Oświadczenie Związku Ukraińców w Polsce

11 stycznia 2017

Oświadczenie w sprawie zdewastowania pomnika polskich ofiar mordu w Hucie Pieniackiej publikujemy za stroną internetową ZUwP: 

stanowczo potępia zniszczenie przez „nieznanych sprawców” pomnika polskich ofiar zamordowanych w lutym 1944 r. we wsi w obwodzie lwowskim w Ukrainie.


Uznajemy ten akt wandalizmu za prowokację, której celem jest wywołanie kolejnej fali nastrojów antyukraińskich w Polsce i tym samym przeciwdziałanie rozwojowi dobrosąsiedzkich stosunków pomiędzy naszymi narodami i państwami.

Autorstwa tej prowokacji nietrudno się domyślić biorąc pod uwagę to, że zniszczenie pomnika w Hucie Pieniackiej jest nowym etapem dewastacji i niszczenia upamiętnień na pograniczu polsko-­ukraińskim. W latach 2015-2016 na terenie Polski zbezczeszczono i zniszczono ponad dziesięć upamiętnień ukraińskich. Filmową rejestracją większości z nich zamieszczały na swoich portalach tzw. republiki z Doniecka i Ługańska, będące elementem okupacyjnej administracji rosyjskiej na terenie państwa ukraińskiego. Sprawców tej zorganizowanej akcji nie odnaleziono, co w naszym przekonaniu – wielokrotnie przekazywanym organom ścigania i władzom państwowym – jedynie umocniło jej zleceniodawców i wykonawców w poczuciu zupełnej bezkarności. Podkreślaliśmy też, że jednym  z celów akcji wykonywanej na terytorium Polski jest sprowokowanie  podobnych działań wobec polskich upamiętnień na terytorium Ukrainy.


Obecnie, materiał video obrazujący zniszczenie pomnika w Hucie Pieniackiej oraz informacje na temat aktu barbarzyństwa zostały od razu podchwycone i rozpowszechniane za pomocą prorosyjskich stron internetowych. Nieprzypadkowo wybrano również moment prowokacji, tj. sytuację, gdy do Polski przybywają żołnierze USA, a Polska aktywnie wspiera walczącą w obronie swoich granic, jak również Europy, Ukrainę.

Każda dewastacja polskiego upamiętnienia będzie przedstawiana jako „dowód” na zwycięstwo sił radykalnych i nacjonalistycznych w Ukrainie, która od trzech lat samotnie walczy z agresją Federacji Rosyjskiej. Owe „dowody” mają osłabić wsparcie społeczeństwa i państwa ukraińskiego dla polityki antyrosyjskich sankcji. Tym bardziej, że  w  2009  r.  odsłonięcia upamiętnienia w Hucie Pieniackiej dokonali prezydenci Lech Kaczyński i Wiktor Juszczenko.

Słowa solidarności i wsparcia przekazujemy społeczności polskiej w Ukrainie, która poczuła się szczególnie dotknięta zniszczeniem upamiętnienia.

ZUwP z uznaniem przyjmuje podjęcie natychmiastowych działań przez organy śledcze i władze państwowe Ukrainy w celu znalezienia sprawców przestępstwa. Liczymy, że działania te zakończa się powodzeniem.

Do polskich mediów i społeczeństwa zwracamy się o nieuleganie antyukraińskim prowokacjom. Ich autorom chodzi bowiem o zniszczenie dorobku minionych kilkudziesięciu lat w dziele budowania dobrosąsiedzkich relacji pomiędzy Polską a Ukrainą.

Związku Ukraińców w Polsce , Warszawa, 10 stycznia 2017 r.

Kresy24.pl/www.zup.ukraina.com.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

37 odpowiedzi Oświadczenie Związku Ukraińców w Polsce

 1. Obe Odpowiedz

  11 stycznia 2017 w 09:58

  Szlag mnie trafia na ten związek ! Nie można stawiać na równi grobów i pomników pomordowanych kobiet i dzieci z pomnikami ludobójców, zbrodniarzy i hitlerowskich pomagierów !
  Piszcie tak dalej, a doprowadzicie do radykalizacji naszych narodowcóœ (usun.-red.) !!!

  • toast za szlag trafiający w ruski kark Odpowiedz

   11 stycznia 2017 w 10:30

   No i bardzo dobrze im szybciej ruskiego trolla takiego jak ty trafi szlag tym lepiej.

   • kolis

    12 marca 2017 w 13:09

    A ja myślę ,że to ty jesteś trolem !

  • toast za szlag trafiający w ruski kark Odpowiedz

   11 stycznia 2017 w 10:33

   A i o jakich waszych narodowcach piszesz Rosjaninie? Piszesz o tych „nocnych onucach” czyli „nocnych wilkach” czyli gangu motocyklowym sponsorowanym przez Putina, który chciałby sterroryzować psychicznie Polaków? hahahahah nie rozśmieszaj mnie Rosjaninie

   • SyøTroll

    11 stycznia 2017 w 11:01

    Skoro niszczenie pomników upamiętniających mordy Polaków na Ukrainie działa na szkodę „wsparcia społeczeństwa i państwa ukraińskiego dla polityki antyrosyjskich sankcji” ta zapewne Polska i Polacy mają jakoś owe „wsparcie ” powiększyć przez kolejną „donację”. Prawda panie Tyma vel ” toast za szlag trafiający w ruski kark” ? To Polsce powinno zależeć na wsparciu przez społeczeństwo ukraińskie dla antyrosyjskich sankcji, czy odwrotnie – im byśmy te „sankcje” wspierali ?

   • krogulec

    11 stycznia 2017 w 11:08

    Przenieś się na ruskie forum ukraiński krecie.

   • observer48

    11 stycznia 2017 w 19:42

    @SyøTroll
    To jest jedyny język, jaki kacapska swołocz rozumie.
    http://karta.telewizjarepublika.pl/polska-armia-szykuje-sie-na-potezny-zakup-samolotow-bojowych-f-16-i-f-35-bedziemy-potega,43119.html

 2. Jacek Sadziński Odpowiedz

  11 stycznia 2017 w 10:19

  Nie wierzę ani jednemu słowu tego banderowca!!!

  • a ja Odpowiedz

   11 stycznia 2017 w 10:29

   A ja nie wierzę w to że jesteś Polakiem ty ruski trollu.

   • Ula

    11 stycznia 2017 w 13:19

    A kogo obchodzi w co, kogo Pan/ Pani wierzy?

   • kolis

    12 marca 2017 w 13:11

    tu ruskich i ukrów więcej niż Polaków troluuu !

 3. Wołyń1943 Odpowiedz

  11 stycznia 2017 w 10:32

  Kilkadziesiąt lat budowania dobrosąsiedzkich relacji? A w czym jest mierzona ta dobrosąsiedzka relacja: ilością pomników UPA (legalnych i nielegalnych), tablicą Szuchewycza na polskiej szkole we Lwowie, milionami złotych dla mniejszości ukraińskiej, milczącej akceptacji dla kultu upowskich zbrodniarzy, nadzwyczajną troską o wrażliwość ukraińską? Czy Polak we Lwowie (może ten, którego parafią jest kościół św. Marii Magdaleny) też napisze o dobrosąsiedzkich relacjach? Te „dobrosąsiedzkie relacje” polsko-ukraińskie polegają na tym, że Polska płaci a Ukraina bierze. Czas najwyższy odwrócić te proporcje!

 4. SyøTroll Odpowiedz

  11 stycznia 2017 w 10:43

  Pieprzenie.
  „Proeuropejska” władza kijowska, rękami majdaniarzy walczy z „obcą agresją” prorosyjskich obywateli Ukrainy. A „Polska” + wciągnięta w konflikt przez nią UE, walczy z Rosją o Ukrainę. Dziwić się ze niektórzy (oczywiście nie polskie władze) próbują wyjść z tego konfliktu z twarzą.

  • Jarema Odpowiedz

   11 stycznia 2017 w 11:02

   Taka mniej więcej narracja dominuje na pro-rosyjskich formach internetowych. Dziwić tylko może nielicznych, że ci prorosyjscy ukraińcy obywatele jeżdżą rosyjskimi czołgami, dysponują dronami, bronią rakietową itp!

   • SyøTroll

    11 stycznia 2017 w 11:59

    Owszem, ale to oznacza jedynie że fora „prorosyjskie” są bliższe realiów niż „proukraińsko-antyrosyjskie”.
    Problemem nie jest skąd mają tą broń (częściowo z Ukr. częściowo z FR), problemem jest nasze polsko-europejskie poparcie dla działań antyrosyjskich w celu udowodnienia rzekomej wrogości FR do Polski i UE. Nasza, polska nienawiść do Rosjan niestety nie udowadnia rosyjskiej nienawiści do Polski i Polaków.
    Kwestia druga to Ukraińcom powinno zależeć na naszym poparciu dla antyrosyjskich szkodliwych dla Polski „sankcji” i dalszym pogarszaniu relacji polsko-rosyjskich, a nie nam na przekonaniu do tych „sankcji” Ukraińców, skłócaniu Ukraińców z Rosjanami.

   • Jarema

    11 stycznia 2017 w 13:00

    Teza o realności forów pro-rosyjskich musi oznaczać przyjecie założenia, że w Rosji i na tych forach jest wolność słowa. Ja sądzę, że forma pro-rosyjskie są tubą propagandową Rosji. Ja zawsze uważałem jako amator, że starcia zbrojne prowadzą do niszczenia sprzętu, a pan uważa, że w efekcie starć w Donbasie baza sprzętowa separatystów się powiększa – to wojenne perpetum mobile haha! Nie sądzę, żeby uzasadniony był pana pogląd o rzekomej polskiej nienawiści do Rosjan – to tezy rosyjskiej antypolskiej propagandy sączonej na Zachodzie. Z pewnością jednak Polska ma uzasadnione obawy, aby z odpowiednim dystansem i nieufnością podchodzić do rosyjskiego państwa.

   • SyøTroll

    11 stycznia 2017 w 16:11

    Panie Jarema
    Wyjaśniłem. Nienawiść polskich władz do FR, nie jest uzasadniona ? Jedyną alternatywą jest, że przy tworzeniu polityki wschodniej korzystają z „ekspertów”, który przestali myśleć, co jest jeszcze gorsze. Pan ma uzasadnione obawy w stosunku do FR, ja zaś uzasadnione obawy w stosunku do celowości pogarszania stosunków polsko-rosyjskich przez nasze władze. Można powiedzieć że to dwie strony tego samego „medalu”.

 5. Jarema Odpowiedz

  11 stycznia 2017 w 10:45

  W przypadku niszczenia pomników (nie grobów) ku czci UPA w Polsce pan Tyma domagał się przeprosin i ścigania sprawców, a także walki z antyukraińskimi postawami. Po zburzeniu pomnika w Hucie Pieniackiej powinien konsekwentnie domagać się przeprosin Polaków, ścigania sprawców i potępienia antypolskich postaw na Ukrainie! A czego się domaga? Obiektywnie rzecz ujmując przeszkodą budowania dobrych relacji polsko-ukraińskich są niestety pan Tyma i kierowany przez niego Związek Ukraińców w Polsce, którzy pojmują ukraińskość jako antypolskość! Konsekwencją tego są próby pielęgnacji pamięci morderców Polaków, zbrodniarzy z UPA w Polsce i nielegalne pomniki ku ich czci (nie chodzi o groby), a także pielęgnowanie antypolskich resentymentów.

 6. Obe Odpowiedz

  11 stycznia 2017 w 10:50

  Czy redakcja zamiast cenzurować posty mogłaby zbanować kilku najbardziej agresywnych trolli np. „toast …” ?

 7. polak a nie riusski troll Odpowiedz

  11 stycznia 2017 w 11:03

  ,,W podpisie wskazującym na Prawy Sektor był błąd ortograficzny, którego nie mógł popełnić Ukrainiec. Ten błąd ortograficzny wskazywał na związek z językiem rosyjskim. Dowiedziałam się ponadto, że pierwsza informacja o zniszczeniu pomnika ukazała się na rosyjskim portalu rządowym”
  —mówi w rozmowie z portalem wPolityce.pl Ewa Siemaszko, badaczka zbrodni nacjonalistów ukraińskich dokonanych na ludności polskiej Wołynia w czasie II wojny światowej…..poprostu tamtędy zupełnie przypadkowo kacapska ekipa dziennikarzy przechodziła( z tragarzami)….haha….żyrinowski mówi o zniszczeniu Polski i podziale Ukrainy….dugin o zniszczeniu polskiego katolicyzmu i wszystkiego co się wiąże z I Rzeczpospolitą…ale kacapkie trolle przekonują…u nas doniesienia tajne z łubianki….to ukraińcy chcą bronić własnych interesów po całej europie…ale nic nie róbcie….My wieżliwi czekiści i Nasi bohaterowie-bandyci czyli zielone ludziki(według konwencji genewskiej, żołnierz bez znaków rozpoznawczych to bandyta…ale dla kacapków geroj…nawet utworzyli dzień zielonych ludzików!!) My was obronimy a potem zostawimy u was bazy , żeby prusacy was nie atakawali….to amerykanie przekupili kijowian i był majdan…ludzie pchali się pod kule…ale dlaczego nie chcą brać kasy od kacapków? wszędzie majdany za amerykanskie pieniądze….a od moskali nie chcą brać…? ale oficer prowadzący z łubianki nie rozumie tego….kacapki przekonują, to logiczne, powstrzymaliśmy ukraińskie czołgi pod kurskiem i rostowem, zneutralizowaliśmy 3 miliony ukraińców w wielkiej kacapii- bo ciągle się buntowali, ledwie utrzymaliśmy rostów…więc tędy nie podbiją azji, dlatego teraz idą na Polskę( bo Polska główny sojusznik) i dla tego tam są setki prowokacji, dlatego najbardziej z pośród wszystkich nacji lubią Polaków (2/3 populacji – poza wschodem Ukrainy), na drugim amerykanie…dla tego ruszą na Warszawę…TAK DONOSI RADIO ŁUBIANKA…ale kto w to uwierzy…haha
  JEŚLI KACAPKI KRZYCZĄ, NIE DLA MIĘDZYMORZA! to My wiemy o co chodzi….czas pracuje na korzyść Polski!!! nie dla kacapskiego feudalizmu….

  • polak a nie riusski troll Odpowiedz

   11 stycznia 2017 w 11:26

   Dr Jerzy Targalski dla Frondy:
   ,,Nie jest przypadkiem, że do tego zniszczenia doszło w chwili, kiedy wojska amerykańskie pojawiły się na polskiej ziemi. Po prostu chodzi o to, żeby zgodnie z przekazem rosyjskiej propagandy pokazać, że Amerykanie są tu po to, żeby niszczyć Polaków i ich kosztem dbać o interesy ukraińskie i żydowskie, szczuć przeciwko Polsce – i agentura jest gotowa do wysuwania takich haseł”.

   • Ula

    11 stycznia 2017 w 13:27

    A moze chodzi o to, ze Ukraina boi sie, ze po 20.01.2017 skonczy sie bezwarunkowa „milosc” USA do niej? Za USA pojdzie Europa, bo jako wasal USA nie ma innego wyboru. chociaz juz w tej chwili w Europie coraz silniejsze sa sily widzace w konflkcie w Donbasie Konflikt wewnatrzukrainski a nie wojne rosyjsko-ukrainska, jak to Ukraincy chca wszystkim wmowic.

    I w zwiazku z tym, ze zainteresowanie Ukraina spada, po 20.01 ze strony USA spadnie najprawdopodobniej do koniecznego minimum, Ukraina musi w jakikolwiek sposob o sobie przypomniec. I przynajmniej wielbiace ja polskie wladze utrzymac w przekonaniu, ze wszystkiemu jest Putin winien, i ze Ukraina broni przed tym zlym Putinem przynajmniej Polske a wlasciwie caly swiat.

  • Władimir_Władimirowicz_dla_kumpli_Wowa Odpowiedz

   11 stycznia 2017 w 11:29

   Nie nazywaj Rosjan kacapami kozi synu !

   • pol

    11 stycznia 2017 w 16:35

    Mam w domu sra… tasme z Wową i codziennie podcieramy sobie z cała rodziną tyłki , cudowne uczucie !!! a kacap zawsze będzie dla nas kacapem .

   • polak a nie riusski troll

    11 stycznia 2017 w 17:18

    do wowa ze lwowa
    CYTAT ZE SOŁŻENICYNA (TO APROPO KACAPÓW):

    „Nie ma na tym świecie istoty bardziej miałkiej, bardziej bydlęcej i chamskiej, niż kacap. Urodzony w nazistowskim kraju, wykarmiony propagandą nazizmu, ten prymityw nigdy nie stanie się Człowiekiem. Jego kraj nie ma przyjaciół – tylko albo sługusy, albo wrogowie.
    (..)
    Ten kraj jest zdolny tylko grozić, poniżać, zabijać. I aby zachować ten status przez Rosję szeregowy kacap jest gotów poświęcić własne życie, życie swoich rodziców i dzieci, jakość życia własnego narodu. Zaprawdę – kacapy – to zwierzęta. Srogie, krwiożercze, ale… śmiertelne” – tyle Aleksander Sołżenicyn ….o własnych rodakach cytat z http://reporters.pl/3257/wielcy-rosjanie-o-swojej-ojczyznie-z-przerazeniem-mysle-kogo-urodzi-…/,,Wielcy Rosjanie o swojej ojczyźnie”
    TAM JEST WIĘCEJ CYTATÓW Z WIELKICH ROSJAN….. NIKT TUTAJ WAS NIE ZAPRASZAŁ…WYKAŃCZAJCIE SIĘ SAMI U SIEBIE…

 8. Tedy Odpowiedz

  11 stycznia 2017 w 11:15

  trole występują w niemieckich bajkach,a kto pisze o ruskim czy ukrainskim trolu jest człowiekiem kóry nie posiada wiedzy,argumętów do dyskuji,jest poprostu the bilem kóry nic niewie i sączy jadem ze złości

  • SyøTroll Odpowiedz

   11 stycznia 2017 w 12:03

   Nie tylko w niemieckich, w skandynawskich także.

 9. kresowiak Odpowiedz

  11 stycznia 2017 w 11:24

  w czerwonohradzie ukraińcy mówią że to robota prawego sektora

 10. Wołodia Odpowiedz

  11 stycznia 2017 w 13:04

  Oj jakie ostre i zdecydowane słowa wobec UPAdlińskich neobanderowców.

  „Uznajemy ten akt wandalizmu za prowokację, której celem jest wywołanie kolejnej fali nastrojów antyukraińskich w Polsce „.

  Oczywiście w myśl tego przesłania ZUw P W.W.Putin za tym stoi a nie UPAdlińcy .

 11. polak a nie riusski troll Odpowiedz

  11 stycznia 2017 w 13:48

  wzywanie do rozbioru sąsiadów to czekistowska konieczność dziejowa.
  napadanie sąsiadów to obrona interesów moskali…
  a merytoryczne odkłamywanie tradycyjnych haseł, tez i wezwań kacapskiej propagandy do niszczenia i skłócania innych narodów to jad ….haha

  ,,Z punktu widzenia rosyjskiego, wcielenie obszarów U.L.B. do imperium rosyjskiego jest niezbędnym warunkiem umożliwiającym zredukowanie Polski do statusu satelickiego. W perspektywie Moskwy Polska musi być satelicka w takiej czy innej formie”- Juliusz Mieroszewski „Kultura” 1974, nr 9 (324)

  • polak a nie riusski troll Odpowiedz

   11 stycznia 2017 w 13:54

   „Są dwie Rusie. Pierwsza – Kijowska, ma swoje korzenie w kulturze światowej, a przynajmniej w kulturze europejskiej. Założenia dobra, honoru, wolności, sprawiedliwości Ruś ta rozumiała tak, jak rozumiał je cały świat zachodni.
   Jest też druga Ruś – Moskiewska. Jest to Ruś tajgi, mongolska, dzika, okrutna. Ruś ta uznała za swój ideał narodowy krwawy despotyzm i dziką wściekłość. Ruś Moskiewska od dawna była i zostanie całkowitym zaprzeczeniem wszystkiego, co europejskie, i zajadłym wrogiem Europy. […]
   Nie jestem dumny z tego, że jestem Rosjaninem, po prostu jestem pokorny wobec tego. I kiedy myślę o pięknie naszego języka, kiedy myślę o pięknie naszej historii przed przeklętymi Mongołami i przeklętą Moskwą, jeszcze bardziej haniebną niż sami Mongołowie, chcę się rzucić na ziemię i tarzać się w rozpaczy z powodu tego, co zrobiliśmy”. — Hrabia Aleksiej Tołstoj

 12. Janek Odpowiedz

  11 stycznia 2017 w 16:42

  Tym to żałosna karykatura zbrodniarzy z UPA

 13. wnuk rezuna Odpowiedz

  11 stycznia 2017 w 18:42

  Oświadczenie postbanderowca tymy , nie ma nic wspólnego z wybrykiem w Hucie Pieniackiej . Jest dalszym „lacho-ciągiem” działań tych kolesi ze związku banderowców , czyli idiotyzmu zrównywania krzywd morderców i ofiar . Wandalizm czy prowokacja w Hucie Pieniackiej , jest dla tymy pretekstem do nawoływania o lepszą ochronę pomników morderców wołyńskich w Polsce .
  Trudno doprawdy o większą nikczemność i podłość .
  Niestety tymek z kumplami są zakładnikami swojego banderowskiego rodowodu , dlatego wszystko jest i będzie dla nich zawsze, pretekstem do rozmywania zbrodniczej prawdy o ich ojcach i dziadach.
  Jedyną realna przyczyną tych „prowokacji na grobach” , jest nikczemna polityka Ukrainy gloryfikacji Upowskich morderców .
  Dopóki banderyzm będzie religią panujacą na Ukrainie , nie będzie potępiony i zrzucony z piedestału , tak długo jego zbrodnie będą wykorzystywane do takich Prowokacji , czy to przez Rosję czy rodzimych nacjonalistów po obu stronach granicy .

 14. lemberger38 Odpowiedz

  11 stycznia 2017 w 21:47

  Jestem zdania, że sprawców nie trzeba daleko szukać. Trudne jest porozumienie między naszymi narodami.

  • PLN Odpowiedz

   12 lutego 2017 w 08:32

   o jakim narodzie mówisz

 15. basia Odpowiedz

  12 stycznia 2017 w 20:43

  To pewnie znajomi tego typka zrobili, a on teraz jeszcze swoje kłamstwa sączy.

 16. Stanisław Odpowiedz

  22 kwietnia 2017 w 18:16

  Jestem pełen podziwu dla „ruskich prowokatorów”, którzy byli w stanie tak wpłynąć na ukraiński parlament, żeby mocą ustawy nakazał czcić banderowską swołocz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *