„Dobra energia ponad granicami” – akcja wsparcia polskich szkół na Litwie

28 lutego 2017

Fundacja Enea zainaugurowała akcję pomocy dla Polaków mieszkających na Litwie. Celem projektu jest zachęcenie rodziców dzieci i młodzieży polskiego pochodzenia do wyboru polskich szkół oraz nauki języka polskiego, polskiej historii, kultury oraz tradycji, budujących więź z Ojczyzną. Projekt będzie realizowany we współpracy z Archidiecezji Poznańskiej. Akcji „Dobra energia ponad granicami” patronuje RP i Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

„Z radością przyjąłem wiadomość o wspólnej inicjatywie Fundacji Enea i Caritasu, która niewątpliwie przyczyni się do zacieśnienia relacji z naszymi rodakami na Litwie. Dla Rządu Rzeczypospolitej Polskiej kwestia edukacji polskiej młodzieży mieszkającej poza granicami naszego kraju jest niezwykle istotna. Ważne jest, aby młodzi na Litwie mieli możliwość poznania tradycji, kultury i historii Polski poprzez rzeczywistą obecność w naszej Ojczyźnie. Projekt ten pozwoli na bardziej świadome zrozumienie ich polskiej tożsamości, a dzięki ciekawemu programowi działania z pewnością osiągnie on zakładane cele” – ocenia Jan , sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. (WIĘCEJ)


Kresy24.pl/Wilnoteka.lt

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

5 odpowiedzi „Dobra energia ponad granicami” – akcja wsparcia polskich szkół na Litwie

 1. Ula Odpowiedz

  28 lutego 2017 w 14:56

  Brawo.

 2. ltp Odpowiedz

  28 lutego 2017 w 18:36

  A jaką prowizję bierze Caritas?

 3. leśnik Odpowiedz

  28 lutego 2017 w 20:19

  Powinniśmy zrobić wszystko żeby przywrócić godność Polakom znajdującym się we wschodnich województwach,obecnie okupowanych.Taka polityka będzie procentować,rodacy będą się utożsamiać z ojczyzną i walczyć o Polskę na swoich terenach.

 4. józef III Odpowiedz

  28 lutego 2017 w 20:49

  Dziękujemy !

 5. mapa Odpowiedz

  1 marca 2017 w 10:18

  Konieczne jest dotarcie do każdego polskiego dziecka mieszkającego na Litwie. Są skupiska polskiej ludności w których nie ma polskich szkół, co najwyżej szkółki niedzielne. Trzeba byłoby w Kownie, na Laudzie, w rejonach szyrwinckim, moleckim, czy jezioroskim zorganizować akcję polskie dziecko w polskiej szkole. Zachęcić rodziców, aby domagali się tworzenia polskich klas w tych rejonach, a jeśli nie byłoby takiej możliwości objąć każde polskie dziecko zainteresowane nauką, nauczaniem przez internet.
  Warto zauważyć, że takie nauczanie prowadzi się dla polskich dzieci, które żyją na emigracji. Polskie dzieci z Litwy nie są nim objęte, bo nie mają polskiego obywatelstwa.
  Przykład takiego nauczania: https://www.libratus.edu.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *