Ukraiński parlament oficjalnie za integracją z NATO i UE. Przyjęto ważne zmiany w prawie

21 czerwca 2018

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła w drugim czytaniu projekt ustawy przewidujący m.in. reformę sektora bezpieczeństwa zgodnie z wymogami i Unii Europejskiej.

Za projektem głosowało 248 posłów. Nowela wprowadza zmiany konkretnie w ustawie o bezpieczeństwie narodowym Ukrainy, o demokratycznej i obywatelskiej kontroli nad armią i  służbami ochrony praworządności państwa oraz o organizacji planowania obronnego. Oznacza to m.in., że minister obrony i jego zastępcy będą wybierani spośród cywilów od Nowego Roku. Projekt przewiduje także m.in. rozdzielenie zadań cywilnych i wojskowych w sektorze obrony. W ogóle doprecyzowane są funkcje poszczególnych instytucji państwa, z prezydentem na czele, w kwestii bezpieczeństwa. Poza tym projekt zawiera również zarys strategii rozwoju kompleksu wojskowo-przemysłowego Ukrainy na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego i współpracy z partnerami zagranicznymi.


 

 W przyjętym projekcie są zapisy dotyczące suwerenności i integralności terytorialnej państwa, o europejskiej i euroatlantyckiej integracji jako celach i środkach polityki bezpieczeństwa, o rozwijaniu gospodarki opartej m.in. na wiedzy i społeczeństwa obywatelskiego oraz poszanowania praw człowieka. Wspomniano tam „rozwój duchowości” narodu, co można odczytać jako podkreślenie roli politycznej i dla bezpieczeństwa państwa kwestii uznania przez cały prawosławny świat i usamodzielnienia się kijowskiej Cerkwi, czemu sprzeciwia się Moskwa, a o co zabiega Kijów.
Projekt reform to inicjatywa prezydencka, ale w toku prac rozpatrywano aż 428 poprawek. Duże kontrowersje budziła kwestia usytuowania Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i jej kompetencji. Wielu posłów chciało, by odebrać jej walkę z korupcją argumentując, że zajmują się tym inne służby, przede wszystkim nowa służba antykorupcyjna , a albo dubluje ich pracę, albo wręcz im przeszkadza. Ostatecznie ta propozycja została odrzucona. Przyjęto natomiast 5 poprawek dotyczących reformy armii, a uwzględniających kolejne wymogi NATO, a także Gwardii Narodowej (formacji powstałej na bazie formujących się już podczas rewolucji na Majdanie ochotniczych batalionów, najpierw samoobrony Majdanu, a potem jako oddziały paramilitarne walczące w Donbasie).
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego Aleksandr Turczynow podkreśla, że projekt zmian był konsultowany z ekspertami NATO, Unii Europejskiej i USA.
Oprac. MaH, pravda.com.ua

 


 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *