26 kwietnia w Historii Kresów

26 kwietnia 2013

Żołnierze 1 Pułku Piechoty Legionów podczas zagonu samochodowego na Żytomierz w kwietniu 1920 r. Fot. CAW

Żołnierze 1 Pułku Piechoty Legionów podczas zagonu samochodowego na w kwietniu 1920 r. Fot. CAW

1920: płk Stefan na czele polskich wojsk wspaniałym rajdem zdobył Żytomierz rozbijając dywizję bolszewicką.

Rajd polskich wojsk na Żytomierz był – obok rajdu na – jednym z nielicznych przykładów użycia wojsk motorowych w wojnie z bolszewikami. W czasie pokonywania trasy samochody grzęzły na piaszczystych drogach, zagrzewały się, a samochody pancerne łamały mosty. Okoliczna ludność gromadziła się na trasach kolumn, witając polskich żołnierzy mlekiem i wodą.


Opanowanie Żytomierza oraz zdobycie Malina i Koziatyna zachwiało frontem bolszewickim na Ukrainie. Polskie wojska dosłownie zmiotły sowiecką 58 Dywizję Strzelców. Z jej pułków pozostało zaledwie po kilkudziesięciu żołnierzy. Bolszewicy stracili połowę artylerii i większość broni maszynowej.

Polacy wzięli do niewoli kilkuset jeńców, zdobyli 10 dział, kilkadziesiąt ckm, samochód pancerny, 12 samochodów i 280 wagonów ze sprzętem wojskowym. Straty polskie w walkach o Żytomierz to tylko 3 poległych i 48 rannych.


1794 – ukazało się pierwsze wydanie „Gazety Wolnej Warszawskiej” – oficjalnego organu Insurekcji Kościuszkowskiej.

1831: bitwa pod Mińskiem Mazowieckim.

1863: zwycięstwo powstańców w drugiej bitwie pod Nową Wsią.

1919 – zmarł Napoleon – polski lekarz, fizjolog, odkrywca adrenaliny, twórca elektroencefalografii. Urodzony w 1854 r. w Krzywonosach (obecnie Białoruś).

1971 – zmarł Jan Szczepan Otrębski – polski polonista i językoznawca. Dziekan wydziału humanistycznego Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Członek Instytutu Języka Litewskiego i współautor „Słownika języka litewskiego”. Autor trzytomowej „Gramatyki języka litewskiego”. Wykładał m.in. w Berlinie, Moskwie, Pradze, Uppsali, Sztokholmie i Wiedniu. W 1949 r. zainicjował międzynarodowe czasopismo „Lingua Posnaniensis”. Urodzony w 1889 r.

1986 – wybuch reaktora jądrowego elektrowni atomowej w Czarnobylu na sowieckiej Ukrainie – największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof XX wieku. W wyniku awarii skażony promieniotwórczo został obszar ok. 150 tys. km2 – pogranicze Białorusi, Ukrainy i Rosji. Chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się po całej Europie. W efekcie skażenia ewakuowano i przesiedlono ponad 350 tys. osób. Zachorowania spowodowane napromieniowaniem trwają do dziś.

1994 – podczas spotkania prezydentów Lecha Wałęsy i Algirdasa Brazauskasa w Wilnie podpisano polsko-litewski Traktat o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 26 kwietnia

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *