Wspólna przeszłość. Ukraińcy i Polacy jako ofiary terroru komunistycznego

12 stycznia 2015

konferencja

25 marca br. w siedzibie Instytutu Badań Politycznych i Etnonarodowych im. I. F. Kurasa w Kijowie odbyła się naukowo- praktyczna dla upamiętnienia 75. Rocznicy zbrodni katyńskiej. Temat konferencji w pełni oddaje jej tytuł: „Wspólna przeszłość. Ukraińcy i Polacy jako ofiary terroru komunistycznego”.

Prelegentami byli wybitni polscy i ukraiń- scy naukowcy, eksperci, działacze kultury i dziennikarze. Konferencję otworzył wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Danyło Łubkiwskyj, który podkreśliłł wagę wskrzeszania i pamiętania przeszłości. Konsul generalny RP w Kijowie Rafał zaznaczył: „Naszym zadaniem na dziś jest poczynić wszystko, aby ożywić pamięć, jako że ożywić pamięć, to znaczy umocnić tożsamość”.


Prezes Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Wołodymyr mówił zaś o znaczeniu współpracy między Ukraińcami a Polakami dla przyszłych pokoleń. Przed sesją odbył się pokaz filmu dokumentalnego „Miejsce pamięci – ” (autor prof. dr hab. Jurij Szapował. Film był po raz pierwszy emitowany w 2013 r. w telewizji ukraińskiej. Prof. dr hab. Jurij Szapował poprowadził sesję wprowadzającą, w której przedstawił Ukraińców i Polaków przez władze komunistyczne w latach 1930-1941.

W pierwszej części dyskusji omawiano tragedię Bykowni widzianą przez pryzmat archiwalnych spraw karnych z lat 1937-1939 oraz niewyjaśnione do tej pory okoliczności sprawy katyńskiej. Tematem drugiego panelu dyskusyjnego były stalinowskie. Wśród wystąpień znalazł się referat pułkownika sprawiedliwości Andrija Amonsa: „Dwie zbrodnie stalinowskie: deportacja Polaków w latach 1940-1941 z Galicji i Wołynia a egzekucje w Bykowni…”.


Na zakończenie spotkania odbyła się prezentacja zbioru prac naukowych, wygłoszonych podczas Ogólnokrajowej Konferencji Naukowej „Bykownia w systemie represji politycznych w USRR w latach 1937-1941: refleksje badawcze i interpretacje”, która odbyła się 20 listopada 2013 roku w Kijowie. Wystąpienia i materiały przedstawione na konferencji „Wspólna przeszłość. Ukraińcy i Polacy jako ofiary terroru komunistycznego” zostaną wydane przez Zjednoczenie Naukowo-Wydawnicze „Duch i Litera”.

Konferencję zorganizowały Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej na Ukrainie, Instytut Badań Politycznych i Etnonarodowych im. I. F. Kurasa, Narodowa Akademia Nauk Ukrainy, Kijowskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. Adama Mickiewicza, Ministerstwo Kultury Ukrainy, Narodowe Muzeum Pamięci Historycznej „Bykowniańskie Mogiły”, Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej oraz Zjednoczenie Naukowo-Wydawnicze „Duch i Litera”.

Jana Laskowska

Tęcza Żytomierszczyzny/ №1 (16) 2015

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *