10 grudnia 1936 r. w Warszawie zmarł Leon Wasilewski – pochodzący z rodziny z Witebszczyzny bliski współpracownik Piłsudskiego, architekt przedwojennej polskiej polityki wschodniej.
Wasilewski działał w PPS w Galicji, a potem przez kilka lat w Londynie wydawał pismo „Przedświt”. Należał do Polskiej Organizacji Wojskowej. W listopadzie 1918 r. został pierwszym ministrem spraw zagranicznych odrodzonej Rzeczypospolitej. Po zawarciu Traktatu Ryskiego kończącego wojnę z bolszewikami (Wasilewski uczestniczył w rokowaniach pokojowych) przewodniczył polskiej komisji do spraw delimitacji granicy wschodniej.
Dla nas ważne jest, że Wasilewski – działacz ruchu prometejskiego – był zwolennikiem budowy federacji Polski, Litwy i Białorusi oraz sojuszu z niepodległą Ukrainą. Sprzeciwiał się polonizacji Białorusinów i Ukraińców. W II RP zajmował się pracą naukową – był prezesem Instytutu Badania Najnowszej Historii Polski, założył pismo „Niepodległość”, na początku lat 30-ch stanął na czele Instytutu Badań Spraw Narodowościowych.
Niestety, córka się Leonowi Wasilewskiemu nie udała – w odróżnieniu od ojca Wanda Wasilewska nie patrzyła z Warszawy na Wschód tylko z Moskwy na Zachód…
Kresy24 / Historyczne Kalendarium Kresowe
Dodaj komentarz
Uwaga! Nie będą publikowane komentarze zawierające treści obraźliwe, niecenzuralne, nawołujące do przemocy czy podżegające do nienawiści!