Ukrainka do Polaków: Nigdy w życiu nie traktujcie filmu ,,Wołyń” jak filmu historycznego

10 października 2016

Panchenko

– Ten film wywołuje ogromne emocje, ale to jest film fabularny. Jeżeli ja mam taką możliwość, to chcę to wykorzystać i chcę się zwrócić do wszystkich Polaków, którzy ten film będą oglądać: żeby w żaden sposób, nigdy w życiu nie potraktowali tego filmu jako film historyczny albo dokumentalny. Jest to tylko i wyłącznie film fabularny – mówiła Panczenko podczas debaty.

Ja rozumiem, dlaczego to kino zrobił. Dobrze, że on to zrobił – wyjaśniał to wiele razy. On uważa, że ten temat jest ważny. Ja również uważam, że ten temat jest bardzo ważny. Jedyne, o co proszę dzisiaj Polaków, aby traktowali ten film tak, jak reżyser chciał pokazać – jako film fabularny i jako widzenie jednej osoby. Jest to subiektywne spojrzenie i jest to subiektywna wizja. Tylko o to chciałabym prosić
– podkreślała.


Jednocześnie dodała, że ,,chciałabym polecić Ukraińcom, aby ten film zobaczyli”.

niezlomni.com


Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

75 odpowiedzi Ukrainka do Polaków: Nigdy w życiu nie traktujcie filmu ,,Wołyń” jak filmu historycznego

 1. he he Odpowiedz

  10 października 2016 w 15:19

  Banderowiec komentujący Wołyń jest jak esesman komentujący scenę gazowania albo rozstrzeliwania Żydów

  • Szachrajew Odpowiedz

   10 października 2016 w 16:25

   Idiota wypowiadający się na dowolny temat zawsze wypacza i gubi sens zastępując go swoimi bredniami.

   • he he

    10 października 2016 w 17:12

    Ty się banderowcu ciesz że Smarzowski nie zrobił dokumentu bo rzeczywistość była o wiele straszniejsza od filmu fabularnego.

   • Ula

    10 października 2016 w 18:28

    To dlaczego nie zamilkniesz? Wszak znane powiedzenie mowi „Milczenie jest zlotem”

   • oko "RA"

    10 października 2016 w 20:12

    Idź upa(red.) na swoje strony! i oświecaj tam swoich banderowców!

   • wulgarny

    11 października 2016 w 07:19

    Współpraca Polska-Ukraina:
    10 września 1939r. Ukraińcy rozpoczęli rebelię w rejonie Mikołajowa nad Dniestrem. Uzbrojeni zarówno w broń palną, jak też w siekiery, widły, kosy, bagnety, noże itp., opanowali 10 wsi wprowadzając „władzę ukraińską”. Ich bandy mordowały zarówno polską ludność cywilną, jak też i pojedynczych żołnierzy polskich. Wojsko Polskie zlikwidowało ten bunt 14 września, ale zamieszki i zabójstwa w tym rejonie miały miejsce do końca września. Prawdopodobnie jakiś lokalny przywódca OUN znając przygotowany plan Abwery i OUN wzniecenia „ukraińskiego powstania” na tyłach frontu polsko-niemieckiego nie wiedział, że Niemcy po podpisaniu paktu Ribbentrop – Mołotow z tego planu wycofały si

   • pol

    11 października 2016 w 14:02

    masz racje Szachrajew – to nie są Polacy , tylko ruscy idioci . I choćby się zerali w gacie – zawsze Polakowi będzie droższa Ukraina ( mimo incydentu z Wołyniem ) niż bydło ruskie i KATYŃ !

   • cherrish

    11 października 2016 w 15:17

    Incydentu?? Tak to teraz nazywacie??

  • Lotta Odpowiedz

   31 października 2016 w 20:01

   Polacy też nie przyjęli Pokłosia z otwartymi ramionami. Historia nie jest łatwa, ale rozumiem, że nie można oceniać teraźniejszości przez pryzmat zbrodni przodków. Czasy są inne, wartości są inne, ludzie też się zmieniają. Film jest wartościowy, jednak warto znaleźć dystans między pouczeniem a nienawiścią.

 2. tagore Odpowiedz

  10 października 2016 w 15:53

  Czy to nie jest ta Pani ,która mówiła o niemieckim Gdańsku?

  • pol Odpowiedz

   11 października 2016 w 14:04

   nie to ta Pani , co mówiła po Chińsku w zielonkach dolnych 🙂

   • Barnaba

    11 października 2016 w 14:56

    Ruskie Bydło Was weźmie pod but. I taką karę poniesiecie Wy i kolejne Wasze pokolenie za tę zbrodnię. To już się zaczyna dziać.

 3. MarcoPolo Odpowiedz

  10 października 2016 w 16:03

  Pewnie że to film historyczny i to najlepszy jaki widziałem.Prawda wychodzi na jaw rezuny.

  • Szachrajew Odpowiedz

   10 października 2016 w 16:28

   Dobry film dobrego reżysera. Godny polecenia. Ale twój komentarz pokazuje ze go nie widziałeś albo co gorsza nie zrozumiałeś…

   • Ula

    10 października 2016 w 18:30

    Oczywiscie, bo rezyser w baardzo wielkim skrocie pokazal to co Ukraincy Polakom zrobili. Gdyby pokazal jak naprawde bylo, normalny czlowiek nie bylby w stanie tego ogladac. Na same wspomnienia opowiadane przez tych co przezyli wlosy sie ze strachu jeza.

   • oko "RA"

    10 października 2016 w 20:27

    Podobało ci się banderowcu że reżyser pokazał jak Polacy mordują Ukraińców!
    My nie wypieramy się swoich zbrodni! i nie zamierzamy gloryfikować zbrodniarzy. Jednak w naszym wypadku były to zbrodnie w afekcie (usprawiedliwione!) Nikt do końca nie wie jak by się zachował, gdyby jakaś banda zwyrodnialców zamordowała mu większość rodziny, w sposób który nie nadaje się do opisania. Sądzę że gyby dotyczyło to mojej rodziny, postąpił bym tak jak robili to ci Polacy którzy tego doświadczyli.
    Nie próbuj banderowcy zrównywać katów z ofiarami!

   • pol

    11 października 2016 w 14:06

    ignoruj te tępe głupie ruskie trolle – film jak film – Polacy bez skazy też nie są 🙂 no ale wróg jest jeden – BYDŁO RUSKIE !

   • Pafnucy

    12 października 2016 w 11:38

    Już ci to kiedyś pisałem. NIGDY nie będzie dobrych relacji pol – ukr dopóki nie będzie rozliczenia nacjonalistów i nazistów upaińskich na wzór Norymbergi.

  • Radek Odpowiedz

   13 października 2016 w 23:20

   Tak, w dużym skrócie pokazana jest kwintesencja zła. Ale i tak jest wstrząsająca. To prawda nie wiem jakbym sobie poradził po wyjściu z kina gdybym przez całe ponad dwie godziny miał oglądać to co działo się naprawdę w tak rzeczywistym czasie. Ponadto metod zbrodni Smarzowski nie ukazał wszystkich. Jednym słowem to nieopisana , nie dająca się w żadnym języku określić postać, grupa postaci, która była zdolna do takiej zbrodni.

 4. Podlaszuk Odpowiedz

  10 października 2016 w 16:14

  Pani Panczenko ma rację, to film fabularny. Problem w ty, że niektórzy chcą by traktowany był jak dokument.

  • Maur Odpowiedz

   10 października 2016 w 18:29

   Dla kogo pani dla tego pani. Tu prymitywna propagandystka. Chciałby zamilczeć nigdzie niespotykane barbarzyństwo Ukraińców.
   Owszem. Film fabularny. Ale trudno znaleźć w nim scenę, która nie byłaby zwiastunem mnóstwa faktów. I to tak przerażających w swoim okrucieństwie wykonanych rękami Ukraińców na swoich sąsiadach Polakach, że dzisiaj nikt w to uwierzyć nie chce.
   A przecież udokumentowane są te zbrodnie. Udokumentowanych jest uśmiercanie Polaków na kilkaset sposobów. Jeden bardziej okrutny i odrażający od drugiego.
   Na filmie „Wołyń” też są. Tylko pokazane w króciutkich migawkach by nadmierne epatowanie nie pobudziło odrazy do Ukraińców.
   Mają za co wstydzić się Ukraińcy. Mają za co kajać się. Gdziekolwiek są na świecie.
   Wszelka obrona zbrodniarzy to przyznanie się do potencjalnego współsprawstwa…

  • Ula Odpowiedz

   10 października 2016 w 18:34

   Dokumentow jest dosc w sieci, mozna poogladac jak ktos chce. Gdyby Rezyser chcial dokument zrobic, widzowie musieliby miec opieke psychologichna po ogladnieciu.

   Nawet pani Panczenko, w tej dyskusji powiedziala, ze po obejrzeniu tego filmu czuje nienawisc…. do Ukraincow, ktorzy to zrobili. Ona, jako Ukrainka.

   Moze dopiero teraz zrozumiala, kim byli obecni bohaterowie narodowi Ukrainy.

   • pol

    11 października 2016 w 14:09

    no , widziałem dużo dokumentów – wszystko sterowane z Moskwy .
    Polacy nie są idiotami i wiedzą głupi ruski trollu kto jest prawdziwym wrogiem .

   • Pafnucy

    12 października 2016 w 10:38

    do „pol”: Głupków to sobie „u kraińcu” w rodzinie poszukaj. Utarty banderowski schemat: pokazujesz prawdę o „u krainie” to jesteś agentem Moskwy. Właśnie dlatego że Polacy nie są głupi to widza co się w bandersyfie dzieje i nie nabierają się na ckliwe historyjki o „biednych” upaińcach „uciskanych przez złą Rosję. Najlepiej dla wszystkich będzie jak wrócicie do rosyjskiej macierzy, z której was amerykanie wyrwali w 1992r.

  • oko "RA" Odpowiedz

   10 października 2016 w 20:14

   Następny upa(red,) próbuje wciskać kit!

   • pol

    11 października 2016 w 14:09

    Następny głupi ruski troll na forum,,,

   • Pafnucy

    12 października 2016 w 11:18

    Pani panczenko była kiedyś w Gdańsku i na pytanie redaktora czy jej sie miasto podobało bezczelnie stwierdziła że „Gdańsk jest pięknym niemieckim miastem”. Nawet mnie to nie zdziwiło bo „u kraińcy” swojej historii nie znają a co dopiero polskiej. Natomiast z drugiej strony pani panczenko wpisuje się „historyczny” nurt tych „u kraińców”, którzy twierdzą że wybitnie Polskie Miasto Lwów zostało założone przez ukraińskich chłopów z Galicji a Polaków nigdy tam nie było. Tak wygląda „u kraińska” prawda. W Moskwie strzelają korki od szampanów jak widzą że „u kraina” ma takich synów i córy jak panczenko, tyma, wiatrowych itp.

  • wnuk rezuna Odpowiedz

   10 października 2016 w 23:37

   „Ukrainka Panczenko” ( Pań to akurat ani w kulturze ani w tradycji ukraińskiej nie było i nie ma ) …jest produktem ukraińskiej polityki historycznej ostatnich 25 lat !!!! ….
   Młodzi ludzie nic tam OFICJALNIE nie wiedzą o zbrodniach UPA .
   Wiedza natomiast że wszelkie zarzuty natury historycznej , są moskiewską propagandą ….
   Zaprzeczanie udziałowi w tych zbrodniach kleru grekokatolickiego , jest po prostu ŻENUJĄCE !!!
   W żadnym filmie fabularnym , nie da się pomieścić bestialskiego ludobójstwa 60- 100 tys. ludzi . W tym sensie nie może on być dokumentem . Równocześnie reżyser , nie odważyłby się nigdy pokazać istotnych wątków , które nie byłyby ponad wszelką watpliwość ….udokumentowane . W setkach zeznań , relacji , wspomnień , dokumentów …
   Jaki sens dyskutować z faktami ????
   Dyskutować to sobie można o ODPOWIEDZIALNOŚCI sprawców którzy to barbarzyństwo zaplanowali i wykonali .
   Ta chłopska dzicz , była tylko narzędziem sprawców , również kleru grekokatolickiego który udzielił błogosławieństwa i rozgrzeszenia .
   Ja bym tych prymitywnych biednych ludzi nie nazywał nawet Ukraińcami , bo czyż analfabeta może mieć jakąś świadomość narodową ????…i to taką „wirtualną” ??? …bardziej chyba religijną ..
   Natomiast GŁÓWNI SPRAWCY i INSPIRATORZY byli 100% UKRAIŃCAMI !!!!!!
   I to ONI powinni być za te zbrodnie ROZLICZENI !!!!!!
   Dokładnie tak jak ci goście w NORYMBERDZE !!!
   To ONI zasłużyli na ludzką nienawiść …również tę ukraińską

   • Podlaszuk

    11 października 2016 w 15:02

    @wnuk rezuna
    Jesteśmy ma polskim forum i piszemy w języku polskim. W związku z tym należy używać zwrotów grzecznościowych używanych w języku polskim (Pan/Pani). Możemy się z adwersarzem nie zgadzać (akurat się z autorką słów zgadzam), ale nie zwalnia nas to z kultury.

   • wnuk rezuna

    12 października 2016 w 00:30

    @wnuk rezuna
    Jesteśmy ma polskim forum i piszemy w języku polskim. W związku z tym należy używać zwrotów grzecznościowych używanych w języku polskim (Pan/Pani). Możemy się z adwersarzem nie zgadzać (akurat się z autorką słów zgadzam), ale nie zwalnia nas to z kultury.

    Jest dokładnie odwrotnie !!! …”ukraiński przyjacielu” ….
    Te zwroty są elementem KULTURY POLSKIEJ …i stosujemy je w zasadzie i prawie wyłącznie do POLAKÓW !!!!!
    Nikt nie pisze tekstów typu ..Pan Władimir Putin , Pani Merkel , Pan Stepan Bandera , Pan Kłym Sawur , czy Pani Łesia Ukrainka …itd….
    Tym bardziej narzucanie Ukraińcom POLSKIEJ KULTURY !!!!
    jest rzeczą wyjątkowo niestosowną , a dla wielu Ukraińców obrażliwą bo kojarzoną z wielowiekowym „zniewoleniem” przez POLSKICH PANÓW …
    Ukraińcy jak każdy inny naród , posiadają z pewnością jakąś swoją własną kulturę (niestety bliżej mi nie znaną) , dlatego Pańskie/Twoje sugestie Podlaszuk , są raczej przejawem osobistych KOMPLEKSÓW i niewiary w tę rodzimą Waszą.. …kulturę …

   • Maur

    12 października 2016 w 16:42

    ( Pań to akurat ani w kulturze ani w tradycji ukraińskiej nie było i nie ma )
    ================================================
    W języku ukraińskim jest tylko „człowik” i „żinka”. Pany to Lachy a Panie Laszki. Jest to pojęcie zupełnie obce mentalnie tej nacji i chyba budzi w nich odrazę.

 5. Jan Odpowiedz

  10 października 2016 w 16:19

  Ja chciałbym, żeby wreszcie na zimno ktoś powiedział, Ile po jednej stronie ile po drugiej. Słuszałem, że Ukraińcy zabili 100 Polaków. Czy to w ogóle można teraz sprawdzić ? A ile zabili Polacy Ukraińców ? Słyszałem że jakieś 20 tys. Chyba rzecz dotyczy także techniki zabijania. Jeżeli w ogóle można o tym mówić to Ukraińcy byli bardziej brutalni. Ciekawe jak to dalej będzie. Myślę, że jesteśmy na siebie skazani. Słyszałem, że w Polsce brakuje 5 mln ludzi do pracy. Może to być aż tak dużo ? Jak w końcu Ukraina wejdzie do UE to będzie to wszystko się goić. Ukraińcy to naród pracowity. Kogo mamy sprowadzać do Polski. Arabów ??? A ile było wcześniejszych mordów ? Jak Francuzi mordowali Hiszpanów za Napoleona. A co zrobili Niemcy sąsiadom ? I jakoś to się wszystko goi. Niech Ukraińcy sami zrobią film o mordowaniu ich przez Polaków.

  • rzw Odpowiedz

   10 października 2016 w 18:09

   o 100 za dużo 🙂

  • Maur Odpowiedz

   10 października 2016 w 18:37

   Słyszałem, że w Polsce brakuje 5 mln ludzi do pracy.
   —————————————————————–
   W Polsce nadal ca 2 mln ludzi nie ma pracy.
   ================================================
   Niech Ukraińcy sami zrobią film o mordowaniu ich przez Polaków.
   —————————————————————–
   Nie są w stanie zrobić takiego filmu zbliżonego do prawdy. Bo musieliby przyznać odwetowy charakter akcji Polaków co jednoznacznie Polaków usprawiedliwia.
   ===================================================
   Jak w końcu Ukraina wejdzie do UE to będzie to wszystko się goić.
   —————————————————————–
   Ukraina nie wejdzie do UE za naszego życia. Przynajmniej mojego – jak spodziewam się. Mam paru Ukraińców w rodzinie ale nie wiem kim są bardziej; Polakami czy Ukraińcami.
   Natomiast państwo Ukraina ma czas całego wieku na odpokutowanie „Wołynia”. Brakuje im jeszcze więcej niż pokolenie…

  • Ula Odpowiedz

   10 października 2016 w 19:00

   Z tego co wiem, a sa informacje na ten temat w internecie, Ukraincy, mimo wielokrotnych prob z polskiej strony, rzadko pozwalaja na prace badawcze na terenach, na ktorych sie te bezecentwa dzialy. Prof Motyka pisal cos o tych sprawach. Panstwo Siemaszko rownierz. Ale sa tez informacje od archeologow. Niestety brak checi wyjasnienia z ukrainskiej strony, przede wszystkim ze strony ichniego IPN.

  • Darek Odpowiedz

   10 października 2016 w 21:13

   Jan, nie obrażaj dobrych obyczajów takimi porównaniami. Niemcy nie stawiają pomników Hitlerowi, Himlerowi, Eichmanowi, Goebelsowi, Einsatzgruppe SS i nie nazywają ulice ich imieniem. Znieważasz ofiary Wołynia.

 6. Jan Odpowiedz

  10 października 2016 w 16:21

  Przepraszam, napisałem „Słyszałem, że Ukraińcy zabili 100 Polaków”. Oczywiście powinno być 100 TYSIĘCY

 7. Łzy Matki Odpowiedz

  10 października 2016 w 17:02

  Mój pradziadek – musiał to oglądnąć – i teraz nic nie mówi – myślał że to już minęło, że będzie mógł popatrzeć na to co przeżył z odległości 70 lat lat spokojnie…
  Nikt po tym filmie w mojej rodzinie nie rozmawia o nim. Zapanował złowrogi strach.
  W końcu nie dość że te zwierzęta nas tak traktowali – to jeszcze dziś uważają że robili dobrze i pewnie jak będzie trzeba ponownie tak zrobią,
  Myślą że Polska musi zmienić postawę wobec banderyzmu na ukrainie/

 8. :) Odpowiedz

  10 października 2016 w 17:17

  Film został mocno okrojony z brutalnych scen bo gdyby Smarzowski pokazał dokładnie co naprawdę bandyci ukraińscy robili z polskimi kobietami i dziećmi to widzowie by mdleli a co słabszy pewnie by wykorkował .

 9. Tedy Odpowiedz

  10 października 2016 w 17:25

  już niedługo komentarze ukro banderowców na forum będą karalne,wiec popiszcie sobie jeszcze troszke,bo niedługo 3 latka ,hehe

 10. Rychu Odpowiedz

  10 października 2016 w 17:55

  Bardzo trudno jest dziś stwierdzić ilu Polaków tak na prawdę zginęło z rąk Ukraińców a ilu Ukraińców z rąk Polaków !
  Różne „wyliczenia” mówią że całkowita ilość to nawet 250.000 osób !!!
  Któremuś z rosyjskich polityków – nie pamiętam któremu ale to mógł być Gorbaczow /?/ – wymknęło się że ta ilość to nawet do 500.000 ludzi ale nie chce mi się w to wierzyć.
  Na pewno 100.000 to tylko „pobożne życzenie”, ta ilość jest o wiele, wiele większa !
  W każdej wojnie są zabici, głównym problemem jest to w jaki sposób !!!.
  Zginąć od wrogiej kuli w boju to śmierć honorowa w walce za Ojczyznę ale gdy sąsiedzi zabijają komuś rodzinę siekierami, piłują piłami czy palą żywcem kobiety i dzieci to nie jest łatwo o tym zapomnieć przez wiele pokoleń !!!.
  Jak do tego dojdzie jeszcze brak pokory, kłamstwa, chamstwo, ubliżanie i dalsze grożenie przez Ukraińców Polakom to nie dziwmy się że Polacy nie mogą i nie chcą wybaczyć !
  Ja nie jestem za zemstą ale sądzę że większość Ukraińców nie dorosła jeszcze do pojednania, przykro mi !

  • Ula Odpowiedz

   10 października 2016 w 21:18

   ytuje ze strony Crakowia Leopolis:

   sam Leonid Krawczuk, pierwszy prezydent Ukrainy, 19 maja 1992 roku w Warszawie powiedział, że z rąk oprawców spod znaku OUN-UPA zginęło około pół miliona Polaków2.

   2 Kresy Wschodnie we krwi polskiej tonące, praca zbiorowa pod red. Jana Sokoła i Józefa Sado, s. 161.

  • Pafnucy Odpowiedz

   12 października 2016 w 11:34

   Problemem jest zakaz ekshumacji ofiar przez „u kraińców”. Kiedyś „u kraińcy” na to zezwolili i jak polscy antropolodzy zaczęli wykopywać dziesiątki szkieletów małych dzieci to „bracia” szybko zmienili zdanie. Była projekcja tego filmu dokumentalnego w Telewizji Polskiej 11 lipca tego roku. Nie pamiętam tytułu. Może jest na YT.

 11. Tadeusz Odpowiedz

  10 października 2016 w 18:47

  Tak film fabularny, ale pokazuje fakty historyczne.

  • SyøTroll Odpowiedz

   11 października 2016 w 07:47

   Dokładnie, fabularny, historyczny na podstawie faktów, ale nie dokumentalny, paradokumentalny czy dokumentalny fabularyzowany. A fakty są takie że spora część Ukraińców podburzonych przez „bandery” dokonało zbrodni. To jest Ukrainka, zbanderyzowana Ukrainka czy banderówka ?

 12. Wołyń1943 Odpowiedz

  10 października 2016 w 20:08

  Czy ona nadal przebywa w Polsce na mój koszt?

 13. Darek Odpowiedz

  10 października 2016 w 21:06

  Zgodnie z filozofia tej Ukrainki, również film „Katyń” Wajdy Polacy powinni postrzegać jako fabularna fikcja ?, niegodna miana historycznych, opartych na dokumentach odniesień. No to pobiegnijmy do Putina i powiedzmy mu, że w zasadzie zbrodni NKWD w Katyniu też nie było, była to zbrodnia hitlerowców i SS. A Wajda tak w ogóle to był na prochach, podobnie jak Smarzowski. Nie wiem czy prezes, PiS i PO i w ogóle solidaruchy zgodziliby się z takim diktum.

 14. fanjan Odpowiedz

  10 października 2016 w 21:09

  Ta pani powina czytać jeszcze raz czytać ze zrozumiem ale to co jest prawdą a nie upowska propagandę

 15. polak Odpowiedz

  10 października 2016 w 22:47

  szmiro nie będziesz uczyc Polaków historii.Żyją ludzie którzy przeżyli LUDOBÓJSTWO.Genocide Atrox(je sli chachle wiesz co to znaczy).Niemcy mordowali,Rosjanie zabijali ale to co wy przeklęte rizuny zrobiliście z polskimi dziećmi nigdy nie zostanie zapomniane tak jaby scie chcieli.Mozna wam wybaczyc bo jesteście prostackim plemieniem ze skrzywieniami genetycznymi spowodowanymi najazdami na ziemie które zamieszkiwali wasi przodkowie.To ciągłe mieszanie si ę krwi i ras spowodowało takie wypaczenie w przyrodzie.bo człowiek normalny nie jest zdolny do takich okrucieństw tylko dlatego by przejąć czyjąś pierzynę,buty czy nawet krowę.niech wasi przodkowie będą przeklęci po wsze czasy.

 16. mich Odpowiedz

  10 października 2016 w 23:55

  rząd polski powinien wystapic do hagi zeby uznali to za ludobójstwo ludnosci cywilnej i zamknąc raz na zawsze mordy upainie

 17. KAMIL SIEDLECKI Odpowiedz

  11 października 2016 w 01:45

  radzę nie komentować UKRAIŃCOM NIC CO POLSKI DOTYCZY RADZE BY BARDZIEJ DOCIERALI DO SWOICH ZIOMKÓW BĘDĄCYCH U NAS BY ZAPRZESTALI PROWOKOWAĆ I SZUKAĆ KŁOPOTÓW. STRUNA JEST BARDZO NAPIĘTA

 18. Tedy Odpowiedz

  11 października 2016 w 12:09

  czy mi sie zdaje czy ta pani co mysli że jest ukrainko, ma garbaty nos [fotka].z tego co mi wiadomo to 1/3 ukraincow to żydy.ukrainiec to zrusyfikowany polak,albo spolszczony rusek.zalezy kto o tym pisze.

  • polak Odpowiedz

   11 października 2016 w 20:51

   przecież na przestrzeni wieków parzyli się z Turkami,Polakami,Rosjanami,Tatarami,Mongołami,Rumunami,Węgrami i oczywiście zydkami.Wyszło z tego prymitywne plemię chazarskie

 19. Tedy Odpowiedz

  11 października 2016 w 12:43

  Misie zdaje że jak ukraincy przebąkują o zburzeniu cmentarza Orląt Lwowskich,to by byl,ich gwóżdż do trumny,juz wtedy PiS nawet by nie uratowało ukraincow,poprostu ludność by wzieła sprawy w swoje rece.co innego gloryfikacja morderców, a co innego zniszczenie świętego miejca dla naszego narodu.

 20. Żaneta Odpowiedz

  11 października 2016 w 14:24

  Najstarszy polski tygodnik – ukazuje się od 1941 roku
  LOGIN
  Jak Polacy i Rosjanie niewinnych Ukraińców pod Przebrażem zabijali

  upa 23.jpg
  Przebraże na Wołyniu – symbol dramatycznej samoobrony zagrożonej zagładą ludności polskiej. Warowny polski obóz, gdzie przerażeni ogromem zbrodni dokonywanej przez UPA i ludność ukraińską Polacy skupili się, żeby ocalić życie. Od 10 do 20 tysięcy ludzi, dzieci, kobiet i starców, skupionych na małym terytorium oczekiwało niemal codziennie ataku, drżąc o swoje życie.

  Samoobrona w Przebrażu mogła liczyć tylko na siebie i działający w pobliżu duży oddział partyzancki sofickiej płk. Nikołaja Prokopiuka, z którym nawiązano kontakt. 30 sierpnia 1943 roku kilka tysięcy upowców i miejscowej ludności zaatakowało Przebraże w celu całkowitej likwidacji tego punktu oporu. Porażka zakończyła by się rzezią zgromadzonej tu ludności polskiej.

  W rocznicę tych wydarzeń na Wołyniu miejscowe władze i aktywiści partia Swoboda oddali „hołd „zamordowanym” Ukraińcom. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele miejscowych władz. Dzisiaj nie ma już wsi Przebraże, jest w pobliżu wieś Hajowe. Oto jak widza te wydarzenia Ukraińcy. Tekst relacjonujący bitwę o Przebraże zamieszczono na stronie internetowej volynrada.gov.ua. Tłumaczenia dokonał jeden z Kresowiaków, a nadesłał Wiesław Tokarczuk. Oto fragmenty:

  „Pierwszy zastępca szefa wołyńskiej rady obwodowej Ołeksandr Pyrożyk i deputowany obwodowej rady Mykoła Dawydiuk odwiedzili leśny masyw w pobliżu wsi Hajowe (rejon kiwercki), gdzie latem 1943 roku odbył się masowy mord na Ukraińcach dokonany przez polskich szowinistów i rosyjskich partyzantów. Deputowani chcą uwiecznić pamięć rozstrzelanych żołnierzy UPA i ludności cywilnej miejscowych wsi, stawiając na miejscu tragedii znak pamiątkowy.

  „To była jedna z najbardziej dramatycznych i najmniej zbadanych stron wołyńskiej tragedii. Dramatyzm sytuacji polega na tym, że do zbrojnego konfliktu między Polakami a Ukraińcami wtrącili się rosyjscy partyzanci, którzy zaczęli zabijać nieuzbrojonych ukraińskich cywili. W tym nierównym boju prawie 200 żołnierzy UPA próbowało wyprowadzić spod ognia oddziałów polskiej samoobrony nieuzbrojonych ukraińskich mieszkańców, a w tym czasie tak zwani „czerwoni” partyzanci zaszli Ukraińców od tyłu i zaczęli strzelać im w plecy. W rezultacie zabito prawie 1500 bezbronnych Ukraińców. Dokładne miejsce rozstrzelania do tej pory nie było ustalone, na miejscu, gdzie masowo przelewała się krew naszych rodaków, dotąd nie było nawet jednego prawosławnego krzyża” – określił cel poszukiwawczej ekspedycji Ołeksandr Pyrożyk.

  Według świadectw historyków, do połowy 1943 roku we wsi Przebraże (teraz Hajowe) żyło w przybliżeniu 20 tysięcy Polaków. Tu przebywała tak zwana samoobrona, która była dobrze uzbrojona. Jako że tych żołnierzy trzeba było wyżywić, ich oddziały, jak mówią świadkowie tych wydarzeń, regularnie zajmowały się grabieżami, maruderstwem i poniżaniem ukraińskiej ludności, która żyła na pobliskim terytorium, w szczególności w rejonie Kołek, Cumania, Zwirowa, Ołyki.

  Miejscowi żołnierze UPA postanowili dać nauczkę polskim napastnikom. Po zmobilizowaniu się przy wsparciu oficerów OUN-UPA z Galicji i miejscowych Ukraińców, prawie 200 powstańców podeszło pod Przebraże. Bój odbywał się 31 sierpnia 1943 roku na wschód od polskiej kolonii Przebraże, na uroczysku Józefin. […] W tym nierównym boju Ukraińcy zaznali wielkich strat i odnieśli porażkę. […] W tych latach okupanci rozgrabili, spalili do cna i w pełni zniszczyli tu kilka miejscowości: Józefin, Majdan Jeziorski, Zofiówka, Jaromel, Dobra. Teraz tam gdzie były te miejscowości są lasy, chaszcze i pola.

  Do tej pory nic nie upamiętnia wielkiej tragedii, jaka zdarzyła się wtedy na ziemi wołyńskiej. Natomiast na kraju Hajowego jest uporządkowany polski cmentarz i pamiątkowy obelisk. A Ukraińcom na swojej ziemi nie jeszcze nie udało się oddać należnej czci bohaterom. […]

  Ołeksandr Pyrożyk uważa, że ustalenie historycznej prawdy pomoże Ukraińcom i Polakom znaleźć porozumienie i uchwycić to, kto naprawdę jest dla nas geopolitycznym partnerem a kto wrogiem. „Wielu historyków skłania się do tego, że „rzeź wołyńska” między Polakami a Ukraińcami była sprowokowana z Kremla. Rosjanie nigdy nie chcieli samoistijnej Ukrainy i byli gotowi tymczasowo oddać nasze terytoria nawet Polakom. Dzisiaj rosyjska agresja na południu i wschodzie Ukrainy pokazała całemu światu, kto jest kim. I dzisiaj Polacy, którzy też zaznali rosyjskiego ucisku i represji, stają się pierwszym sojusznikiem Ukrainy. Jestem przekonany, że wspólna pamięć, wyznanie przez nas, że coś takiego było, że my o tym wiemy i o tym pamiętamy, nie szukając więcej winnych tej tragedii, pozwoli nam odbudować normalne, cywilizowane stosunki” – zauważył zastępca szefa obwodowej rady.

  Deputowany rady obwodowej Mykoła Dawydiuk będący historykiem, który od dawna badał opisany temat, także ma własną opinię odnośnie tych wydarzeń. „Jakoś i dla Polaków, i dla radzieckich partyzantów największym wrogiem byli nie tyle Niemcy, ile ukraińscy powstańcy. To świadczy, że ukraiński narodowy ruch był zawsze kością w gardle dla naszych sąsiadów, którzy mają pretensje do naszego terytorium. Powinniśmy mieć wyważony stosunek do tej kwestii, ale musimy patrzeć zgodnie z prawdą na naszą przeszłość i pokazywać przykład naszym sąsiadom Polakom. Trzeba patrzeć na historię nie tylko ze strony propagowanej prawdy swojego narodu ale i z obiektywnej strony historii.” – dodaje Mykoła Dawydiuk”.

  Tyle relacja. Tak więc, z napastników mających zamiar dokonania masowego mordu, robi się tutaj ofiary. W artykule nie ma ani słowa o tym, dlaczego powstała samoobrona w Przebrażu. Z kontekstu wynika, że chodziło o mordowanie bezbronnych Ukraińców. No i stary motyw „trzeciej reki”, czyli Rosjan. To oni mieli być sprawcą całej tragedii. Tu od razu warto dodać, że dowodzący oddziałem sowieckim płk. Prokopiuk był… Ukraińcem z Odessy. Pisząc o współdziałaniu Polaków z partyzantami sowieckimi w artykule „Partyzantka sowiecka wobec zagłady ludności polskiej na Wołyniu w 1943 roku” („Niepodległość i pamięć”, nr 43-44/ 2013) tak opisałem ten epizod:

  „Największym sukcesem zakończyła się współpraca polskiej samoobrony z partyzantami sowieckimi we wsi Przebraże (pow. Łuck). Było w niej zgromadzonych ok. 10.500 uchodźców i miejscowej ludności (są dane mówiące nawet o 20.000 uchodźców). Od samego początku z dowództwem obrony Przebraża współpracowały trzy radzieckie oddziały partyzanckie: Nikołaja Prokopiuka, Dmitrija Miedwiediewa i Kowalenki. Tak potężna polska forteca, która nie tylko chroniła zgromadzoną tu wielotysięczną rzeszę cywilów, to w dodatku podejmowała ataki na wsie ukraińskie będące zapleczem dla UPA (likwidacja wsi Trościaniec) – była celem aż trzech szturmów ze strony ukraińskich nacjonalistów, w tym największego w dniu 30 sierpnia 1943 roku. Przebraże zostało zaatakowane z trzech stron, tylko na flance południowej nie było oddziałów UPA. W decydującym momencie boju, dowództwo obrony Przebraża wysłało łącznika do stacjonującego kilka kilometrów od pola bitwy oddziału Nikołaja Prokopiuka. Wysłannik dotarł szczęśliwie do celu i przywiózł wiadomość, że w oznaczonym wcześniej miejscu zjawi się oddział partyzantki sowieckiej. Prokopiuk zaatakował atakujących nacjonalistów ukraińskich od tyłu mając do dyspozycji 150 ludzi i 60 konnych. W tym samym czasie Polacy uderzyli na upowców idąc na spotkanie partyzantom Prokopiuka. Bitwa zakończyła się całkowitym pogromem UPA. Od tej pory nie podjęto już ataku na Przebraże. Henryk Cybulski tak opisał nastroje po bitwie:

  „Oddział radziecki [Prokopiuka] szykował się do odmarszu. Wraz z Albertem serdecznie dziękowaliśmy pułkownikowi Prokopiukowi za okazaną pomoc. Walka ta jeszcze bardziej zacieśniła naszą współpracę, braterstwo i przyjaźń. Patrząc za oddalającym się oddziałem radzieckim przypomniałem sobie pierwsze tygodnie wzajemnej nieufności i niedowierzania. Przełamywaliśmy je krok za krokiem, uzgadniając wspólne cele i stanowiska, pomagając sobie, służąc radą i pomocą. W Przebrażu przed szkołą oczekiwał nas wielotysięczny tłum. Okrzykom i wiwatom nie było końca. Patrzyłem na rozradowane twarze ludzi i było mi dziwnie dobrze. Jeszcze nigdy w życiu nie doznałem takiego uczucia i jeszcze nigdy w życiu nie widziałem dookoła siebie tylu szczęśliwych ludzi”. Jesienią 1943 roku obrońcy Przebraża, na propozycję innego oddziału partyzantki sowieckiej dowodzonego przez Kowalenkę wzięli udział w likwidacji upowskiej wsi Omelno”.

  Pisałem też: „Według najnowszych ustaleń na 142 polskie samoobrony 7 współpracowało z partyzantką sowiecką. Były to: w powiecie Kostopol: Huta Stara (współpraca ze zgrupowaniem kpt. Iwana Szytowa), Peresieki, Rudnia Potasznia, Rudnia Stryj, Huta Stepańska. W powiecie Łuck: Przebraże (współpraca z oddziałami Nikołaja Prokopiuka, Dmitrija Miedwiediewa i Kowalenki). W powiecie Sarny: Staryk. Liczna 7 samoobron na 142 nie oddaje jednak znaczenia tej współpracy. Jeśli bowiem uświadomimy sobie, że większość samoobron liczyła 20-30 obrońców, a tylko dwie samoobrony współpracujące z sowiecką partyzantką, czyli Huta Stepańska i Przebraże, miały razem ok. 1000 obrońców i broniły ok. 15.000 ludności, ocena musi być inna. Wszystkie samoobrony współpracujące z partyzantami sowieckimi, prócz Huty Stepańskiej, przetrwały, w tym największa na Wołyniu w Przebrażu”.

  W zgodnej opinii Polaków, którzy przeżyli zagładę Wołynia, partyzanci sowieccy byli jedyną realną siłą, na którą mogli liczyć. Nie jest to w smak banderowcom, którzy po dziś dzień próbują wykorzystywać ten fakt do usprawiedliwienia swoich zbrodniczych poczynań, znajdując czasami (coraz częściej) głosy poparcia w Polsce ze strony obsesyjnych antykomunistów i chorobliwych rusofobów.

  Jan Engelgard
  Na zdjęciu: ukraińskie uroczystości k. wsi Hajowe.

 21. Tedy Odpowiedz

  11 października 2016 w 14:46

  Pare faktów się niezgadza.polecam książeke Kainowe Dni -Wincentego Romanowskiego.dokladnie opisana jest walka o Przebraże i okolicznych miejscowości.

 22. józef III Odpowiedz

  11 października 2016 w 17:52

  zniknij kobieto, najlepiej wróć na swą wspaniałą Ukrainę i nie zawracaj głowy ludziom, u których jesteś w gościnie lub przejazdem

 23. mapa Odpowiedz

  11 października 2016 w 19:27

  Krótkie pytanie do p. Panczenko. Co Pani robi w Polsce i za czyje pieniądze?

 24. gegroza Odpowiedz

  11 października 2016 w 19:34

  Wiadomo że nie dokumentalny ale osadzony w historycznym tle

 25. rab Odpowiedz

  11 października 2016 w 20:03

  i ma racje bo ten film wybiela Ukraińców. Na tą nacje trzeba uważać bo to urodzeni mordercy

 26. Żaneta Odpowiedz

  12 października 2016 w 08:09

  Mòj dziadek był pochodzenia Polsko-Ukraiński,opowiadala mi mama kto to wszystko robił,do mojego dziadka w nocy przychodziły,postawili całą rodzinę pod mur i to właśnie byli ruscy,przebrani za powstańców ukraińskich,ja nie bronię Ukraińców,tylko chce powiedzieć,poco rozdrapywac starych ran,kto zna prawdę,to już nie żyje,ja sama jestem z Ukrainy,chociaz mam korzenie Polskie,byli i dobre Ukraińcy kturze przechowywali Polaków a obrażać poco?co to da,juz nie da się cofnąć czasu

  • Ula Odpowiedz

   12 października 2016 w 09:39

   I najlepiej wedlug Pani zapomniec? A moze jeszcze kwiaty pod pomnikami Bandery i Szuchewycza zlozyc?

   Zrozumcie ludzie (Ukraincy), ze nam nie chodzi o zemste, nam chodzi o nazwanie rzeczy po imieniu. Wy to tez bedziecie musieli kiedys przyznac.

   A te wymowki, ze Ruscy byli przebrani za ukraincow, prodzsze sobie zachowac na Ukraine, tam Wiatrowycz takie tezy proponuje.

   „Szkoda” tylko, ze troche ofiar przezylo i widzieli oprawcow, ktorych znali, bo to byli sasiedzi, znajomi, czasami nawet rodzina.

  • taka jedna Odpowiedz

   12 października 2016 w 13:37

   Ja tam nie wiem, ale wiem, że masakrę w Odessie zrobili Rosjanie – bo jeden ruski agent mi to na moim koncie na youtube pisał 3 dni przed faktem, że to się stanie! Jego nick to Ares Aceton na youtube (zamknął już to konto niestety), a jego mail to był azel913@wp.pl.

   Ruscy przebierają się w mundury Azova i robią rzezie, a potem zwalają na nas – tym bardziej, że ten Aceton mi pisał w mailu, że „niedługo Putin sam się będzie w mundury ukraińskie przebierał i rezał, żeby na Ukraińców było.” I to się dzieje. Dziwne, prawda?
   Jeszcze pisał mi w tym mailu, że był snajperem na Majdanie, groził też, że zabije moją rodzinę.
   Chcecie, to możecie zgłosić to na policję, i ten mail, i wszystko – ja jakoś się boję.

 27. Paula Odpowiedz

  12 października 2016 w 13:31

  Kocham Ukrainę, bo to moja druga ojczyzna (oczywiście, że Polska jest pierwsza), z powodu tego, że mam chyba 40 czy 50 % krwi ukraińskiej – dlatego kocham UPA i Banderę od dziecka. Piłsudskiego też lubię, wielki człowiek. Matka jest Polką, ojciec też Polakiem, tylko że z genów Ukraińcem, ale nawet języka nie zna swojego, i w ogóle.
  Możecie mnie zabić, nie wiem, co zrobić, nie przestanę kochać Stefka, to był wielki człowiek. Nie przepadam tylko za Klaczkiwskim, bo on wymordował i jego UPA-Północ ludzi zwykłych.

  Nie pozwolę wam obrażać Ukraińców, Polacy! Jest wielu ludzi o różnych korzeniach, którym jest przykro.
  Nikt nawet z mojej rodziny nie był w UPA, mimo to ja UPA lubię. Kładę świeczki i pod pomnikami UPA, i AK. Mimo to UPA kocham bardziej.
  Jak wam to przeszkadza, to spoko, mogę się z Polski wyprowadzić – niestety, nie znam dobrze ukraińskiego języka, ani nie mam ukraińskiego obywatelstwa – ale co tam. Jak każdy ma na mnie patrzeć jak na zbrodniarza tylko za to, że kocham to, co kocham, to ja mam to w dupie.
  Ciekawe, jakbyście to wy byli na miejscu Ukraińców? Jakbyście nie mieli ojczyzny, a Bandera by chciał wam wrócić ziemie ZURL i URL (zabranej przez Polaków i Rosjan), to byście go nie szanowali No ciekawa jestem. Ja pier…lę. Co za idiotyzm.
  Piłsudski to też kat dla Ukraińców i AK (bo mordowali ich), i co, czy Ukraińcy wam mówią, że jacy wy potwory, bo ich czcicie? Ludzie. Myślcie, kur…a!

  • HHG Odpowiedz

   12 października 2016 w 14:27

   „Paula”, „taka jedna”, „młoda” – wpuszczamy komentarze, chociaż na odległość widać, że to nowa taktyka na trollowanie ))); trzeba lepiej się postarać, bo wpisy są niemal identyczne co do ducha i zasady; pozdrawiamy – redakcja Kresy24

  • Maur Odpowiedz

   12 października 2016 w 17:07

   Ciekawe, jakbyście to wy byli na miejscu Ukraińców? Jakbyście nie mieli ojczyzny,
   =========================================
   No nie mieliśmy ojczyzny. Prze dobre 123 lata. Spora w tym zasługa i Ukraińców.
   Tylko co myśmy w ten czas zrobili a co zrobili Ukraińcy?
   Polacy najpierw poszli do Napoleona i z nim na Moskwę. Ledwie pokolenie później Powstanie Listopadowe. Kolejne pokolenie i Powstanie Styczniowe. na I WŚ Polacy zjeżdżali nawet z USA. Polska powstała na powrót. Moskwa, już bolszewicka, zaatakowała niecałe 2 lata później. Daliśmy odpór.
   Co w tym czasie robili Ukraińcy gdy kolejne pokolenia Polaków płaciły daninę Wolnej Ojczyźnie – Polsce , swoją krwią? Czy aby nie nazbyt ochoczo pomagały każdemu kto szkodził Polsce a jedynie nieliczni widzieli w Polsce swojego partnera strategicznego? Akurat oni nie zasługują na mino bohaterów narodowych – zdaniem elit ukraińskich.

   Chcecie szacunku? Pokażcie, że sami go dla siebie macie. Pokażcie, że już ucywilizowaliście się na tyle że nie jesteście czernią…

 28. Tedy Odpowiedz

  12 października 2016 w 15:06

  i widać żaneta co z ciebie wyszło.banderoszołom.czemu nie wyjedziesz do siebie na samoistno,takich jak ty nalezaloby deportowac z Polski,bo jestescie 5 kolumno.

 29. Żaneta Odpowiedz

  13 października 2016 w 09:07

  Wyszło Tedy,dobry człowiek,nie kradne,nie obrażam ludzi i wierze Boga a Polska takich potrzebuje a nie wyjadę bo kocham Polskę tak jak Ukrainę ale nie pozwolę obrażać Ukraińców,bo nie ma nikt do tego prawo i gdzie mi mieszkać to nie tobie decydować, milego dnia:-)

  • gegroza Odpowiedz

   14 października 2016 w 22:05

   Też nie chce obrażać, ale trzeba się przyznac do winy i obiecac poprawę. Przecież to to tylko oczyści nasze obecne relacje. Na kłamstwie nie da sie budować

 30. Tedy Odpowiedz

  13 października 2016 w 12:47

  spoko,jak Bóg da deportujemy wszystkich (red.) za zbrucz.

 31. Żaneta Odpowiedz

  13 października 2016 w 15:05

  Nie trzeba tak oceniać łudzi,bo tam na Wołyniu byłi dobry i źli,za uratowanie Polaków też ginęli,calemi rodzinami,ja nigdy nie popierała upa,tak samo i moja rodzina w żadnych wojnach nikt z mojej rodziny nie walczył,ja tylko proszę szacunku dla tych dobrych Ukraińców a że chcesz Tedy wszystkich deportowac,miło z twoje strony u nas w tej chwili dużo twoich rodaków mieszkających,nikt im nie mówi o deportacji,jednym słowem nie obraża a tutaj ja już nie raz takiej przeżyła,jestem już odporna,Ty wyganiasz mnie z swojego Państwa,nie jesteś lepszym od tych złych

  • Maur Odpowiedz

   14 października 2016 w 18:50

   ja tylko proszę szacunku dla tych dobrych Ukraińców
   ======================================
   Tym dobrym Ukraińcom należy się Pomnik Wdzięczności. I wśród Polaków taka myśl rozwija się już od dawna.

   Tylko, że jakoś zbyt często pojawiają się głosy rzekomych obrońców tych dobrych. .. i zniechęcają do takiej idei…

   W każdym razie jakaś skromna księga pamięci jest. Są w niej nazwiska tych dobrych. Tych co to z narażeniem własnego zycia ratowali swoich sąsiadów Polaków. Tyle, że oni usilnie proszą o nieujawnianie swoich nazwisk. Wciąż się boją Ukraińców nadal gotowych ich zarizaty.
   Proszę im tłumaczyć, że nie mają się czego bać.

 32. Antonina Odpowiedz

  13 października 2016 w 22:54

  Po obejrzeniu filmu, nie straciłam szacunku do obywateli Ukrainy, których znam i spotkałam na swojej drodze. To porządni ludzie. Film jest świetny, jednak bardziej ma otworzyć oczy a nie zamykać na dobro…

 33. MiraS Odpowiedz

  17 października 2016 w 19:55

  Kva co to za gadki z ukraińcami? Niech robią w Polsce jak chcą mieć lepiej, z kobietami można się bawić i morda w kubeł o polityce. Jedno słowo o banderyźmie w kopa w tył . Wylot z hukiem.

 34. vox15 Odpowiedz

  18 października 2016 w 12:53

  Tak nie traktujcie tego filmu jako dokument tylko jako fabułę.Droga kobieto
  ukraińska -rzeczywistość jest jeszcze bardziej przerażająca od filmu ,jest
  tak krwawa że trudno o tym mówic a co dopiero nagrać . Smarzowski byłby w stanie pokazać nawet najochydniejsze zbrodnie ukrainskich rezunów ale
  zrobił to w minimalnym stopniu .Jak widać nie ma w was krzty zrozumienia dla cierpienia ludzkiego , także waszych ziomków ,którzy zgineli z waszej ręki. Nie macie sumienia i żaden film tegop nie zmieni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *