Litwin i Rosjanin skazani za szpiegostwo

28 lutego 2017

w Szawlach skazał dzisiaj Sergejusa Pusinasa oraz Siergieja Mojsiejenko za na rzecz Rosji.

Zacznijmy od Litwina. 34-letni były oficer lotnictwa Sergejus Pusinas dostał wyrok 5 lat bezwzględnego więzienia za to, że w latach 2012-14 gromadził informacje na temat armii, a następnie przekazywał je Siergiejowi Mojsiejence.


W szczególności interesowały Pusinasa kwestie związane z siłami powietrznymi, w tym z NATO-wskimi operacjami patrolowymi. Zbierał również dokumentację na temat operacji wojskowych w Afganistanie, zdalnie sterowanych samolotów szpiegowskich i ich podejrzewanej lokalizacji.

Mojsiejenko, 66-letni obywatel FR, został z kolei skazany na 10 lat bezwzględnego więzienia. Oprócz posiadania tajnych informacji pochodzących z nielegalnego źródła, czyli, mówiąc krótko – za szpiegostwo, odpowiada on także za bezprawne posiadanie dużej ilości amunicji, materiałów wybuchowych oraz granatów.


Wskutek jego działalności rosyjski wywiad miał otrzymać kopie dokumentów wyprodukowanych przez litewskie Ministerstwo Obrony – w tym dokumenty opatrzone klauzulą tajności.

Sąd w Szawlach nakazał konfiskatę części mienia Mojsiejenki, w tym należącego doń garażu (sic!), pojazdu oraz komputera wraz z ładowarką.

Trzeci z podsądnych na procesie, litewski obywatel Ainas Kazlauskas, oskarżony o nielegalne posiadanie amunicji, ładunków wybuchowych oraz grantu ręcznego (podobnie, jak Mojsiejenko) został skazany na dwa lata i osiem miesięcy w zawieszeniu. Nie odpowiadał za szpiegostwo.

Ciekawe, czy dwaj skazańcy – w szczególności zaś rosyjski obywatel – zostaną przetransferowani do swej duchowej ojczyzny w ramach wymiany szpiegów. Ostatnia duża tego typu operacja miała miejsce w Stanach Zjednoczonych za Obamy – wówczas przekazano Moskwie m.in. słynną sex-agentkę Annę .

Kresy24.pl

 

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *