Legalność zatrudnienia w Polsce pod kontrolą. Powstanie szczegółowy rejestr cudzoziemców

12 maja 2017

W Sejmie RP rozpoczynają się prace nad rządową reformą zasad sprowadzania pracowników ze wschodu – informuje portal rp.pl.  Jednym z celów zmian jest stworzenie sprawnego systemu kontroli legalności zatrudnienia.

Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia wprowadzi zmiany w zasadach sprowadzania przez polskie firmy siły roboczej ze wschodu. Od 1 stycznia 2018 r. nie będzie bezpłatnej procedury uzyskiwania wizy dla pracownika z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Gruzji, Mołdawii czy Armenii.


W zeszłym roku polscy przedsiębiorcy złożyli w powiatowych urzędach pracy 1,3 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi (większość dotyczyła zamiaru sprowadzenia pracownika z Ukrainy), jednak – jak wynika z oficjalnych statystyk ZUS – tylko 300 tys. zostało zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych. Pozostali albo pracowali nielegalnie na terenie Polski, albo pojechali dalej do pracy w Niemczech czy Francji. Po zmianach , Państwowa Inspekcja Pracy czy ZUS mają kontrolować legalność zatrudniania Ukraińców w Polsce.

Kresy24.pl/rp.pl


Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

4 odpowiedzi Legalność zatrudnienia w Polsce pod kontrolą. Powstanie szczegółowy rejestr cudzoziemców

 1. jubus Odpowiedz

  12 maja 2017 w 14:00

  To widzę, odpowiedź na wizję zniesienia wiz wobec Ukrainy. Może czas najwyższy, aby nasi biznesmeni otworzyli się bardziej na „import” pracowników z innych krajów, np. Wietnamu, o którym przecie mówił, „PiSowski Eugeniusz Kwiatkowski”.

 2. SyøTroll Odpowiedz

  12 maja 2017 w 14:17

  Słuszne rozwiązanie tyle że nieco spóźnione. Trzeba było wydać odpowiednie rozporządzenie odpowiedniego ministra kiedy zaczęły się na Ukrainie łapanki do ich sił zbrojnych.

 3. Japa Odpowiedz

  12 maja 2017 w 22:22

  Ha,ha,ha…. Ja dawno mówię , temu „Morawieckiemu” (od nazwy miasta Morawica, gdzie czubów leczą), że w Rosji, każdy imigrant ma książeczkę „truda” (zatrudnienia-pracy). Jeżeli pracuje legalnie, to płaci za niego pracodawca. Jeżeli jest na czarno to płaci sam za siebie, ok. 400 rubli. Jak nie to deport. Ja nie mam nic przeciwko tym co pracują i Polska ma z tego zysk. Ja protestuje przeciwko temu żeby panienki pracujące „na plecach” nie odprowadzały do polskiego systemu podatkowego ni grosza. Przeciwko temu żeby , tłumy, pracowników zbierających wiśnie, czy inne tego typu czereśnie wywozili kase z Polski.
  Kaczyzm , to chory system. To durnie , idioci, którzy nie znają realiów. Jeżeli nie opanujemy „żywiołu” ukraińskiego, to Polskę zeżre inflacja.

 4. krzysztof Odpowiedz

  15 maja 2017 w 11:51

  Co za urocza fotka tych paszportów,tylko te barwy,jakoś
  tak dziwnie mi się kojarzą ???? Przypadek???

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *