Połowa białoruskiej diaspory mieszka w Polsce

21 marca 2013

Coraz więcej Białorusinów posiada zezwolenie na w Unii Europejskiej. W ciągu ostatnich czterech lat liczba osób zwiększyła się dwukrotnie. Połowa białoruskiej diaspory mieszka w Polsce, a to za sprawą „Karty Polaka” –  pisze portal generation.by.

Oficjalnie na Białorusi nie prowadzi się statystyk obywateli wyjeżdżających za granicę. Dlatego trudno byłoby oszacować rozmiary migracji i oszacować dokładną liczbę obywateli szukających szczęścia za granicą. Jednym ze wskaźników może być liczba wydanych zezwoleń na pobyt stały, udzielonych Białorusinom na Zachodzie.

Należy sądzić, ze jest ich dość sporo. Według danych Eurostatu, co najmniej 116 000 obywateli Białorusi w 2011roku posiadało do zamieszkiwania na stałe w UE. W ciągu czterech lat ta liczba podwoiła się. W 2008 roku wynosiła zaledwie 58 tyś.


Większość obywateli Białorusi, posiada prawo stałego pobytu na Zachodzie, dzięki europejskim żonom lub mężom, rzadziej rodzicom. Niewiele osób niestety znajduje na Zachodzie pracę. I to pomimo faktu, że w ostatnich latach UE łaskawszym okiem patrzy na Białorusinów, którzy posiadają wysokie kwalifikacje i są chętni do pracy, nawet na mniej popularnych stanowiskach.

Wyjątek stanowią , którzy mają prawo stałego pobytu w Polsce. Tu swoje miejsce znalazła połowa całej diaspory białoruskiej w UE, która pojawiła się zaledwie kilka lat temu dzięki „Karcie Polaka”. Jej posiadacze nie mają obywatelstwa polskiego, ale mają prawo do pobytu i pracy w Polsce.


Polska wydała Białorusinom 61 994 pozwolenia na pobyt stały, – 16626, – 8417, Litwa – 4994, – 4499, – 3416,  – 2220,  Łotwa – 2164, – 1964, USA- 1710

Kresy24.pl/generation.by

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Połowa białoruskiej diaspory mieszka w Polsce

  1. ego Odpowiedz

    22 marca 2013 w 21:26

    co za bzdura : Białorusin z Kartą Polaka ! Otrzymujący Kartę składa pisemne oświadczenie, że „przynależy do narodu polskiego”. Obywatelstwo to nie narodowość !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *