Poznamy utajniane przed Polakami dokumenty o współpracy służb z Moskwą

30 listopada 2016

ipn

W pierwszej połowie 2017 r. udostępni na swojej stronie internetowej link do międzynarodowego portalu, w którym znajdą się utajniane przez lata dokumenty współpracy z bezpiekami krajów dawnego bloku wschodniego.

Dokumenty pokażą, jak centrala w Moskwie sterowała swoimi odpowiednikami w państwach satelickich. W nowym świetle wskażą skalę jeszcze większej zależności państw bloku sowieckiego od Moskwy – powiedział  prezes IPN dr Jarosław Szarek. Podkreślił, że do 31 marca zakończy się przegląd akt znajdujących się w tzw. zbiorze zastrzeżonym i najbliższe miesiące pokażą, co było ukrywane przed opinią publiczną.


Prezes IPN zwrócił uwagę, że w polskich archiwach jest blisko 100 km akt oraz że IPN, w porównaniu ze swoimi odpowiednikami w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, prowadzi najszerszą działalność, wzorowaną na niemieckim Instytucie Gaucka.

O utajnianych dokumentach współpracy sowieckich służb bloku wschodniego rozmawiali we wtorek w Krakowie przedstawiciele Europejskiej Sieci Instytucji Archiwalnych Zajmujących się Aktami Tajnych Służb, założonej w grudniu 2008 r. z inicjatywy Instytutu Gaucka. W skład sieci wchodzi siedem krajów Europy Środkowo-Wschodniej: Polska, Bułgaria, Czechosłowacja, Niemcy, Węgry, Rumunia i Słowacja.


Ideą, która początkowo przyświecała założycielom, było uproszczenie procedur związanych z możliwością prowadzenia badań oraz wymianą dokumentów, jednak z czasem współpraca przybrała bardziej złożony charakter. Działania Sieci mają na celu zwiększenie świadomości społecznej i politycznej w zakresie rozliczeń z przeszłością. Istotnym elementem tych działań jest aktywność edukacyjna, skierowana do krajowej i europejskiej opinii publicznej. W 2016 r. rolę przewodniczącego Sieci pełni IPN.

Kresy24.pl/Dzieje.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

2 odpowiedzi Poznamy utajniane przed Polakami dokumenty o współpracy służb z Moskwą

 1. AntyTroll Odpowiedz

  1 grudnia 2016 w 01:07

  To dlatego (między innymi) POpaprańcy, komuchy i postkomuchy tak bardzo chciały likwidacji IPNu.
  Na pohybel zdrajcom Polski !
  Na pohybel Mordorowi !

 2. SyøTroll Odpowiedz

  2 grudnia 2016 w 11:44

  No dobrze zobaczmy czy nas czymś zaskoczą, jak się można spodziewać będzie obowiązywał schemat szatańskiego ZSRR, i nieskalanie anielskiego Zachodu. czyli dezinformacja na całego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *