Zachodnie reakcje na otwarcie mostu z Rosji na Krym. „To jeszcze jeden akt pogwałcenia prawa międzynarodowego”

16 maja 2018

„Stany Zjednoczone potępiają budowę przez Rosję i częściowe otwarcie mostu nad Cieśniną Kerczeńską pomiędzy Rosją a okupowanym Krymem bez zgody rządu Ukrainy. to część Ukrainy, budowa mostu przez Rosję przypomina o nieustającym lekceważeniu przez Rosję prawa międzynarodowego” – powiedziała rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert. Słowa potępienia płyną także z innych krajów.

„Krym to część Ukrainy, a jego aneksja przez Rosję to złamanie prawa międzynarodowego” – oświadczy brytyjski minister do spraw europejskich sir Alan Duncan odnosząc się do mostu nad Cieśniną Kerczeńską nazywając jego otwarcie „jeszcze jednym aktem pogwałcenia prawa międzynarodowego”. Wspomniał też o „głębokim zaniepokojeniu” Wielkiej Brytanii prześladowaniami Tatarów krymskich i Ukraińców z Krymu.


Budowę i częściowe otwarcie mostu potępiła też Unia Europejska i . Rzeczniczka dyplomacji unijnej Maja Kocijanic wskazała dodatkowo, że most ogranicza swobodną żeglugę w rejonie Morza Czarnego i Morza Azowskiego.
Władze Francji „potępiają zbudowanie przez Rosję Mostu Krymskiego, który przyczynia się do pozbawienia Ukrainy pełnego dostępu do jej uznanych na całym świecie wód terytorialnych i korzystania z nich” – napisała w oświadczeniu rzeczniczka francuskiego MSZ Agnes von der Muehll. Między innymi temat łamania prawa międzynarodowego przez Rosję wobec Ukrainy, ale także innych krajów, poruszy także prezydent RP Andrzej Duda podczas swojego wystąpienia w siedzibie ONZ w Nowy Jorku w związku z objęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Oprac. MaH, unian.net, rferl.org, polskieradio.pl, niezalezna.pl

fot. kremlin.ru, CC BY 4.0
Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

4 odpowiedzi Zachodnie reakcje na otwarcie mostu z Rosji na Krym. „To jeszcze jeden akt pogwałcenia prawa międzynarodowego”

 1. viktor Odpowiedz

  17 maja 2018 w 00:20

  Ukraińcy pamiętajcie, że to zdradziecka i bandycka rosja zagłodziła kilka milionów Ukraińców w latach:1920-21 i 1932-33. Musicie pędzić cale rosyjskie tałatajstwo wszelkimi sposobami. Na pohybel rosji!

 2. Czarny Odpowiedz

  17 maja 2018 w 01:56

  Krym to Rosja, tak jak Charków i Odessa

  • PL Odpowiedz

   16 lipca 2018 w 03:42

   ruski sposób na życie -mówić co się chce i robić co się chce

 3. Kocur Odpowiedz

  17 maja 2018 w 13:36

  ruskie i tak maja w dupie to całe gadanie. Robią co im się żywnie podoba. Pora najwyższa aby dać im porządnie po łapskach, bo inaczej niczego się nie nauczą, że są pewne granice w tym co się robi. Może ktoś im w końcu to uświadomi. Odseparować ich od wszystkiego, niech się pasą na własnym gównie z putinem na czele.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *