1866 – w Zbarażu urodził się Ignacy Daszyński – polski polityk socjalistyczny okresu międzywojennego, premier Polski, marszałek Sejmu, zasłużony dla odzyskania niepodległości kraju. Zmarł w 1936 r.
Jego polityczna biografia jest dobrze opisana, przypomnimy więc tylko, że urodził się w patriotycznej średnio zamożnej rodzinie szlacheckiej na Podolu. Jego ojcem był Ferdynand Daszyński, matką – Kamila z Mierzeńskich.
Edukację rozpoczynał w szkole oo. Bernardynów w Zbarażu. Po śmierci ojca w 1875 r. rodzina przeniosła się do Stanisławowa, gdzie Ignacy chodził do gimnazjum. Kiedy został z niego wydalony w 1882 r. za wygłoszenie patriotycznego przemówienia, rodzina przeniosła się po raz kolejny – do Lwowa, potem Ignacy zamieszkał z matką w Drohobyczu, a potem znowu we Lwowie. Tu dokończył naukę w gimnazjum i przeniósł się na studia do Krakowa.
1497 – wojna polsko – turecka: wojsko polskie pod dowództwem króla Jana I Olbrachta zostało rozgromione w bitwie pod Koźminem.
1768 – Konfederacja Barska: kapitulacja Nieświeża.
1794 – Insurekcja Kościuszkowska: doszło do bitwy pod Kobyłką w czasie ofensywy Suworowa na Warszawę.
1872 – we Lwowie urodził się Wacław Sobieski – polski historyk. Zmarł w 1935 r.
1888 – w Hulajpolu na Ukrainie urodził się Nestor Machno – rosyjski anarchista i rewolucjonista, ataman Rewolucyjno-Powstańczej Armii Ukrainy (machnowców), która na przemian współpracowała z bolszewikami i walczyła z nimi. Ostatecznie bolszewicy zlikwidowali anarchistyczną republikę w Hulajpolu, a Machno przez jakiś czas mieszkał w Polsce. Następnie wyjechał do Paryża. Zmarł w 1934 r.
1901 – w Podwołoczyskach urodził się Herman Auerbach – polski matematyk, jeden z czołowych przedstawicieli lwowskiej szkoły matematycznej. W czasie wojny uwięziony przez Niemców w getcie, popełnił samobójstwo w drodze do obozu koncentracyjnego w Bełżcu w 1942 r.
1902 – w Sankt Petersburgu urodził się Henryk Kłoczkowski – polski komandor podporucznik. Zmarł w 1962 r.
1913 – zmarła Celina Borzęcka – polska zakonnica, współzałożycielka Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek. Urodzona w 1833 r. w Orszy.
1939 – sowieci przekazali Wilno Litwinom.
1958 – zmarł Jan Koszczyc Witkiewicz – polski architekt i konserwator zabytków urodzony w 1882 r. w Urdominie (obecnie Litwa).
1969 – zmarł Stefan Bagiński – polski histolog, profesor Uniwersytetu i Akademii Medycznej w Łodzi. Ukończył Uniwersytet Kijowski. W czasie wojny z bolszewikami w 1920 r. służył jako lekarz wojskowy w Wilnie. Pracownik w Zakładzie Histologii na Uniwersytecie Stefana Batorego, gdzie później uzyskał stopień docenta.
1990 – zmarła Barbara Ludwiżanka – polska aktorka urodzona w 1908 r. w Stanisławowie.
1990 – zmarł Edward Rączkowski – polski aktor urodzony w 1911 r. we Lwowie.
2005 – zmarł Józef Patkowski – polski muzykolog, kompozytor, twórca muzyki filmowej urodzony w 1929 r. w Wilnie.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 26 października
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!