Uczniowie

Co wspólnego ma  jeden pusty przelot samolotu rządowego z cateringiem na pokładzie, i dwumiesięczne całodobowe wyżywienie ponad stu młodych Polaków z Kresów? Oba działania to koszt około stu tysięcy złotych. Tyle lub aż tyle – oceńcie Państwo sami – pisze dyrektor Niepublicznego Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie, które kształci Polaków ze Wschodu

Dzień dobry,

Nazywam się Ewa Petrykiewicz i poświęciłam swoje życie Polakom ze Wschodu. Od kilkunastu lat opiekuję się uczniami Liceum Polonijnego. Zostałam dyrektorem placówki, gdy wydawało się, że przed nami nie ma już przyszłości. Dziś powoli wychodzimy na prostą, ale tego lata przydarzyła nam się taka sytuacja… A raczej#TakaSytuacja:

Liceum Polonijne w Warszawie to szkoła, w której uczą się młodzi Polacy pochodzący z Kresów i ze Wschodu: Kazachstan, Armenia, czy Uzbekistan to tylko niektóre z państw, w których urodzili się nasi uczniowie. Nauka w Liceum to dla nich jedyna szansa powrotu do Polski – wymarzonego  kraju przodków. Niebawem będziemy obchodzili 25-lecie działalności polonijnej, z których najcięższe były ostatnie trzy. Wówczas bowiem nastąpiły zmiany w finansowaniu przez państwo takich instytucji jak nasza. Okazało się wtedy, że z dnia na dzień brakuje nam prawie 80% pieniędzy na bieżącą działalność! Gdyby nie akcja WitajcieWDomu.pl i Państwu – ludziom dobrej woli z całej Polski i ze świata, którzy się w nią zaangażowali – nasze liceum zakończyłoby swoje istnienie bardzo gwałtownie.

To dzięki setkom ludzi dobrej woli nie tylko przetrwaliśmy, ale i zwiększyliśmy liczbę uczniów! Po wybuchu kryzysu na Ukrainie, mimo niewystarczających środków otrzymywanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych na tych uczniów, którzy uczą się u nas od dawna, przygarnęliśmy 50 młodych Rodaków z terenów ogarniętych wojną. Jestem przekonana, że dla tych młodych ludzi Polska to miejsce, które im się należy. Są naszymi Rodakami! Stąd tak mocno wierzymy w naszą misję.

Kulisy akcji

W trakcie ostatniego roku szkolnego dzięki akcji WitajcieWDomu.pl zebraliśmy 283 507,66 na  posiłki dla uczniów. Było to konieczne, ponieważ dotacja z MSZ pokrywa tylko 1,5 miesiąca funkcjonowania cateringu, a pozostałe 8,5 miesiąca pomagają sfinansować nasi Darczyńcy. Jest to konieczne, bo od kilku lat nie możemy się doprosić u warszawskich urzędników lokalu, w którym moglibyśmy mieć własną stołówkę, co kolosalnie obniży koszty.

Tylko dzięki Państwu szczęśliwie udało nam się zakończyć rok szkolny, a nasi uczniowie nie chodzili głodni. Jednak końcem lipca mija termin opłacenia faktur za całodobowe wyżywienie naszych uczniów. Ich koszt to kwota 91 548 złotych.

Dlatego dziś jestem zmuszona zwrócić się do Państwa o pomoc w pokryciu kosztów wyżywienia naszych uczniów. Wsparcie akcji WitajcieWDomu.pl – która do tej pory co roku ratowała nas w takich sytuacjach – to nie tylko możliwość odmienienia losu młodych Polaków pochodzących z Kresów Wschodnich, ale także poważny wkład w proces ich powrotu na stałe do Ojczyzny i umacnianie polskości w ich obecnych rodzinnych stronach.

Przez wieki z Kresów pochodzili nasi najwybitniejsi artyści, naukowcy i politycy. Jestem przekonana, że wśród naszych uczniów są także ludzie, którzy zmienią bieg dziejów naszej Ojczyzny. Ich przywiązanie do ojczystego języka, tradycji i obyczajów jest nawet zawstydzające dla nas, którzy polskość mamy na wyciągnięcie ręki od samych narodzin. Tak jak to jest w wypadku Heleny, z którą wywiad podbił ostatnio media społecznościowe:http://bit.ly/MarzylamByWrocicDoPolski

Dołącz do Kresowej Rodziny!

Nie wiedziałam jak nazwać tę – już w pewnym sensie tradycyjną – akcję szybkiej pomocy na koniec roku szkolnego. Jednak przyzwyczaiłam się przez tych parę lat do tego, że bez względu na to jaka sytuacja nam się trafia, po ludzku nawet niemożliwa, Państwo zawsze potrafią nas uratować. Jako, że młodzież ostatnio wręcz nadużywa sformułowania „taka sytuacja”, postanowiłam poprosić Państwa o pomoc w poradzeniu sobie z Taką Sytuacją, która przytrafiła się nam. Państwa udział w akcji #TakaSytuacja pozwoli nam szybko uregulować zobowiązania wobec firmy cateringowej, która wspierając szkołę pozwoliła odłożyć płatność do początku sierpnia.

Każdego z Państwa proszę dziś o 36,75 zł albo wielokrotność. To kwota pozwalająca na wydanie średnio 5 posiłków dla jednego ucznia. Nie tylko wierzę, ale po prostu wiem, że ta kwota wpłacona przez wiele życzliwych nam osób szybko da sumę, która pozwoli nam patrzeć z optymizmem w przyszłość, a pracownikom firmy cateringowej, którzy ofiarnie pracują dla naszych uczniów, choć chwilę odpocząć w wakacje. Chcemy w dalszym ciągu rozwijać szkołę, przyjmować kolejnych uczniów w nasze progi by mogli odkrywać swoją polskość i dumę z mieszkania w kraju swoich przodków.

Bardzo proszę o dokonanie wpłaty w takiej wysokości, jaką Państwo uważają za stosowną, już teraz bezpośrednio na konto:

Fundacja Dla Polonii
ul. Wałuszewska 48
03-005 Warszawa
86 1240 6175 1111 0010 4598 7860
tytułem: Darowizna na kształcenie i wyżywienie uczniów – akcja Taka Sytuacja

albo przelewem online, z tytułem:

 

ewawokregu
Ewa Petrykiewicz
Dyrektor Liceum
[email protected]

 

P.S. Mam nadzieję, że uda mi się zachęcić Państwa do podzielenia się informacją o naszym liceum i akcji ze znajomymi. Każdy email, wpis na blogu czy Facebook, albo Twitterze wiele nam w tej sytuacji pomoże! Jestem wdzięczna i zobowiązana za każdy gest!