Białorusini chcą zdelegalizować wstążkę św. Jerzego

12 lipca 2018

  chcą zdelegalizowania symboli „ruskiego miru”, o czym świadczy  zainteresowanie internetową akcją na portalu petitions.by. Pod apelem adresowanym do władzy ustawodawczej o wprowadzenie zakazu propagowania wstążki św. Jerzego na Białorusi zdążyło się podpisać pomad 1200 osób. Niestety, akcja została odwołana, a pod tytułem petycji możemy przeczytać, że została ona zamknięta na wniosek autora w związku z presją wywieraną na niego przez organy państwowe.

Jak pisze autor petycji, pretekstem do jej wystosowania jest przekonanie, że wykorzystywanie wstążki św. Jerzego do celów kulturowych, społecznych i politycznych stanowi zagrożenie dla integralności terytorialnej Republiki , a ponadto jest ona postrzegana jako symbol bezprawia, chaosu, destabilizacji i setek ofiar separatyzmu. We wstępie czytamy, że bodźcem do skierowania apelu do władz, był fakt nieuznania przez społeczność międzynarodową aneksji Krymu w 2014 roku.


„Jedynym źródłem władzy państwowej i zwierzchnikiem suwerenności w Republice Białoruś jest (artykuł 3 Konstytucji Republiki Białoruś). Realizując swoje prawo do bezpośredniego udziału w zarządzaniu sprawami państwa i społeczeństwa (artykuł 37 Konstytucji Republiki Białoruś), prosimy o wprowadzenie zakazu i odpowiedzialności administracyjnej za demonstrowanie wstążki św. Jerzego, a mianowicie: , publiczne wykorzystanie, demonstrowanie, noszenie, a także rozpowszechnianie wstążki i (lub) jej wizerunku na suwerennym terytorium Republiki Białoruś” – czytamy w petycji.

Inicjatorzy przewidują pewne ustępstwa i dopuszczają sytuacje, w których nie miałby zastosowania.


„Uważamy, że powyższe działania posłużą jako sygnał do wszystkich krajów, bliższej i dalszej zagranicy, że my, obywatele Republiki Białoruś, jesteśmy bardzo zainteresowani zachowaniem niepodległości i integralności terytorialnej Republiki Białoruś, bezpieczeństwa narodowego w sferach; politycznej, wojskowej, informacyjnej, demograficznej, społecznej, a także podniesienia poziomu ducha patriotyzmu i tożsamości narodowej młodzieży”.

Przypomnijmy, że na Ukrainie w kolorach wstęgi św. Jerzego są zabronione od czerwca 2017 roku. Podczas obchodów Dnia Zwycięstwa br., ukraińska zatrzymała za to 28 osób.

Kresy24.pl/ba

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Białorusini chcą zdelegalizować wstążkę św. Jerzego

  1. Polak z Białorusi Odpowiedz

    14 lipca 2018 w 15:24

    Intencię mają dobrą, szkoda że nierealną, bo główny NKWDzista kraju Szuniewicz zawsze je nosi. No,więc, to jest to samo,jak podczas okupacji niemców faszystowskich apelować o zakazie krzyża o zagiętych ramionach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *