12 marca w Historii Kresów

12 marca 2014

Jeździec tatarski

1679 – król nadał Tatarom wsie Kruszyniany, Nietupa, Łużany i część Poniatowicz.

zaczęli osiedlać się w Wielkim Księstwie Litewskim od końca XIV w., głównie za sprawą księcia Witolda, w okolicach Wilna, Trok, Grodna i Kowna, od XVII w. na Wołyniu i Podolu, a u schyłku tego wieku na Suwalszczyźnie. Nazywano ich wtedy Lipkami lub Muślimami.


Podstawowym ich zajęciem, obok rolnictwa, rzemiosła i hodowli koni, była służba wojskowa. Ponieważ mężczyźni wojowali, uprawą ziemi zajmowały się głównie kobiety i inwalidzi. Liczne przywileje zapewniły Tatarom zachowanie pewnej autonomii, religii muzułmańskiej i własnych tradycji. Wiele rodów tatarskich otrzymało herby szlacheckie i nadania ziemskie. Dzielnie i wiernie walczyli w większości wojen jakie toczyła Rzeczpospolita aż do rozbiorów.

W okresie międzywojennym w Polsce mieszkało ok. 5,5 tys. Tatarów. Z narodu tatarskiego pochodziło wielu wybitnych przedstawicieli polskich elit. Po wojnie w granicach Polski pozostały tylko 2 wsie tatarskie – Bohoniki i Kruszyniany na Podlasiu.


1476 – urodziła się Anna Jagiellonka – królewna polska, księżniczka litewska, księżna pomorska. Zmarła w 1503 r.

1600 – król ogłosił przyłączenie Estonii do Rzeczypospolitej.

1674 – wojska moskiewskie rozbiły Kozaków w bitwie pod Lisianką.

1711 – urodził się Michał Antoni – wojewoda podlaski. Zmarł w 1760 r.

1794 – rozpoczęła się .

1863: powstał Rząd Narodowy Cywilny.

1910 – w Stryju urodził się Zygmunt „Łupaszka” – major, legendarny dowódca 5 Wileńskiej Brygady AK, zwanej też „Brygadą Śmierci”. Operowała ona na północny – wschód od Wilna, walcząc zarówno z Niemcami i ich litewskimi sojusznikami, jak z partyzantką sowiecką. brał udział w Kampanii Wrześniowej jako dowódca 2 szwadronu w 4 Pułku Ułanów Zaniemeńskich w składzie Wileńskiej Brygady Kawalerii.

Jego decyzją 5 nie wzięła udziału w operacji „Ostra Brama” dzięki czemu uniknęła podstępu Rosjan. „Łupaszka” został aresztowany przez UB 30 czerwca 1948 r. w Osielcu pod Jordanowem. Więziony i stracony w więzieniu na Mokotowie w 1951 r.

1920 – Rusińska Ludowa Republika Łemków została zlikwidowana przez Wojsko Polskie.

1944 – 365 Polaków zostało zamordowanych przez oddział SS w Palikrowach w dawnym Województwie Tarnopolskim.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 12 marca

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *