Wybory prezydenckie w Kirgistanie wygrał były premier Sooronbaj Dżeenbekow

17 października 2017

Według wstępnych danych krajowej komisji wyborczej Sooronbaj Dżeenbekow, uznawany za protegowanego odchodzącego prezydenta Ałmazbeka Atambajewa, zdobył w niedzielnych wyborach prezydenckich ponad 50 proc. głosów.

Zgodnie z konstytucją przyjętą w referendum z 2010 r. szef państwa jest wybierany w wyborach powszechnych na jedną 6-letnią kadencję.  to pierwszy prezydent Kirgistanu, który odchodzi z urzędu ze względu na kończącą się kadencję. Dwóch poprzednich szefów państwa usunięto ze stanowiska w wyniku przewrotów (2005 r. i 2010 r.).


należy do Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej. Ma bliskie polityczne relacje z Kremlem, jednak, jak zauważa AFP, poszukuje żywotnego wsparcia gospodarczego ze strony Chin.

W Kirgistanie znajduje się połączona rosyjska baza wojskowa, w skład której wchodzą 4 obiekty sił zbrojnych Rosji: baza lotnicza Kant, hub łącznościowy niedaleko wsi Czaldowar, poligon koło miasta Karakol oraz stacja sejsmiczna niedaleko miasteczka Majsa-Luu. W styczniu br. pomiędzy Federacją Rosyjską a Kirgistanem podpisano porozumienie w którym zgodził się na wydzierżawienie terenów pod bazę wojskową do 2032 r.


W lipcu br. odchodzący prezydent Kirgistanu Ałmazbek Atambajew wystąpił z propozycją utworzenia kolejnej rosyjskiej bazy przy granicy kirgisko-tadżyckiej. Na pomysł powstania drugiej rosyjskiej bazy wojskowej ostro zareagował , który nie wyraża zgody na lokowanie obcych jednostek wojskowych w pobliżu swoich granic.

Kresy24.pl/fergananews.comGazeta Prawna/Polskie Radio, PAP (HHG)

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *