„Dobra energia ponad granicami” – akcja wsparcia polskich szkół na Litwie

28 lutego 2017

Fundacja Enea zainaugurowała akcję pomocy dla Polaków mieszkających na Litwie. Celem projektu jest zachęcenie rodziców dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia do wyboru polskich szkół oraz nauki języka polskiego, polskiej historii, kultury oraz tradycji, budujących więź z Ojczyzną. Projekt będzie realizowany we współpracy z Archidiecezji Poznańskiej. Akcji „Dobra energia ponad granicami” patronuje RP i Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

„Z radością przyjąłem wiadomość o wspólnej inicjatywie Fundacji Enea i Caritasu, która niewątpliwie przyczyni się do zacieśnienia relacji z naszymi rodakami na Litwie. Dla Rządu Rzeczypospolitej Polskiej kwestia edukacji polskiej młodzieży mieszkającej poza granicami naszego kraju jest niezwykle istotna. Ważne jest, aby młodzi mieli możliwość poznania tradycji, kultury i historii Polski poprzez rzeczywistą obecność w naszej Ojczyźnie. Projekt ten pozwoli na bardziej świadome zrozumienie ich polskiej tożsamości, a dzięki ciekawemu programowi działania z pewnością osiągnie on zakładane cele” – ocenia Jan , sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. (WIĘCEJ)


Kresy24.pl/Wilnoteka.lt

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

5 odpowiedzi „Dobra energia ponad granicami” – akcja wsparcia polskich szkół na Litwie

 1. Ula Odpowiedz

  28 lutego 2017 w 14:56

  Brawo.

 2. ltp Odpowiedz

  28 lutego 2017 w 18:36

  A jaką prowizję bierze Caritas?

 3. leśnik Odpowiedz

  28 lutego 2017 w 20:19

  Powinniśmy zrobić wszystko żeby przywrócić godność Polakom znajdującym się we wschodnich województwach,obecnie okupowanych.Taka polityka będzie procentować,rodacy będą się utożsamiać z ojczyzną i walczyć o Polskę na swoich terenach.

 4. józef III Odpowiedz

  28 lutego 2017 w 20:49

  Dziękujemy !

 5. mapa Odpowiedz

  1 marca 2017 w 10:18

  Konieczne jest dotarcie do każdego polskiego dziecka mieszkającego na Litwie. Są skupiska polskiej ludności w których nie ma polskich szkół, co najwyżej szkółki niedzielne. Trzeba byłoby w Kownie, na Laudzie, w rejonach szyrwinckim, moleckim, czy jezioroskim zorganizować akcję polskie dziecko w polskiej szkole. Zachęcić rodziców, aby domagali się tworzenia polskich klas w tych rejonach, a jeśli nie byłoby takiej możliwości objąć każde polskie dziecko zainteresowane nauką, nauczaniem przez internet.
  Warto zauważyć, że takie nauczanie prowadzi się dla polskich dzieci, które żyją na emigracji. Polskie dzieci z Litwy nie są nim objęte, bo nie mają polskiego obywatelstwa.
  Przykład takiego nauczania: https://www.libratus.edu.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *