Za prawo wyjazdu za granicę trzeba będzie zapłacić

21 lutego 2018

Od 1 stycznia 2019 r. Białorusini otrzymająnarodową ID-kartę (dowód osobisty) i paszporty biometryczne. Nowy paszport będzie przeznaczony wyłącznie do celów wyjazdów za granicę, a ID-karta będzie głównym dokumentem potwierdzającym tożsamość w kraju. To coś nowego, bo na Białorusi funkcjonuje jeden wspólny dokument. 

ID karta to rodzaj dowodu tożsamości, który ma zastąpić aktualne paszporty Białorusinów. Dzięki kodom kreskowym na pasku magnetycznym lub w mikroprocesorze identyfikacji właściciela ma być szybsza. Nowy dokument identyfikacyjny będzie wyglądał jak prawo jazdy. Oprócz danych obywatela na karcie ID będą chipy kontaktowe i bezkontaktowe. Chipy będą zawierały podpis elektroniczny właściciela, jego zdjęcie cyfrowe, dane o miejscu pobytu, stanie cywilnym i dzieciach, a także odciski palców. W przyszłości ID-karta ma być używana jako karta bankowa, informuje portal „Diełowoj Gomel”.


Zmiana paszportu na kartę ID nie będzie obowiązkiem już od stycznia 2019 roku. Nadal będzie można posługiwać się starymi dokumentami –  będą ważne do czasu upływu terminu ich ważności.

Koszt wymiany paszportu będzie taki sam jak teraz – czyli równowartośc jednej jednostki bazowej (obecnie 24,5 rubla). Dzieci poniżej 14 roku życia, dla których będzie to pierwszy dowód, nie zapłacą nic.


Posiadanie paszportu biometrycznego nie będzie obowiązkowe, ale bez niego wyjazd za granicę RB nie będzie możliwy.

Paszport będzie ważny przez 10 lat, a wyrobienie tej przepustki do innego świata  będzie kosztowało około 30 euro.

Tak więc po 11 latach Białorusini znów będą musieli zapłacić za możliwość swobodnego podróżowania za granicę. Do 2008 roku Białorusini chcący przekroczyć granicę na podstawie paszportu białoruskiego musieli występować do urzędu o zezwolenie, rodzaj certyfikatu wklejanego do paszportu, za który trzeba było wnieść opłatę skarbową.

 

Obecnie Białorusini mogą posługiwać się jednym paszportem w kraju i przy wyjeździe za granicę.

Białorusini mogą posiadać dwa paszporty

Kresy24.pl/AB

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

2 odpowiedzi Za prawo wyjazdu za granicę trzeba będzie zapłacić

  1. Kresowiak Odpowiedz

    22 lutego 2018 w 11:50

    Tak, jak w Polsce, nic nowego.

  2. apud Odpowiedz

    22 lutego 2018 w 14:05

    Znowu debilny tytul. W kazdym kraju trzeba placic za paszport. W Wielkiej Brytanii nawet 70 funtow.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *