1919 – bitwa koło miasta Mosty (dziś Białoruś) rozpoczęła wojnę z bolszewikami. Polskie wojsko zatrzymało tu marsz na zachód oddziałów Armii Czerwonej.
Bolszewickie wojska podążały w ślad za wycofującymi się na zachód oddziałami niemieckimi. Polskie wojska w liczbie 12 szwadronów kawalerii, 12 batalionów piechoty i 3 baterii dział weszły pomiędzy Niemców i Rosjan, powstrzymując oddziały sowieckiego Frontu Zachodniego.
W pierwszej fazie wojny polskimi oddziałami w rejonie rzeki Prypeć – tzw. Grupą Poleską dowodził gen. Antoni Listowski. Grupą Wołyńską dowodził gen. Edward Śmigły-Rydz. W rejonie Skidla i Wołkowyska operowała polska Dywizja Litewsko – Białoruska gen. Wacława Iwaszkiewicza – Rudoszańskiego.
1757 – urodził się książę Kazimierz Nestor Sapieha – generał artylerii litewskiej, marszałek Sejmu Czteroletniego. Zmarł w 1798 r.
1831 – Powstanie Listopadowe: w bitwie pod Stoczkiem polska dywizja Józefa Dwernickiego pokonała wojska rosyjskie pod dowództwem Fiodora Geismara.
1851 – urodził się Walenty Dec – polski kompozytor, organista, profesor Konserwatorium Krakowskiego, animator życia muzycznego i polski patriota. Wychowany we Lwowie. Od 1873 r. prowadził chór w Teatrze im. hrabiego Skarbka we Lwowie. Zmarł w 1938 r.
1892 – urodził się Tadeusz Pełczyński – dowódca brygady Wojska Polskiego. Członek Polowych Drużyn „Sokoła” i Związku Młodzieży Polskiej „Zet” oraz Legionów. W latach 1932-1935 odbywał praktykę na stanowisku dowódcy 5 Pułku Piechoty Legionów w Wilnie. Był oficerem, który w okresie międzywojennym najdłużej sprawował funkcję szefa polskiego wywiadu i kontrwywiadu. Zmarł w 1985 r.
1907 – otwarto Lwowską Galerię Obrazów.
1910 – urodził się Henryk Borowski – polski aktor występujący przed wojną w wileńskim Teatrze na Pohulance oraz we Lwowie. Zmarł w 1991 r.
1943 – zmarł Aleksander Meysztowicz – w latach 1921–1922 premier Litwy Środkowej, minister sprawiedliwości i naczelny prokurator II RP w latach 1926-1928, działacz tzw. „stronnictwa żubrów wileńskich”.
Urodził się i wychował w Poniewieżu w północnej Litwie. Po śmierci rodziców odziedziczył duży majątek. Studiował w Wilnie. W latach 1909-1917 mieszkał w Sankt Petersburgu, był członkiem rosyjskiej Rady Państwa z ziem litewsko-ruskich i guberni kowieńskiej. Był jednym ze znaczących polityków opowiadających się za przyłączeniem Litwy do Polski. Urodzony w 1864 r.
1962 – zmarł Stefan Miler – legionista, pedagog, założyciel ogrodu zoologicznego w Zamościu. W czasie I wojny walczył w 1 Pułku Legionów Polskich i na Polesiu. Działał w Polskiej Organizacji Wojskowej. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W czasie II wojny mimo nacisków, szantażu, aresztowania córki i kilku miesięcy więzienia nie podpisał volkslisty. Działał w konspiracji i w tajnym nauczaniu. Urodzony w 1888 r.
1989 – zmarł Wincent Żuk-Hryszkiewicz – białoruski polityk, prezydent Białoruskiej Republiki Ludowej. Formalnie szef „państwa białoruskiego” na uchodźstwie. Urodzony w 1903 r. w Budsławiu. Ukończył Gimnazjum Białoruskie w Wilnie, po studiach został tam nauczycielem. Po agresji sowieckiej na Polskę we wrześniu 1939 r. został aresztowany i zesłany do łagru. Od 1942 r. był w armii gen. Andersa. Po wojnie mieszkał w Kanadzie. Po śmierci Mikoły Abramczyka w 1970 r. został wybrany na przewodniczącego emigracyjnej Rady Białoruskiej Republiki Ludowej.
1993 – Algirdas Brazauskas zwyciężył w pierwszych bezpośrednich wyborach prezydenckich na Litwie.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 14 lutego
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!