Trump przed szczytem NATO w Brukseli: Niemcy są zniewolone przez Rosję (WIDEO)

11 lipca 2018

Podczas śniadania i rozmowy z sekretarzem generalnym Jensem Stoltenbergiem prezydent Donald ponownie w ostrych słowach skrytykował , twierdząc że nie wydają wystarczająco dużo środków na , zdając się w tym na USA, a jednocześnie w kwestii energetycznej są „zniewolone” przez Rosję (org.: „Germany is a captive of Russia”).

Oto nagranie z całą wypowiedzią Trumpa. Na początku mówi Jens , potem głos zabiera prezydent USA (od 2:15)


 


Trump  mówił między innymi, że Niemcy zawierają z Rosją umowy gazowe płacąc jej „miliardy dolarów”, a jednocześnie oczekują, by USA chroniły ich przed Rosją. Według jego słów, z powodu tej zależności energetycznej od Moskwy (Trump wspomniał w tym kontetekście plany budowy ) Niemcy stały się „totalnie kontrolowane przez Rosję”, a wręcz zostały „zniewolone przez Rosję”.

-Chronimy Niemcy. Chronimy Francję. Chronimy wszystkich. To bardzo nieuczciwe wobec naszego kraju. To bardzo nieuczciwe wobec naszych podatników – mówił Trump, który od dawna domaga się, by kraje europejskie więcej zainwestowały w swoje armie.

Potem ponownie wspomniał Nord Stream 2 proponując, by NATO zajęło się tym problemem podczas szczytu.

Wypowiedzi te zdążyła już skomentować kanclerz Niemiec Angela Merkel mówiąc, że Niemcy mają prawo do „suwerennych decyzji”, a taką są projekty energetyczne.

Podczas rozmowy Stoltenberg mówił natomiast, że NATO liczy 29 krajów i są między nimi różnice, a jedną z nich jest właśnie podejście do współpracy energetycznej Niemiec z Rosją. Ale mimo to, jak podkreślał, i tak jest lepiej być „razem niż oddzielnie”

W swojej wypowiedzi Trump chwalił „kraje takie jak ”, która próbuje uniezależnić się w pełni energetycznie od Rosji, a jednocześnie inwestuje w obronność.

Dziś odbyły się także dwustronne spotkania Trumpa m.in. z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem czy prezydentem Polski Andrzejem Dudą.

Po szczycie NATO Trump odwiedzi także Wielką Brytanię i spotka się w Finlandii z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Oprac. MaH, rferl.org

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

2 odpowiedzi Trump przed szczytem NATO w Brukseli: Niemcy są zniewolone przez Rosję (WIDEO)

 1. Luk Odpowiedz

  11 lipca 2018 w 22:43

  Warto też przytoczyć inną wypowiedź prezydenta USA: „Niemcy to zakładnik Rosji; pozbyli się elektrowni węglowych, elektrowni atomowych, biorą ogromne ilości ropy i gazu z Rosji. To coś, czemu trzeba się przyjrzeć, to coś bardzo nieodpowiedniego”.
  Jak w soczewce pokazał tu sedno niemieckiej polityki. Niemcy zlikwidowali gałęzie energetyki dające im niezależność, a w zamian pasą Moskwę zakupami gazu. Rosja za te pieniądze buduje zaś obiekty jądrowe w Kaliningradzie i napada europejskich sąsiadów.

  • observer48 Odpowiedz

   12 lipca 2018 w 10:12

   @Luk
   Kacapy też kupują szkopskie towary, a także taniej, niż Polacy produkują półprodukty używane do produkcji wyrobów „Made i Germany”. Ta symbioza trwa od stuleci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *