“El Mundo” jest umiarkowanie optymistyczne co do stanu NATO oceniając, że  “ma problemy, ale bardziej polityczne, niż wojskowe”. Wskazuje też, że przypadający na 70-lecie NATO londyński szczyt przebiega w mało przyjacielskiej atmosferze po wypowiedzi prezydenta Francji Emmanuela Macrona o “śmierci mózgu” Sojuszu Północnoatlantyckiego. “El Mundo” przypomina, że choć Macron chce zbliżenia z Chinami i Rosją, to relacje z Moskwą, wciąż są poważnym wyzwaniem dla skłóconego Sojuszu. Dziennik odnotowuje też ocieplanie relacji między władzami Rosji a prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem.

Inna hiszpańska centroprawicowa gazeta, „ABC” pisze, że spośród 29 krajów NATO tylko 9 państw wypełnia zobowiązanie do wydatków minimum 2 proc. PKB na obronności. “My pod tym względem jesteśmy przedostatnim krajem członkowskim NATO z wydatkami na poziomie 0,9 proc. PKB. Gorszy jest tylko Luksemburg z poziomem 0,5 proc.”- pisze “ABC”.

Dziennik krytykuje socjalistycznego premiera Pedra Sancheza, który do koalicji rządowej zaprosił lewicowy blok  Unidas Podemos, którego lider Pablo Iglesiasa, prawdopodobny przyszły wicepremier Hiszpanii, w 2015 roku stwierdził, że “miejsce Hiszpanii jest poza NATO”.

Były rosyjski deputowany: Katalonia chciała uznać Krym za część Rosji w zamian za uznanie przez Rosję niepodległości Katalonii

Oprac. MaH, Niezalezna.pl