„Operacja Troja”: wyciek informacji z Kremla o tajnych metodach zajęcia Ukrainy

5 kwietnia 2018

Brytyjska gazeta „The Times” opublikowała wyniki śledztwa na temat metod prowadzenia wojny hybrydowej na Ukrainie. Nowe informacje uzyskano dzięki zhakowaniu poczty Władysława Surkowa, nazywanego głównym ideologiem Kremla.

Od 2016 roku doszło do trzech wycieków informacji, zwanych Surkow Leaks-1, Surkow Leaks-2, i wreszcie Surkow Leaks-3. Ten ostatni dotyczy przygotowania „tajnego planu przejęcia obwodu zaporoskiego i destabilizacji sytuacji na Ukrainie”. określa wszystkie te informacje „wyssanymi z palca”.


Współautorami badania są brytyjski poseł Robert Sealy i redaktor naczelny Euromaidan Press, Alia Szandra. Telekompania Hromadske rozmawiała z ukraińską dziennikarką na temat szczegółów nowego śledztwa i publikuje główne tezy rozmowy.

„Kiedy doszło do pierwszych dwóch wycieków, wszyscy analitycy oczekiwali sensacyjnych dowodów na udział Rosji w wojnie na Ukrainie. Ale takich informacji tam nie było. Poczuli się trochę rozczarowani. Teraz zobaczyliśmy coś innego – tajne metody prowadzenia wojny hybrydowej, o której tak wiele mówi się. Są to tysiące różnych inicjatyw i projektów mających na celu rozsadzenie Ukrainy od wewnątrz.


„Surkow Leaks-3” to informacje z poczty elektronicznej prawej ręki Surkowa Inała Ardzinba, który nadzorował projekty separatystyczne na Ukrainie. Część udało się rozszyfrować, ale nadal 9 dokumentów pozostaje zabezpieczonych hasłami, w których najprawdopodobniej jest wiele interesujących informacji.

W brytyjskiej prasie pojawiła się część informacji zawartych w rozszyfrowanych dokumentach. Chodzi o rosyjską operację „Troja”, opisaną w materiałach przesłanych na Kreml przez Aleksieja Muratowa – przedstawiciela Putina u separatystów z Doniecka.

Na destabilizację regionu Muratow proponował wydać 181 tysięcy dolarów. W dokumentach jasno określone zostały budżety dla konkretnych działań; od 40 tysięcy dolarów na organizację prorosyjskich demonstracji w obwodzie zaporoskim, 10 tysięcy na werbunek funkcjonariuszy i MSW, i do 49 tysięcy USD na zakup niezbędnych środków transportu.

Plan dotyczył zajęcia obwodu zaporoskiego i przygotowanie do inwazji wojskowej przez Rosję.

Operacja obejmowała między innymi przygotowanie ludności na wejście Rosjan, a także zaangażowanie funkcjonariuszy SBU i ukraińskich sił zbrojnych. W planach był kamuflaż – przebranie żołnierzy wroga za bojowników ukraińskich batalionów ochotniczych. Mówimy o wielu elementach mających na celu obalenie władzy na Ukrainie za pomocą różnych drobnych działań i projektów – mówi ukraińska dziennikarka.

Innymi słowy, mamy do czynienia z mapą tzw. zarządzania zwrotnego. Jest to taki rodzaj zarządzania, kiedy wiesz o swoim przeciwniku na tyle dużo, że zmuszasz go do robienia rzeczy na swoją korzyść, bezpośrednio nie zmuszając go do tego. A więc przeciwnik aranżuje i wykonuje z własnej woli te działania. Wydaje się, że uzyskane dokumenty są rodzajem „metodyki” prowadzenia przez Rosję wojny hybrydowej.

Oczywiście mówi się o pieniądzach. Mając doświadczenie pracy w organizacjach publicznych, byłam wręcz porażona podobieństwem, w jaki sposób różne organizacje pozarządowe zwracają się do grantodawców. Każda propozycja projektu zawierała szczegółowy budżet.

Wśród projektów – demotywacja przeciwników w sieciach społecznościowych, organizowanie płatnych wieców, organizacja kampanii publicznych promujących federalizację Ukrainy itp.”

Autorzy śledztwa planują opublikować pełny raport pod koniec maja w Wielkiej Brytanii. Następnie zostanie opublikowany na Ukrainie.

Kresy24.pl za hromadske.ua/AB

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

23 odpowiedzi „Operacja Troja”: wyciek informacji z Kremla o tajnych metodach zajęcia Ukrainy

 1. Stanisław Odpowiedz

  5 kwietnia 2018 w 13:52

  181 000$ i obwód wzięty?
  10 000$ na skorumpowanie pracownika SBU? kierowcy czy portiera?
  a te 49 000$ to na zaporożce albo łady?
  to żarty?

  • Dzierżyński Odpowiedz

   5 kwietnia 2018 w 14:33

   Bo widzisz kolego, budowanie czegoś pożytecznego i trwałego dużo kosztuje ale demolka tego już nie. W historii jest wiele przykładów jak biedni barbarzyńcy niszczyli bogate cywilizacje. Ot choćby zniszczenie Rzymu przez hordy plemion barbarzyńców – pomyśl o stosunku kosztów zbudowania takiego miasta jak Rzym i kosztów poniesionych przez barbarzyńców w celu jego zniszczenia. Wniosek z tego taki, albo masz dobre i sprawne organy bezpieczeństwa albo już po tobie.

   • Stanisław

    6 kwietnia 2018 w 11:22

    Dzierżyński o którym zniszczeniu mówisz? ))
    Rzym był ograbiony przez Wizygotów, Wandalów, ale nie zniszczony. Najbardziej zniszczyły Rzym kulturalni Hiszpanie i Niemcy w XVI kładąc kres epoce odrodzenia.

  • peter Odpowiedz

   6 kwietnia 2018 w 15:19

   Stanislaw w takim razie mam pytanie Czy uwazasz ze ten /
   /Surkow Leaks3/ to falsyfikacja?

   • Stanisław

    6 kwietnia 2018 w 22:19

    peter – zawsze z dużą dozą sceptyzmu podchodzę do śledztw dziennikarskich (niezależnie od kraju pochodzenia) – fakt prasowy to „krew dla czcionek” aby sprzedaż wzrosła
    to było pierwsze primo
    a drugie primo – jeśli ktoś uważa, że włamie się na skrzynki pocztowe gdzie są plany operacji specjalnych, to wiedzę opiera na serialu „służby specjalne” 😉
    a trzecie primo – Rosjanie mają fioła na punkcie „maskirowki” i czasem zasłon dymnych i operacji pozoracyjnych jest tyle, że dopiero po pewnym czasie widać co było najważniejsze.
    a po czwarte primo a nawet quatro – takich operacji nie planuje „ideolog” ani biznesmen ))

   • peter

    9 kwietnia 2018 w 01:45

    Stanislaw logicznie sprawe wyjasniles
    Trzeba tylko wziasc po uwage ze nawet rosyjskie sluzby moga /dac plame/
    Ps na temat planowania operacji to przewaznie kto inny planuje a kto inny wykonuje te operacje
    Na Surkowa USA jako jednego z pierwszych nalozylo sankcje
    Surkow to nie tylko /ideolog i biznesmen /Od 20/09/2013 doradca Putina w sprawach Abchazji Osetii i Ukrainy

 2. peter Odpowiedz

  5 kwietnia 2018 w 15:11

  Stanislaw Jak myslisz i Wojtulewicz dostal za zorganizowanie tej manifestacji na Wegrzech?
  https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=C5Op8hPLLa4

  • Stanisław Odpowiedz

   6 kwietnia 2018 w 22:22

   Jaka manifestacja – chyba autopromocja klownów ))

   • peter

    9 kwietnia 2018 w 01:51

    Stanislaw napisal/Jaka manifestacja – chyba autopromocja klownów ))

    Ja pytalem czy Wojtulewicz tam pojechal z wlasnego pomyslu czy mu ten pomysl ktos podsunal
    Ps plus niedawno byla proba podpalenia wlasnosci Wegierskiej na Ukrainie i w Polsce zostali aresztowani ludzie o podobnych pogladach co Wojtulewicz

 3. nn Odpowiedz

  5 kwietnia 2018 w 15:34

  Rosjanie wpływali na wybory w USA, referendum w Katalonii i Wielkiej Brytanii, maczali palce w rożnych przedsięwzięciach na terenie UE, panoszą się na Ukrainie. Tylko o Polsce ani słychu ani dychu. Zaraz uwierzę…

  • jw23 Odpowiedz

   5 kwietnia 2018 w 16:47

   No a przez kogo była rozdmuchana afera podsłuchowa u Sowy? – Przecież z tej afery nic konkretnego nie wynikało, poza tym, że ktoś sobie zaklął lub zjadł obiad na koszt państwa, a zrobiono z tego olbrzymią aferę.

   • Podlaszuk

    5 kwietnia 2018 w 17:10

    @j23
    Jeżeli w stenogramach od Sowy znalazł Pan jedynie ośmiorniczki to gorąco zachęcam do ponownej, uważnej tym razem, lektury.

  • Podlaszuk Odpowiedz

   5 kwietnia 2018 w 17:09

   @nn
   Całkiem niedawno zatrzymano w Polsce osobę szpiegującą dla FR. Po wielu latach przerwy wracają zatrzymania. I mam nadzieję, że będzie tego więcej.

 4. pol Odpowiedz

  5 kwietnia 2018 w 16:41

  180 tyś $ to i tak pewnie zajumał do kieszeni z 90tyś a za reszte by zdestabilizował zaporoski region bez problema to totalne zadupie a 10 tyś dla policiantów to aż nadto za 5tyś kupujesz flaszki i cały tydzień nikogo nima bo leżą pijani.więcej wydać trzeba na autobusy i taksówki choć 49 tys to przesada za 20tyś sam bym zorganizował transport z Polski do Zaporoza i jeszcze by mi zostało ( Chyba że z moskwy ich będą wozić tych demonstrantów !) a ten bidny Stanisław to widać nigdy nie dysponowal walutą $ i niema pojęcia ojej wartości !

  • Stanisław Odpowiedz

   6 kwietnia 2018 w 10:18

   Był widział? A?
   .
   To zadupie jest centrum przemysłu metalurgicznego i budowy maszyn, z elektrownią atomową i hydrobudowami na Dnieprze.
   Kilka tysięcy $ to na Ukrainie stawka łapówki za pracę w administracji państwowej a nie do udziału w rebelii.
   Inteligentny pol chce za kilka tyś$ upić kogo? Stolicę regionu z 10 000 mundurowych?
   pol nie da się na bazie organizowania popijawy z kolesiami z dzielni ekstrapolować wyników na destabilizację obwodu z 2mln mieszkańców. (nie wspomnę, że region Zaporoże to dwa obwody).

   To, że Ukraina to biedny kraj i zadżumiony ideologią nie brakuje tam bogaczy i mądrych ludzi.
   Kołomojski szefując obwodowi (akurat ten region gdyż obwód obecnie nazywany Dnipro to geograficznie rejon Zaporoża) za 180 mln UAH zaopatrzył armię w paliwo ( w kryzysowym momencie) i wystawił „armię” kilku tysięcy „czarnych ludzików”. Z kieszonkowego oczywiście.
   Poczytaj sobie kolego pol oświadczenia majątkowe deputowanych do WRU i innych urzędników i pomyśl co można zrobić na Ukrainie mając 180 000$
   .
   Najzabawniej czyta się komentarze speców co Ukrainę znają czytając Sienkiewicza a Rosję z przekazów Grudzińskiego. ))))
   Gotów jestem uwierzyć w każdą podłość Rosjan i Ukraińców, ale nie w głupotę reżyserów pociągających sznurki.

 5. Luk Odpowiedz

  5 kwietnia 2018 w 20:17

  Pierwotny plan Putina zakładał zajęcie wschodniej Ukrainy aż do Dniepru plus zajęcie Odessy. Nawet odpowiednie działania rosyjskich służb w Odessie i Charkowie na początku rosyjskiej inwazji były w tych miastach podjęte, ale zdecydowana reakcja Ukraińców pokrzyżowała te plany.
  Nie zdziwiłbym się gdyby Putin chciał wrócić do swojego planu. Putin to pamiętliwa i mściwa kreatura – tak łatwo porażki na Ukrainie może nie zapomnieć. Jego przydupas Surkow dla wykazania się u swojego pana też jak widać się nie hamuje…

 6. Pafnucy Odpowiedz

  5 kwietnia 2018 w 21:08

  Po czym możemy poznać, że brytyjski dyplomata (dziennikarz) kłamie ? Otwiera usta. Tu jest świetny artykuł nt. brytyjskich rozgrywek z Rosją: http://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2018/03/rozkwit-rosji-jest-koncem-swiata-zydowskich-finansowych-elit-czego-sily-ciemnosc-posiasc-nie-moga-usiluja-zniszczyc/ ; Poza tym chyba brytyjczycy zapomnieli, że ich kolonia zamorska wydała na destabilizację ukrainy 5 mld dol.

  • observer48 Odpowiedz

   6 kwietnia 2018 w 00:09

   @Pafnucy
   Odbiło się kacapskiemu trollowi niepranymi onucami. 🙂

  • peter Odpowiedz

   6 kwietnia 2018 w 14:40

   Panfucy Wypowiedz Nulad bez kremlowskiej propagandy

   Since Ukraine’s independece in 1991 the United States have supported Ukrainians to build democratic skills and institutions as they promote civic participation and good governance, all of which are pre-conditions for Ukraine to achieve the European aspirations. We have invested over 5 bn dollars to assist Ukraine in these goals that will ensure a secure and prosperous democratic Ukraine”

   Oczywiscie kremlboty na rozkaz z Kremla zaczely pisac ze Nuland powiedziala ze na Majdan USA wydalo $5MLD
   no i duzo Pelikanow zaczelo to lykac tak jak ty

   • observer48

    6 kwietnia 2018 w 19:51

    @peter
    Pafnucy to nie pelikan, a kacapska, lub opłacana przez kacapię swołocz i agent wpływu.

   • peter

    9 kwietnia 2018 w 02:02

    Observer48 napisal/Pafnucy to nie pelikan, a kacapska, lub opłacana przez kacapię swołocz i agent wpływu/
    Najpierw sie wykorzystuje /pozytecznych/ Wejdz na ONET poczytaj komentarze na temat Rosji i USA
    Tam to nie wszyscy z Olgino bardzo duzo to z ONR OWP i Falanga
    Slyszales o tym wypadku? Tylu mlodych ludzi zginelo

  • peter Odpowiedz

   6 kwietnia 2018 w 14:59

   Panfucy ty masz na mysli tego brytyjskiego dziennikarza ktorego wykopali z miningu w Moskwie
   https://www.youtube.com/watch?v=-0peThLy8c8

 7. ikebana Odpowiedz

  8 kwietnia 2018 w 19:41

  Cały świat wie, że rosja od kilku wieków jest państwem agresywnym, Wszelkie zło pochodzi z rosji, a konkretnie z kremla moskiewskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *