10 grudnia 1870 r. w Bohdanowie koło Wołożyna (dziś Białoruś) urodził się Ferdynand Ruszczyc herbu Lis – wybitny polski malarz, grafik, rysownik, pedagog i scenograf.
Młodopolski pejzażysta, dla nas jest interesujący ze względu na kresowe inspiracje swojej twórczości i wkład jaki wniósł w życie artystyczne i naukowe Wileńszczyzny. To właśnie w Wilnie odbyła się w 1899 roku pierwsza wystawa jego prac. Organizował i był dziekanem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego, który w 1923 r. rozbudował o Zakład Architektury. Współpracował też z miejscowym teatrem wileńskim i pisał o zabytkach Wileńszczyzny. W 1935 r. prezydent Ignacy Mościcki nadał mu tytuł profesora honorowego Uniwersytetu Stefana Batorego.
Pomimo nauki w Mińsku i Petersburgu, licznych wojaży zagranicznych, a potem pracy w Wilnie Ruszczyc zawsze był silnie związany z majątkiem w Bohdanowie, który rodzina musiała opuścić na skutek represji po Powstaniu Styczniowym i do którego wróciła potem z Mińska po 1888 r. W 1918 r. Bohdanów zajęła Armię Czerwona. Ruszczyc w tych latach brał udział w walkach z bolszewikami o Wileńszczyznę, m.in. w szeregach Armii Ochotniczej Józefa Hallera. Zmarł w rodzinnym Bohdanowie w 1936 r. i tam jest pochowany.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe
1 komentarz
józef III
21 grudnia 2014 o 15:01trochę mało o tak wspaniałym Artyście, Uczonym, Polaku ….