Szturm na Pałac Październikowy w Kijowie. Saakaszwili: To była dobrze zaplanowana prowokacja (3 x WIDEO)

18 grudnia 2017

nie ma nic wspólnego z atakiem na Pałac Październikowy – oświadczył były prezydent Gruzji Micheil . Polityk wezwał do ustalenia, kto stoi za prowokacją, którą rządzący i sprzyjające im media obciążają jego zwolenników.

Niedzielne wydarzenia pod Pałacem Październikowym są dobrze zaplanowaną prowokacją, której celem było zdyskredytowanie pokojowego protestu – powiedział Saakaszwili w wywiadzie dla telewizji ZIK. Jego słowa wydają się potwierdzać liczne udostępnione w sieci nagrania .


– Większość prowokatorów była w kominiarkach i, jak rozumiem, nikt z nich nie został zatrzymany – mówił Saakaszwili.

Lider Ruchu Nowych Sił wezwał społeczność międzynarodową do zbadania, kim są prowokatorzy, którzy rzucali petardy i wzywali do szturmu. Saakaszwili zapewnił, że jest przeciwnikiem przemocy.


– Nie toleruję jakiejkolwiek przemocy. Nasza droga jest drogą pokojową – powiedział. Zajścia w Kijowie potępili ambasadorowie Kanady, Wielkiej Brytanii i USA.

W niedzielę w Kijowie odbywał się kolejny marsz wzywający do impeachmentu prezydenta Petra Poroszenki. Uczestnicy protestu dotarli do placu Majdanu Niepodległości, a później pod znajdujący się w pobliżu Pałac Październikowy, który pełni funkcję domu kultury i sali koncertowej. Miały tu być – zgodnie z zapowiedzią Saakaszwilego – udostępnione dwa pomieszczenia na sztab koordynacyjny protestów, jednak Gwardia Narodowa uniemożliwiła wejście do środka przedstawicielom sztabu. W wyniku starć z policją ucierpieć miało, zgodnie z przekazem ukraińskich mediów, kilkudziesięciu funkcjonariuszy.

Dzień wcześniej, w sobotę 14 grudnia, były prezydent Gruzji oświadczył, że gotów jest rozmawiać z Petrem Poroszenką o pokojowym odsunięciu od władzy oligarchów.

Podkreślił, że jego partia domaga się zdecydowanej walki z korupcją, wstrzymania represji politycznych, oraz stworzenia prawnych podstaw dla impeachmentu prezydenta oraz dymisji prokuratora generalnego Jurija Łucenki (w piątek 15 grudnia, zapowiedział, że Ukraina prawdopodobnie zdecyduje się na ekstradycję Saakaszwilego).

Kresy24.pl/TV ZIK, Korrespondent.net (HHG)

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

3 odpowiedzi Szturm na Pałac Październikowy w Kijowie. Saakaszwili: To była dobrze zaplanowana prowokacja (3 x WIDEO)

 1. observer48 Odpowiedz

  18 grudnia 2017 w 08:48

  Absolutnie jest to prymitywna prowokacja, która może przejść tylko na skorumpowanej do szpiku kości Ukrainą uprowadzoną przez trzymającą się pod stołem za ręce z kacapami i szkopami spółdzielnię oligarchów pod wodzą Poroszenki.

 2. amtrak1971 Odpowiedz

  19 grudnia 2017 w 02:52

  tam nie ma zmian i nie bedzie szybko bo ludzie co maja pieniadze i rzadza Ukraina nie chca zadnych zmian.

 3. SLU-ZL Odpowiedz

  16 stycznia 2018 w 18:53

  Nalezy rozebrac ten bantustan i bedzie po problemie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *