Stoltenberg: NATO twardo wspiera ukraińską suwerenność i integralność terytorialną

12 lipca 2018

- twardo wspiera ukraińską suwerenność i integralność terytorialną, mocno potępiamy rosyjską nielegalną aneksję Krymu. Na wschodniej Ukrainie sytuacja pozostaje poważna. Każdego dnia dochodzi do powtarzającego się łamania rozejmu i praw człowieka – powiedział sekretarz generalny Jens Stoltenbeg podczas trwającego szczytu Sojuszu w Brukseli.

kolejny raz apelował do wszystkich stron konfliktu, by wdrożyły swoje zobowiązania. „ ponosi specjalną odpowiedzialność. Musi wycofać swoich żołnierzy i wsparcie dla wszystkich walczących na Ukrainie” – oświadczył.


-Mamy bardzo silne sygnały zarówno z Białego Domu, jak i z Departamentu Stanu dotyczące nieuznawania nielegalnej aneksji Krymu, agresji na wschodnią cześć mojego kraju. Widać to w deklaracji NATO – mówiłz kolei również obecny w Brukseli prezydent Ukrainy Petro pytany, czy nie obawia się szczytu Trump-Putin w Helsinkach w tym tygodniu.

Poroszenko potwierdził, że celem Ukrainy jest członkostwo w NATO. Stoltenberg mówił, że Kijów robi postępy, jeśli chodzi o reformy wojskowe. Z zadowoleniem przyjął uchwalenie nowych regulacji dotyczących bezpieczeństwa narodowego. Dodał przy tym, że teraz ważne jest wdrożenie tego prawa, aby reforma mogła przynieść efekt. – Zachęcam pana do wykorzystania tego impulsu, to zbliży Ukrainę do NATO – zwracał się do Poroszenki.


Na obecny szczyt NATO zaproszeni zostali Poroszenko i prezydent Gruzji Giorgi .

Podczas szczytu w Brukseli zaplanowano także m.in. spotkanie prezydentów Ukrainy i Polski. Petro Poroszenko spotkał się również z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Rozmowa trwała około 20 minut.

Oprac. MaH, wnp.pl, unian.net

fot. Koch/MSC, CC BY 3.0 de

 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *