskim. Największy rozgłos przyniosły mu publikowane od 1868 r. „Kroniki lwowskie”. Pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim. Urodził się w 1838 r. w Stanisławowie.
1941 – w Auschwitz zginął Stanisław Sedlaczek – polski pedagog, harcmistrz. Studiował na Politechnice Lwowskiej. Członek Zetu i organizator drużyn sokolich. Przyboczny 7 Lwowskiej Drużyny Skautowej. W 1913 r. wszedł do redakcji „Skauta” oraz do Związkowego Naczelnictwa Skautowego jako sekretarz. W latach 1914-15 prowadził tajną pracę skautową we Lwowie zajętym przez wojska rosyjskie. Urodzony w 1892 r. w Kołomyi.
1946 – zmarł Ignacy Matuszewski – polski polityk, publicysta, minister skarbu, zwolennik Piłsudskiego. W lutym 1918 r. na czele polskiego oddziału wojska zajął Mińsk Litewski przepędzając garnizon bolszewicki. W lipcu 1920 r. podczas wojny polsko-bolszewickiej został szefem Oddziału II Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego. Zdaniem Piłsudskiego, to m.in. dzięki jego umiejętnościom wywiadowczym Polacy odnieśli w tej wojnie zwycięstwo . Urodzony w 1891 r.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 3 sierpnia
3 komentarzy
glossa
27 maja 2017 o 12:35„1873 – założono Galicyjskie Towarzystwo Tatrzańskie”
Tylko formalnie.
Dokładnie z datą 31 grudnia 1873 roku wydano dokument powołujący „Galicyjskie Towarzystwo Tatrzańskie z siedzibą w Nowym Targu” podpisany przez założycieli:
Mieczysław hrabia Rey,
księżna Jadwiga z Zamoyskich Sapieżyna,
Marcin Nałęcz Kęszycki właściciel dóbr,
Ludwik Eichborn właściciel dóbr,
c. k. kapitan Feliks Pławicki,
Józef Szalay właściciel dóbr.
Historycznie było tak.
W dniu 31 maja 1874 roku uchwalono nowy Statut powołujący „Towarzystwo Tatrzańskie z siedzibą w Krakowie”, zatwierdzony przez Namiestnictwo we Lwowie w dniu 10 października 1874 roku.
Ostateczne ukonstytuowanie się i podjęcie praktycznej działalności nastąpiło w dniu 22 listopada 1874 roku.
glossa
3 sierpnia 2017 o 16:23Redakcjo Kresy24 – skorygujcie ten historyczny błąd.
To była tylko wyprawiona we dworze w Kużnicach uczta kilkunastu arystokratów i inteligentów na której ambicjonalne towarzystwo postanowiło założyć, tak jak wcześniej uczyli to Węgrzy w swoich Tatrach, założyć towarzystwo górskie.
Może sprawdzicie to w ->
https://pl.wikipedia.org/wiki/Polskie_Towarzystwo_Tatrza%C5%84skie
Jerzy
3 sierpnia 2020 o 12:38Do wolnej Polski Conrad już nie przyjechał, ale odwiedził Polskę w 1914 r., był krótko w Krakowie i w Zakopanem. Ostatnie lata Pisarza obfitowały w kłipoty zdrowotne i finansowe.