Sondaż: Ukraińcy najbardziej lubią Polskę, nie lubią swoich polityków

25 sierpnia 2017

Sondaż  amerykańskiego ośrodka International Republican Institute potwierdza, że jest najbardziej lubianym przez Ukraińców obcym krajem. Najnowsze wyniki cyklicznych badań ukraińskiej opinii publicznej potwierdzają też, że nasi południowo-wschodni sąsiedzi mają bardzo negatywny stosunek do władz kraju.

14 proc. ukraińskich respondentów określa swój stosunek do Polski jako „bardzo ciepły”, a 44 proc. jako „ciepły”. Neutralny stosunek do Polski ma 35 proc. a „chłodny” bądź „bardzo chłodny” 3 proc.


Za Polską w rankingu sympatii są Białoruś (1o proc. deklaruje uczucia „bardzo ciepłe” i 42 proc. „ciepłe”), Kanada (odpowiednio 12 i 38 proc.), Litwa (11 i 39 proc.), USA (12 i 35 proc.). Jak łatwo się domyślić, najgorzej wypada Rosja, 4 proc. respondentów ukraińskich deklaruje „bardzo ciepły” stosunek do Rosji, 15 proc. „ciepły”, natomiast „chłodny” 24 proc., a „bardzo chłodny” 27 proc.

Jeżeli chodzi o Unię Europejską, to bardzo pozytywną lub pozytywną opinię o niej ma w sumie 54 proc. Ukraińców i tyle samo głosowałoby za wstąpieniem do UE. Za NATO byłoby natomiast 40 proc. (przy 27 proc. przeciw).


Bardzo negatywny jest stosunek do polityków. Prezydenta Petro Poroszenko „mocno nie popiera” 43 proc. respondentów, a „nie popiera do pewnego stopnia” 33 proc. Popiera zaledwie 17 proc. Tylko o kilka punktów procentowych lepsze są notowania rządu. Jeśli chodzi o ukraiński parlament, negatywnie bądź bardzo negatywnie jego prace ocenia 88 proc. Ukraińców.

Najnowsze opracowanie z cyklu IRI Ukraine Poll opiera się na sondażu przeprowadzonym w czerwcu.

Oprac. MaH, iri.org

fot. Nacgwardija Ukrajini, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

21 odpowiedzi Sondaż: Ukraińcy najbardziej lubią Polskę, nie lubią swoich polityków

 1. Jan53 Odpowiedz

  25 sierpnia 2017 w 16:46

  Wybory i tak nic nie pomoga.Jednych oligarchów złodziei zmienia inni złodzieje.
  Tam nie ma kto zrobić porządku z korupcja,zlodziejstwem i brakiem szacunku dla zwykłych ludzi.

 2. observer48 Odpowiedz

  25 sierpnia 2017 w 19:31

  Kolejny Majdan za węgłem.

 3. Aztek_Anonim Odpowiedz

  25 sierpnia 2017 w 19:55

  Rosjanie też lubią Polaków. Ba nawet po 17 września 1939 sporo obywateli sowieckich lubiło Polaków bo jest dużo świadectw przyzwoitego zachowania Rosjan i innych obywateli sowieckich w stosunku do Polaków w łagrach. Oczywiście było też wiele przypadków przeciwnego zachowania Rosjan w stosunku do polskich skazańców. Tylko o czym to świadczyło i świadczy ? Otóż to nie ma żadnego znaczenia. Gdyby Putin nakazał zbrojną agresję Rosji na Polskę to rozkazy wypełniliby nawet ci Rosjanie którzy prywatnie lubią Polaków. Analogicznie gdyby kiedyś do władzy na Ukrainie doszedł Prawy Sektor i Ukraińcy chcieliby powtórzyć Wołyń na ”Zakerzoniu” to Ukraińcy zrobiliby to niezależnie od swoich sympatii. W końcu na Wołyniu 1943 roku nie wszyscy Ukraińcy byli bestialskimi potworami ale nawet jeśli nie chcieli mordować Polaków to byli przeważnie do tego zmuszani. Dlatego brednie o tym że Ukraińcy ”lubią” Polaków to zwykły bełkot propagandowy.

  • jubus Odpowiedz

   26 sierpnia 2017 w 10:04

   A od kiedy to Prawy Sektor jest przeciwko Polsce? Jest przeciwko Zachodowi i Rosji. Tak jak przystało na każdy, rozsądny ruch narodowy. Choć osobiście popieram Korpus Narodowy.

 4. Barnaba Odpowiedz

  25 sierpnia 2017 w 23:17

  Zastanawiające. Jeżeli zechcemy kiedyś przywrócić Kresy macierzy to powinniśmy się opierać właśnie na ludziach nam przychylnych. Wg mojej oceny jest szereg pokojowych inicjatyw, które mogą zostać wdrożone do lansowania tej idei. Najkorzystniej by było doprowadzić do tego żeby Ukraińcy sami tego chcieli i byli obywatelami tak lojalnymi że aż gotowymi modlić się za pomyślność Rzeczypospolitej. A swoją drogą jeśli 54% Ukraińców popiera UE to widać wbrew propagandzie władzy idea integracji wcale nie jest aż tak popularna…

  • jubus Odpowiedz

   26 sierpnia 2017 w 10:02

   Bo Ukraińcy widzą co się dzieje w Polsce. Niby wszystko świetnie, ale zarobki w Polsce, a zarobki w UE to przepaść, większa niż między Polską, a Ukrainą. Niewiele się zmienia w tym temacie. Ukraina może faktycznie, stać się jedynym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, którego nie dosięgnie „unijny raj”.

   • Kraaaa

    29 sierpnia 2017 w 09:03

    Sadze ze myli sie pan. Zarobki na Ukrainie sa okolo 6-10 razy nizsze niz w POlsce, a w Polsce ok 3 razy nizsze niz we Francji czy Belgii. Zakladajac ze sredni zarobek netto w Posce to 2500 zl na reke, to zareczam ze sredni zarobek w w/w krajach to ok 2000E

  • Maur Odpowiedz

   26 sierpnia 2017 w 10:04

   Interesująca zbieżność myśli.
   Dokładnie to samo pomyslałem. 🙂
   Tylko zaraz przyszło otrzeźwienie. Nawet gdyby Ukraińcy chcieli przyłączenia do Rzeczypospolitej (sama Rzeczpospolita jest najzupełniej neutralnym pojęciem i rzecz w dobraniu uniwersalnego przymiotnika) to my nie mamy ani zasobów ani woli ani interesu w takim rozwiązaniu. Najpierw u nas należałoby zrobić porządek z systemem by ten oferować innym jak najbardziej atrakcyjny.
   A tego to ja już nie dożyję.

 5. STANLY Odpowiedz

  26 sierpnia 2017 w 09:35

  Cała nadzieja w ukraińskiej młodzieży, która asymiluje się w Polsce doskonale,bo jest mądra i wykształcona.Prezentujemy te same wartości i udowodniliśmy dzięki akcji ‚Wisła” że nie jesteśmy ludobójcami
  Budują Ukraińcy polskie drogi ,domy za polskie stawki
  i dobrze nigdzie w Europie nie zjedzą obiadu z dwóch dań za 10 zł
  Na Majdanie walczyła Młodzież Ukraińska .Trzeba o tym pamiętać.CZEŚĆ ICH PAMIĘCI

 6. jubus Odpowiedz

  26 sierpnia 2017 w 10:00

  To dobrze. Gdy Polska wyjdzie z UE, co miejmy nadzieje, stanie się w za jakieś 10-15 lat, będzie z kim, tworzyć Intermarium.

 7. kocki Odpowiedz

  26 sierpnia 2017 w 19:09

  to jest absolutno prawdzywi sondaz…tut (kresywschodny)piszo „bendery nacisti”… rezultat- „„chłodny” bądź „bardzo chłodny” 3 proc.”- 3 %-to jest bandery nacyki prawocieki i inny!!!-3% tylko!!!SUPER -to fenomenalny wynik sondaza…Brawo ukraincy… Pomyślałem -5-10% …!!! bardzo mylo…nie spodziewał się takiego wyniku…!!!! Bracia i siostry!!!!

 8. PODKARPACKIE POLSKA Odpowiedz

  27 sierpnia 2017 w 14:41

  z Ukraińcami musimy sie dogadać i przekonywać ich żeby uczyli w szkole, że w ich historii byli też mordercy czyli UPA. Wtedy damy rade wszystkim, którzy tylko patrzą żeby nasze państwa rozszarpać.

  • kocki Odpowiedz

   28 sierpnia 2017 w 11:50

   PODKARPACKIE POLSKA -„damy rade wszystkim, którzy tylko patrzą żeby nasze państwa rozszarpać.” -100% OK… a co to -” żeby uczyli w szkole, że w ich historii byli też mordercy”???- ciekawie …a polacy uczyli w szkole że w ich historii też byli mordercy…dużo gorsze i krwawsze..znasz imiona te potwor???

   • józef III

    28 sierpnia 2017 w 21:07

    trochę zimnej wody !

   • Kraaaa

    29 sierpnia 2017 w 09:06

    a i znamy je: Bierut, Berman, Minc, Brystigerowa,Szechter-Szwedowicz….

   • kocki

    29 sierpnia 2017 w 15:11

    polski partyzany-„Powiedział wtedy: doceniam waszą wolę walki z faszystowskim najeźdźcą, doceniam także wysoki poziom wyszkolenia jakie już posiadacie, a patrząc na wasze polskie mundury i rogate czapki, postanowiłem stworzyć z was osobny oddział (NKWD). Z uwagi na to, że jesteście Polakami, jednostkę nazwiemy imieniem polskiego rewolucjonisty Feliksa Dzierżyńskiego” -twórca tego bestialskiego biura,która zniszczyła miliony ludzi …na przykład w Katyniu…
    Kraaaa -ale jestem bardzo szczęśliwy…twoja odpowiedź dokładna…jest inna bardzo straszna prawda…w stosunki między Polakami Białorusini Ukraińcy Litwini -dwa inne narody -są bardzo złe

 9. Japa Odpowiedz

  27 sierpnia 2017 w 15:19

  Kochajut Poliakiw kak psy dida w wyskoj wulice

 10. Mike Odpowiedz

  28 sierpnia 2017 w 08:52

  Hurrra !

 11. Red Odpowiedz

  28 sierpnia 2017 w 09:50

  Oj Amerykanie !
  Czego oni jeszcze nie wymyślą ?

 12. eksorientelux Odpowiedz

  28 sierpnia 2017 w 09:52

  Jeśli by brać wyniki tych badań poważnie, to w polskim interesie jest przeciwstawienie się banderowskiej, szowinistycznej i antypolskiej linii prezentowanej przez, jak się okazuje, powszechnie nielubianych na Ukrainie polityków i odwołanie się do przychylnych Polsce zwykłych mieszkańców. Bardzo to łatwo zrobić podkreślając choćby fakt, że banderowskie rządy dają im biedę, korupcję i wojnę zaś Polska pracę, naukę i możliwość uniknięcia poboru. Tymczasem polskie władze robią co mogą, żeby za naszą granicą powstało uzbrojone po zęby państwo z mocarstwową ideologią o antypolskich korzeniach, dla którego Polska zawsze będzie konkurentem i zagrożeniem.

  • Japa Odpowiedz

   28 sierpnia 2017 w 15:33

   …jest takie powiedzenie: podaj dziadowi rękę, to ci worem przywali.
   Ja im jak psom nie wierzę, a znam ich jak zły szeląg.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *