Tymoszenko wzywa do udziału w demonstracjach

17 stycznia 2011

Była premier Ukrainy zaapelowała do swoich zwolenników, by nie zważali na prowokacyjne oświadczenia władz o możliwym rozlewie krwi i przyszli na zaplanowane w najbliższą sobotę demonstracje opozycji w Kijowie.

Z apelem o pozbycie się strachu zwróciła się także w poniedziałek do władz i prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Zapewniła, że mimo prześladowań opozycji nie ma zamiaru opuszczać kraju ani ubiegać się o azyl w innym państwie. „ nigdy nie doczeka się, bym uciekła z własnej ojczyzny. Nadejdzie czas, kiedy oni będą stąd uciekać przez przestępstwa, których dopuszczają się na kraju i narodzie „– powiedziała Tymoszenko. „Nie bądźcie takimi tchórzami. Nie trzeba bać się własnego narodu. Z narodem należy rozmawiać, narodu należy słuchać, a nie chować się przed nim za żelaznymi barierkami” – zwróciła się Tymoszenko za pośrednictwem mediów do władz, stojąc przed siedzibą prokuratury w Kijowie. Przywódczyni parlamentarnego bloku noszącego jej imię skomentowała w ten sposób ogrodzenie w sobotę głównego placu Kijowa, Majdanu Niepodległości, metalowymi barierkami. Pilnujący placu milicjanci mówili w rozmowach z dziennikarzami, że 22 stycznia ma się tam odbyć koncert. Tymczasem właśnie 22 stycznia, w najbliższą sobotę, w Kijowie ma dojść do demonstracji opozycji, niezadowolonej z prześladowań oponentów politycznych. Tego dnia Ukraina obchodzi Dzień Jedności – święto państwowe, upamiętniające rocznicę podpisania aktu zjednoczenia Ukraińskiej Republiki Ludowej z Zachodnioukraińską Republiką Ludową 22 stycznia 1919 roku.

W ostatni piątek minister spraw wewnętrznych Anatolij Mohylow ostrzegł, że podczas demonstracji opozycji może dojść do rozlewu krwi. „Mamy informację, że 22 stycznia, kiedy oczekiwane są akcje protestu, w Kijowie planowany jest rozlew krwi. Rozlew krwi!” – ostrzegł wówczas szef MSW z trybuny parlamentu. Wystąpienie Mohylowa zbiegło się z informacją władz Czech o udzieleniu azylu politycznego byłemu ministrowi gospodarki w rządzie Tymoszenko, Bohdanowi Danyłyszynowi. Czeski minister spraw zagranicznych Karel Schwarzenberg tłumaczył, że oskarżany przez o przestępstwa gospodarcze Danyłyszyn nie mógłby liczyć na sprawiedliwe potraktowanie przez władze w swym własnym kraju. W ubiegłym tygodniu w Kijowie unijny komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa Sztefan Fuele oświadczył, iż podziela wrażenie, że na Ukrainie panuje wybiórczy system prawny, wykorzystywany do walki z politycznymi oponentami. Także w ubiegłym tygodniu amerykańska organizacja pozarządowa opublikowała raport, w którym Ukraina znalazła się w grupie 25 krajów, w których w 2010 roku odnotowano spadek poziomu przestrzegania standardów demokratycznych. Tymoszenko przybyła w poniedziałek do prokuratury po raz dwunasty od czasu, kiedy w grudniu wysunięto wobec niej zarzuty o niezgodne z prawem wykorzystanie ok. 300 mln dolarów, uzyskanych w 2009 roku przez rząd Ukrainy ze sprzedaży kwot emisyjnych dwutlenku węgla.


Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *