Dla Niepodległości

30 maja 2018

Na przetaczającej się przez Polskę ogromnej fali entuzjazmu związanego z 100. rocznicą odrodzenia państwowości, gorąco zachęcamy wszystkich Państwa do wzięcia udziału w projekcie „Dla Niepodległości”, realizowanego przez Fundację Wolność i Demokracja. Wszelkie niezbędne informacje znajdują się poniżej.

DLA NIEPODLEGŁOŚCI
Projekt jest spójną ofertą obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.


Głównym celem zadania jest aktywne włączenie uczniów, młodzieży, nauczycieli, rodziców i dziadków do promocji 100.rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz aktywizacja różnych środowisk pokoleniowych i zawodowych w celu podjęcia próby centralizacji uroczystości Niepodległościowych.

W ramach projektu:


  1. Placówki oświatowe na Ukrainie podejmą się realizacji działania pt. “Niepodległość i Pamięć”.
  2. Uczniowie w rozmowie z najstarszymi członkami rodziny opiszą na podstawie zeszytu opracowanego przez ekspertów, wspomnienia rodzinne z okresu walki o niepodległość, wspomnienia dawnych obchodów niepodległości, polskie tradycje z tamtych czasów oraz własne sposoby na pielęgnowanie polskości.

Zwycięskie prace zostaną wydane w formie albumu i nagrodzone. Ważnym aspektem konkursu jest zaangażowanie dzieci i młodzieży do podjęcia trudu spisywania wspomnień dziadków/pradziadków – relacji które są cenne i niestety, ze względu na wiek, uchwytne w bardzo krótkim czasie.

Pytania podane w zeszycie wesprą dzieci/młodzież w sformułowaniu pytań i przeprowadzeniu wywiadu, z drugiej strony – formuła zeszytu niepodległościowego pozostaje otwarta na inicjatywy uczestników projektu. W ten sposób chcielibyśmy  dotrzeć do rodzinnych archiwów, które pozwolą wydobyć ciekawe wspomnienia i relacje.

ZGŁOŚ SWÓJ UDZIAŁ

Regulamin Konkursu Niepodległość i Pamięć

Drugim komponentem projektu jest organizacja przez organizacje polonijne na Ukrainie uroczystości poświęconych obchodom 100.rocznicy odzyskania Niepodległości Polski. Korzystając z tej okazji chcielibyśmy zaproponować organizacjom wyjście z uroczystością niepodległościową “na zewnątrz” angażując nie tylko aktywnych członków, ale również lokalną społeczność. Ponadto, chcielibyśmy  przedstawić polskie tradycje obchodów niepodległościowych, takie jak wspólne śpiewanie, kotyliony, rogale Świętomarcińskie.

W tym celu, w 35 miastach zostanie zaaranżowane miejsce – na wzór kiermaszowego stoiska, w którym uczestnicy, przechodnie będą mogli otrzymać kotylion biało-czerwony,  poczęstować się rogalem Świętomarcińskim oraz włączyć do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.

ZGŁOŚ SWÓJ UDZIAŁ

Kresy24.pl

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *