• Ukraina
  • Białoruś
  • Rosja
  • Litwa
  • Region Bałtyku
  • Azja i Zakaukazie
  • Na Świecie
  • Historia i Wspomnienia
  • Kultura
  • Podróże po Kresach
  • Wyszukiwarka Kresowa
  • Kalendarium Kresów
    • Styczeń w Historii Kresów
    • Luty w Historii Kresów
    • Marzec w Historii Kresów
    • Kwiecień w Historii Kresów
    • Maj w Historii Kresów
    • Czerwiec w Historii Kresów
    • Lipiec w Historii Kresów
    • Sierpień w Historii Kresów
    • Wrzesień w Historii Kresów
    • Październik w Historii Kresów
    • Listopad w Historii Kresów
    • Grudzień w Historii Kresów
  • Polacy na Wschodzie
  • Biblioteka Kresowa
  • Kuchnia Kresowa
Kresy24.pl – Wschodnia Gazeta Codzienna
  • 19 maj 2026
  • Gazety i Czasopisma Kresowe
    • Archiwum Dziennika Kijowskiego
    • Archiwum Gazety Polskiej Bukowiny
    • Archiwum Głosu Polonii
    • Archiwum Głosu znad Niemna
    • Archiwum Kuriera Galicyjskiego
    • Archiwum Kwartalnika Echa Polesia
    • Archiwum Kwartalnika Krynica
    • Archiwum Magazynu Polskiego
    • Archiwum Monitora Wołyńskiego
    • Archiwum Mozaiki Berdyczowskiej
    • Archiwum pisma Nasze Drogi
    • Archiwum pisma Polacy Donbasu
    • Archiwum pisma Polonia Charkowa
    • Archiwum pisma Wołanie z Wołynia
    • Archiwum Polak na Łotwie
    • Archiwum Polaka Małego
    • Archiwum Polaka w Niemczech
    • Archiwum Słowa Polskiego
    • Archiwum Słowa Życia
    • Archiwum Tęczy Żytomierszczyzny
    • Archiwum Gazety Polak Mały
Kresy24.pl - Wschodnia Gazeta Codzienna
  • Ukraina
  • Białoruś
  • Rosja
  • Litwa
  • Region Bałtyku
  • Azja i Zakaukazie
  • Na Świecie
  • Historia i Wspomnienia
  • Kultura
  • Podróże po Kresach
  • Wyszukiwarka Kresowa
  • Kalendarium Kresów
    • Styczeń w Historii Kresów
    • Luty w Historii Kresów
    • Marzec w Historii Kresów
    • Kwiecień w Historii Kresów
    • Maj w Historii Kresów
    • Czerwiec w Historii Kresów
    • Lipiec w Historii Kresów
    • Sierpień w Historii Kresów
    • Wrzesień w Historii Kresów
    • Październik w Historii Kresów
    • Listopad w Historii Kresów
    • Grudzień w Historii Kresów
  • Polacy na Wschodzie
  • Biblioteka Kresowa
  • Kuchnia Kresowa
Home
Białoruś

Departament Stanu USA: Białoruś jest państwem autorytarnym

14 kwi 2016

Białorusini wciąż nie mają możliwości zmiany rządu w drodze wyborów. W systemie pozbawionym kontroli i równowagi, władza popełnia nadużycia, a byłym więźniom politycznym nie przywrócono nadal praw obywatelskich i politycznych – czytamy w dorocznym raporcie Departamentu Stanu USA w sprawie sytuacji praw człowieka na świecie, opublikowanym 14 kwietnia.

Na Białorusi utrzymuje się „znaczący problem w dziedzinie praw człowieka” – podkreśla się w raporcie.

W „białoruskim rozdziale” podkreśla się, że ​​władze nie zrobiły nic, by wyjaśnić sprawę uprowadzenia i zniknięcia opozycyjnych polityków, które miały miejsce na Białorusi w latach 1999- 2000.

Raport stwierdza, że ​​„Białoruś – jest państwem autorytarnym”, gdzie władza skupiona jest w rękach prezydenta de facto i de jure”. Podkreśla się, że od 1994 roku żadna z kampanii wyborczych nie spełniła standardów międzynarodowych.

Raport Departamentu Stanu USA wymienia nadużycia ze strony siłowych struktur, w tym areszty obywateli za krytykę władzy, udział w demonstracjach.

Władze Białorusi nadal ograniczają prawa i wolności obywatelskie, nadal odmawiają rejestracji organizacji pozarządowych, partii politycznych, organizacji praw człowieka, a potem prześladują je za działalność bez rejestracji.

Amerykańska organizacja Freedom House podniosła „ranking demokracji” Białorusi w niektórych kategoriach za 2015 rok.

Organizacja każdego roku wystawia oceny krajom od 1 (najlepsza) do 7 (najgorsze). Każdy kraj jest oceniany w 7 kategoriach: „władza”, „proces wyborczy”, „społeczeństwo obywatelskie”, „niezależne media”, „władza lokalna”, „niezawisłość sądów”, „korupcja”.

We wszystkich kategorii Białoruś otrzymała wyniki od 6 do 7. W porównaniu z rokiem 2014, w kategorii „proces wyborczy” ocena wzrosła o 0,25 pkt – z 7 do 6,75 punktów. Również o 0,25 pkt lepiej oceniono „społeczeństwo obywatelskie” – z 6,5 do 6,25 pkt. Zatem łączny wynik to 6,64 punktów.

Autor raportu – Białorusin Jarosław Kriwoj, który na stałe mieszka w Wielkiej Brytanii powiedział portalowi TUT.BY, że rankingi Białorusi wyglądały gorzej niż w niektórych krajach totalitarnych z setkami więźniów politycznych, dlatego oceny podniesiono.

W raporcie DS USA Polska uzyskała 2,32 punkty, tak samo oceniono Litwę, Rosja – 6,5, Ukraina – 4,68, Łotwa – 2,07, Kazachstan był 6,61, Kirgistan 5,89,  Armenia – 5,36.

Kresy24.pl

< Idź pod prąd Zobacz inny >
Ważne? Ciekawe? Podaj dalej:

Nie przegap w tym temacie:

Default ThumbnailRzecznik Kremla: Rosja i Białoruś nie zrezygnowały z integracji Default ThumbnailDlaczego Łukaszenka dozbraja Azerbejdżan, wroga Armenii? Default ThumbnailUczestnicy powyborczego protestu idą w kamasze
  • Tagi
  • autorytaryzm
  • demokracja
  • Departament Stanu
  • Freedom House
  • głosowanie
  • Łukaszenka
  • reżim
  • reżim Łukaszenki
  • społeczeństwo
  • totalitaryzm
  • wybory
  • wybory na Białorusi

8 komentarzy

  1. józef III
    31 sierpnia 2016 o 22:57 Odpowiedz

    A. nie chcą zrozumieć, że to jest inna cywilizacja. Opanowani manią szerzenia liberalnej demokracji powodują tragedie takie jak na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce. Cywilizacji nie można przestroić na swoją modłę a jeśli tak, to tylko siłą lub na jakiś czas. Najnowszym dowodem na to jest w ostatnim czasie Turcja. Po europeizacji Ataturka pozostały tylko zachodnie gadżety i technologie. Kultura wraca do źródła czyli modelu islamistycznego. Białoruś (Białorusini) musi sama wybrać kierunek ewolucji ustrojowej. Ma z tym problem jako państwo cywilizacyjnie rozszczepione ale z silnym pierwiastkiem westernizacji co osłabia kulturową i polityczną rusyfikację. Język jakim posługuje się większość nie świadczy o politycznej rusyfikacji ale jest wynikiem procesu historycznego (i przymusu) do jakiego Br. przywykli. A poza tym : czy można sobie wyobrazić np. instrukcję obsługi rakiety balistycznej, napisaną po bialorusku !?

  2. SyøTroll
    19 kwietnia 2016 o 13:53 Odpowiedz

    Amerykę odkryli !!! 🙂

  3. JURIJ RUSKI BANDYTA
    15 kwietnia 2016 o 16:49 Odpowiedz

    BIAŁORUŚ – ZOSTAŁA UKRADZIONA BIAŁORUSINOM PRZEZ KOMUNISTYCZNYCH BANDYTÓW Z KREMLA I ODDANA W ŁAPSKA GUMOFILCA Z KOPYSI, KTÓRY JAK KAŻDY ELEMENT SOCJALNIE POKREWNY KOMUNIE, NIE POTRAFI SIĘ DOBRZE PODPISAĆ, ZA TO LUBI JEŹDZIĆ CZOŁGAMI PO BEZBRONNEJ LUDNOŚCI CYWILNEJ W CZASIE WYBORÓW… }) KRYMINALISTA Z KOPYSI WYSTRASZYŁ SIĘ DZIECI, KTÓRE KAZAŁ ROZSTRZELAĆ KIEDY WYSZŁO NA JAW ŻE TO ŁUKASZENKA BYŁ ZLECENIODAWCĄ BOMBOWEGO ATAKU TERRORYSTYCZNEGO W MIŃSKIM METRZE W 2008… })

  4. jubus
    15 kwietnia 2016 o 11:28 Odpowiedz

    No i co z tego? Lepsza cywilzowana dyktatura niż prymitywna demokracja lub raczej demokratura. USA niech się lepiej weźmie za swój system wyborczy, który z demokracją ma niewiele wspólnego. Kto to widział, żeby głowę państwa wybierać w wyborach pośrednich za pomocą jakichś durnych elektorów? I te kanalie chcą jeszcze innych, w tym i Polaków, pouczać?
    Wracajcie na Prerie, rednecki.

    1. JURIJ RUSKI BANDYTA
      15 kwietnia 2016 o 16:51 Odpowiedz

      O USA WIESZ TYLE ILE CI WYEMITUJĄ KREMLOWSKIE GADZINÓWKI: SPUTNIK I RT… })

      1. jubus
        15 kwietnia 2016 o 21:04

        Nie oglądam tego chłamu, podobnie jak CNN, CNBC czy FoxNews. Wolę niezależne serwisy.

  5. he he
    15 kwietnia 2016 o 09:15 Odpowiedz

    USA za to przestały być państwem demokratycznym w latach 60-tych.Całe szczęście że nie mieli wtedy takich technicznych możliwości inwigilacji jakie mają teraz

    1. JURIJ RUSKI BANDYTA
      15 kwietnia 2016 o 16:58 Odpowiedz

      HEHEHE, TO TAK JAK SOWIECKI SAJUZ W LATACH 60-TYCH ZNÓW STAŁ SIĘ “NAJWIĘKSZYM NA ŚWIECIE EKSPORTEREM ZBOŻA”, JAK ZA CARA MIKOŁAJA II, HEHEHE – NA DOWÓD TEGO SAM CHRUSZCZOW NA WSZYSTKIE SPOTKANIA ŁAZIŁ Z 3 METROWĄ KUKURYDZĄ… })

Dodaj swój komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Uwaga! Komentarze naruszające prawo będą usuwane, a dane autorów - przekazywane organom ścigania.

Najnowsze wiadomości
Andrzej Poczobut uwolniony!

Andrzej Poczobut uwolniony!

Kresy24.pl zawieszają działalność. Mimo milionów czytelników. Oto powód

Kresy24.pl zawieszają działalność. Mimo milionów czytelników. Oto powód

Trump: Z niecierpliwością czekam na Łukaszenkę w USA

Trump: Z niecierpliwością czekam na Łukaszenkę w USA

Burza po słowach prezesa: Rheinmetall tłumaczy się Ukraińcom

Burza po słowach prezesa: Rheinmetall tłumaczy się Ukraińcom

MSZ RP: Nigdy nie zaakceptujemy Białorusi jako części ruskiego miru

MSZ RP: Nigdy nie zaakceptujemy Białorusi jako części ruskiego miru

Zdrada i terroryzm. Fico ma poważne kłopoty

Zdrada i terroryzm. Fico ma poważne kłopoty

W Rosji zabierają ludziom wypłaty! Potrzebne na wojnę

W Rosji zabierają ludziom wypłaty! Potrzebne na wojnę

Poparcie dla Putina ostro w dół! Najgorszy wynik od początku wojny

Poparcie dla Putina ostro w dół! Najgorszy wynik od początku wojny

W ruskim mirze bez zmian. Zamiast leku na raka, ulepszyli narzędzie zabijania. Już produkują

W ruskim mirze bez zmian. Zamiast leku na raka, ulepszyli narzędzie zabijania. Już produkują

Ukraina i Arabia Saudyjska zawarły porozumienie wojskowe

Ukraina i Arabia Saudyjska zawarły porozumienie wojskowe

Zmień ustawienia cookies
© Kresy24.pl 2018. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.  Kontakt | Polityka prywatności
Produkcja: Fundacja Wolność i Demokracja