Ferdynand Ruszczyc – pejzażysta z Bohdanowa

5 marca 2012

Dwór w Bohdanowie Ferdynand uwiecznił na jednym ze swoich obrazów

10 grudnia 1870 r. w Bohdanowie koło Wołożyna (dziś Białoruś) urodził się Ferdynand Ruszczyc herbu Lis – wybitny polski malarz, grafik, rysownik, pedagog i scenograf.

Młodopolski pejzażysta, dla nas jest interesujący ze względu na kresowe inspiracje swojej twórczości i wkład jaki wniósł w życie artystyczne i naukowe Wileńszczyzny. To właśnie w Wilnie odbyła się w 1899 roku pierwsza wystawa jego prac. Organizował i był dziekanem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego, który w 1923 r. rozbudował o Zakład Architektury. Współpracował też z miejscowym teatrem wileńskim i pisał o zabytkach Wileńszczyzny. W 1935 r. prezydent Ignacy Mościcki nadał mu tytuł profesora honorowego Uniwersytetu Stefana Batorego.


Pomimo nauki w Mińsku i Petersburgu, licznych wojaży zagranicznych, a potem pracy w Wilnie Ruszczyc zawsze był silnie związany z majątkiem w Bohdanowie, który rodzina musiała opuścić na skutek represji po Powstaniu Styczniowym i do którego wróciła potem z Mińska po 1888 r. W 1918 r. zajęła Armię Czerwona. Ruszczyc w tych latach brał udział w walkach z bolszewikami o Wileńszczyznę, m.in. w szeregach Armii Ochotniczej Józefa Hallera. Zmarł w rodzinnym Bohdanowie w 1936 r. i  tam jest pochowany.

Ferdynand Ruszczyc – „Strumień”


Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Ferdynand Ruszczyc – pejzażysta z Bohdanowa

  1. józef III Odpowiedz

    21 grudnia 2014 w 15:01

    trochę mało o tak wspaniałym Artyście, Uczonym, Polaku ….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *