„Europa w rodzinie” – o polskim ziemiaństwie w litewskich Jaszunach (WIDEO)

18 maja 2017

Co łączy Witolda Gombrowicza, Witolda Pileckiego i Witolda Lutosławskiego? W Pałacu Balińskich w Jaszunach otwarta została 18 maja w rodzinie. Ziemiaństwo polskie w dwudziestym wieku” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej i Polskie Towarzystwo Ziemiańskie. Ekspozycję, zaprezentowaną po raz pierwszy w Senacie RP w 2016 roku, można oglądać na Litwie dzięki inicjatywie Instytutu Polskiego w Wilnie.

Celem ekspozycji jest ukazanie ziemiaństwa jako zjawiska historycznego i kulturowego, na którego wartościach wychowywali się najwspanialsi Polacy. Na wystawie pokazano losy ośmiu rodzin ziemiańskich: Czapskich, Donimirskich, Gombrowiczów, Janta-Połczyńskich, Lanckorońskich, Pileckich, Radziwiłłów i Lutosławskich. Organizatorzy podkreślają, że ziemianie pełnili rolę lokalnych liderów, przyczyniając się do rozwoju gospodarczego i kulturalnego swoich regionów. Multimedialna ekspozycja opowiada o zniszczeniu tej grupy społecznej w latach 1939–1945 przez totalitaryzmy nazistowski i sowiecki, o jej wywłaszczeniu i rozproszeniu po całym świecie. Pokazuje stratę, jaka nastąpiła wraz z jej likwidacją.


Kresy24.pl


Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *