Wyrok w sprawie pieniędzy Janukowycza utajniony

11 stycznia 2018

Telewizja Al-Dżazira International wyemitowała reportaż, z którego wynika, że sąd w Kramatorsku podjął decyzję o konfiskacie na rzecz państwa 1,5 mld dolarów majątku pozostawionego na Ukrainie przez zbiegłego do Rosji byłego prezydenta Wiktora Janukowycza oraz jego współpracowników. Śledztwo, jak i decyzja sądu w tej sprawie były tajne. Materiał telewizyjny oburzył zastępcę prokuratora generalnego Ukrainy Jewhena Jenina, który zasugerował, że ujawnienie szczegółów śledztwa w sprawie pieniędzy Janukowycza może doprowadzić do czyjejś śmierci.

-Zlecić zabójstwo w tym kraju, to przecież kosztuje mniej więcej kilka tysięcy dolarów – mówił obrazowo na konferencji prasowej Jenin.


Nie chciał ani potwierdzić, ani zaprzeczyć  rewelacjom Al-Dżaziry, ale podkreślił, że tajne dokumenty, na które powołują się reporterzy, nie noszą znamion żadnych pieczątek ani sygnatur. Te dokumenty to podobno materiały ze śledztwa oraz uzasadnienie. Są w nich na przykład nazwy banków i instytucji, które miały brać udział w procederze wyprowadzania pieniędzy publicznych przez Janukowycza i jego współpracowników. Jakkolwiek Jenin nie potwierdził autentyczności tych materiałów, to jednak mówił o potrzebie ochrony źródeł i o tym, że nie należy ujawniać, jaką wiedzę różnych mechanizmach przestępczych zdobyły organy ścigania w licznych śledztwach, jakie się toczą. Stwierdził, że przeciwnikiem jest potężny przemysł prania brudnych pieniędzy, który ma swoje odnogi także na Ukrainie.
Ukraińskie media i organy państwowe informowały już wcześniej, że toczą się różne postępowania w sprawie przestępstw finansowych za rządów obalonego w 2014 prezydenta. Pisaliśmy o jednym z nich na przykład tutaj.
Oprac. MaH, unian.net, ukrinform.net
fot. News UTR, CC BY 3.0
Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Wyrok w sprawie pieniędzy Janukowycza utajniony

  1. Basia Odpowiedz

    11 stycznia 2018 w 21:23

    Ukradli złodziejowi i boją się odpowiedzialności?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *