Ponadto, mówił, w kluczowym momencie Polska pomogła w wyzwoleniu Łotwy od Armii Czerwonej  w roku 1920. – W przyszłym roku będziemy obchodzić stulecie wyzwolenia Łotwy. W czasie tych walk swoje oddało ponad 500 (polskich) żołnierzy i Łotwa docenia ten wkład w naszego państwa – stwierdził.

Powiedział, że teraz nawiązaniem do tej tradycji jest stacjonowanie batalionu na Łotwie, dziękował za wkład w bezpieczeństwo jego kraju, który jest wkładem w bezpieczeństwo całego regionu.


Podkreślał też, że w relacjach z Rosją należy wziąć pod uwagę stosunek Rosji do Ukrainy.  – Nie może być tak, że zapominamy o tym co się stało i akceptujemy naruszenia ładu międzynarodowego. We wszystkich relacjach z Rosją należy opierać się na prawach międzynarodowych – mówił.

Egils Levits dodał, że z prezydentem Dudą omawiał też kwestie związane z Unią Europejską i też mają tu zgodne poglądy, m.in. że powinna zostać wzmocniona w kontekście globalnym. Polska i Łotwa, mówił, mają też spójne poglądy na politykę rolną i w spojrzeniu na przyszły UE.


Oprac. MaH, prezydent.pl, niezalezna.pl

fot. Jakub Szymczuk, prezydent.pl