1937 – zmarł Kazimierz Nowak – słynny polski podróżnik urodzony w Stryju w 1897 r. W latach 1931-36 przebył samotnie Afrykę z północy na południe i z powrotem.
W czasie swojej wyprawy Nowak pokonał łącznie 40 tys. km rowerem, pieszo, konno, na wielbłądzie, czółnem oraz pociągiem. Relacje ze swoich podróży zamieszczał w czasopismach „Światowid”, „Na Szerokim Świecie”, „Naokoło świata”, „Ilustracja Polska” i „Przewodnik Katolicki”, a także w prasie brytyjskiej, francuskiej i włoskiej.
Inny wybitny reportażysta z Kresów Ryszard Kapuściński tak oceniał wyprawę polskiego podróżnika:
„Wyczyn Kazimierza Nowaka zasługuje na to, by jego nazwisko znalazło się w słownikach i encyklopediach, by było wymieniane obok takich nazwisk jak Stanley i Livingstone. Kazimierz Nowak był człowiekiem o ogromnej wyobraźni i odwadze, człowiekiem nieustraszonym. Pokazał, że jeden biały człowiek, zupełnie bezbronny, nieposiadający żadnego uzbrojenia, a jedynie wiarę w drugiego człowieka, może przebyć samotnie wielki kontynent, i to w czasach gdy Europa zaczynała dopiero odkrywać Trzeci Świat i jego mieszkańców”.
1705 – zmarł Michał Stefan Radziejowski – polski duchowny katolicki, podkanclerzy koronny, kardynał, arcybiskup gnieźnieński, prymas Polski i Litwy. Urodził się w 1645 r.
1974 – zmarł Wojciech Rubinowicz – polski fizyk. Od 1937 r. pracował w katedrze filozofii na uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Po zajęciu Lwowa przez ZSRR w latach 1939-41 i 1944-45 był profesorem Uniwersytetu Lwowskiego. Podczas okupacji niemieckiej 1941-44 prowadził tajne nauczanie. Urodzony w 1889 r. w Sadagórze koło Czerniowiec.
1978 – zmarł Władysław Ponurski – prekursor polskiej lekkoatletyki, jeden z pierwszych polskich olimpijczyków, prawnik. Zawodnik i działacz sportowy „Pogoni Lwów”. Ukończył Uniwersytet Lwowski. Urodzony w 1891 r. we Lwowie.
1985 – zmarł Mieczysław Boruta-Spiechowicz – polski generał. Działał w Polskiej Organizacji Wojskowej na terenie Ukrainy. W 1919 r. brał udział w obronie Lwowa jako dowódca odcinka, II Grupy Operacyjnej, a następnie Pułku Strzelców Lwowskich. Podlegały mu trzy odcinki obrony miasta: IV – zwany Dworzec Główny, V – zwany Szkołą Sienkiewicza i VI – zwany „Podzamcze”. Organizator konspiracji antysowieckiej we Lwowie. Dowódca 5 Wileńskiej Dywizji Piechoty. Urodzony w 1894 r.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 13 października
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!