17 maja w Historii Kresów

17 maja 2013

Powstańcy Styczniowi

1863: rozpoczęła się bitwa pod Horkami w guberni grodzieńskiej – seria potyczek stoczonych z Rosjanami przez oddział Romualda Traugutta.

Pod koniec kwietnia objął komendę nad 160-osobowym oddziałem powstańczym w rejonie wsi Horki w powiecie kobryńskim. Wkrótce dołączyło do niego 32 urzędników z Kobrynia. Rosjanie zauważyli koncentrację oddziału i wysłali przeciwko niemu pościg – rotę piechoty i 40 kozaków. zastawił jednak na nich zasadzkę na grobli pod Horkami. Rosjanie zostali okrążeni i wzięci w krzyżowy ogień, tracąc 70 zabitych.


Pięć dni później wysłano przeciwko Trauguttowi kolejny oddział – 2 roty z batalionu strzelców pułkownika Ehrnberga. W starciu w lesie zginęło 12 Rosjan i 2 Polaków. Wreszcie w dniu 25 maja połączone oddziały generała Eggera i pułkownika Ehrnberga zaatakowały powstańców okrążonych na grobli. Po trzygodzinnej walce polski oddział poszedł w rozsypkę, tracąc 13 ludzi. Stracono też obóz z 20 wozami i 50 końmi. Kilku powstańców zostało złapanych przez chłopów i wydanych Rosjanom.

1602: wojska polsko-kozackie pod wodzą hetmana Jana Zamoyskiego zdobyły twierdzę Fellin w Estonii.


1866 – we Włocławku urodził się Julian – działacz polskiego i międzynarodowego rewolucyjnego ruchu robotniczego i komunistycznego, współzałożyciel Socjaldemokracji Królestwa Polskiego i Litwy i Związku Robotników Polskich, współtwórca Międzynarodówki Komunistycznej. Jego imieniem nazwano w 1925 r. polski obwód autonomiczny na Ukrainie (tzw. ), miasto w tym obwodzie (, obecnie ponownie Dołbysz) i Komunistyczny Uniwersytet Mniejszości Narodowych w Moskwie. Zmarł w 1925 r.

1869 – we Lwowie zmarł Franciszek Ksawery Godebski – polski pisarz i publicysta. Współpracownik Adama Mickiewicza w paryskiej „Trybunie Ludu”, kierownik lwowskiego . Pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Urodzony w 1801 r.

1888 – urodził się Stanisław – prawnik, działacz społeczny, starosta przasnyski, wicewojewoda lubelski. Kształcił się i pracował jako prawnik we Lwowie. Należał do Rady Naczelnej Drużyn Bartoszowych we Lwowie. Opiekował się ludnością polską ewakuowaną z Królestwa , a od 1918 r. organizował jej powrót do kraju. Członek Polskiej Organizacji Wojskowej, harcerz. Rozstrzelany w 1939 r. w Lublinie przez Gestapo.

1913 – we Lwowie urodziła się Erna Rosenstein – polska malarka surrealistyczna i poetka żydowskiego pochodzenia. W 1942 r. udało jej się uciec z lwowskiego getta. Po wojnie mieszkała w Krakowie i Warszawie. Żona Artura Sandauera. Zmarła w 2004 r.

1920: Wódz Naczelny Józef wydał dyrektywę o utworzeniu Frontu Północnego.

1924 – w Kowlu na Wołyniu urodził się Kazimierz – polski reżyser teatralny, aktor, polityk, poseł na Sejm. Zdarzało się, że w swoich działaniach artystycznych wpisywał się lub wręcz popierał politykę władz PRL. Zdjęcie w 1968 r. z repertuaru Teatru Narodowego jego spektaklu „Dziady” Adama Mickiewicza wywołało falę demonstracji studenckich. Zmarł w 2002 r.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 17 maja

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *