Czar Polesia

26 listopada 2012

Przewodników Grzegorza Rąkowskiego po Kresach nie ma potrzeby reklamować. Tym razem odbędziemy z nim tysiąckilometrową podróż po dzikich puszczach i bagnach Polesia – krainy tajemniczej i fascynującej, pociętej gmatwaniną rzek i kanałów, gdzie na każdym kroku natrafiamy na relikty kultury pradawnej i tej bardziej współczesnej, sowieckiej, sąsiadującej z pozostałościami zamków i majątków wielkich polskich rodów – Radziwiłłów, Sapiehów, Wiśniowieckich.

Przypomnimy sobie postacie polskich twórców i bohaterów narodowych związanych z tymi ziemiami i odwiedzimy dziką i wyludnioną strefę czarnobylską.

Trasa tej blisko 600-stronicowej wędrówki wiedzie przez i Brzeskie, , okolice Janowa Poleskiego i Pińska, podróż Prypecią, wyprawę na Zajasiołdzie, Zarzecze, Zahorynie, Błota Olmańskie, Puszczę nad Lwą, Dawidgródek i Turów, lasy i bagna środkowego Polesia, Prypecki Park Narodowy, Dereszewicze, Mozyrz i Mozyrskie, strefę czarobylską, Kosów, Mereczowszczyznę i Berezę, a także wiele, wiele innych miejsc z ich ciągle żywą historią, kulturą i nadal jeszcze dziewiczą przyrodą. Mnóstwo rycin, zdjęć i mapek, a także skorowidz nazwisk i miejscowości – to wszystko, wraz ze wspaniałą narracją-gawędą autora pozwala mi stwierdzić, że jest to najbardziej wszechstronne i atrakcyjne opracowanie o Polesiu, jakie się dotychczas ukazało.


Wątpię, czy po tej lekturze znajdzie się ktoś kto nie zechce natychmiast tam pojechać!

Czytelnik Kresowy


„Czar Polesia”

Grzegorz

wyd. Oficyna Wydawnicza „Rewasz” (Pruszków, 2001)

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

1 odpowiedź Czar Polesia

  1. Hedad Odpowiedz

    21 czerwca 2017 w 13:26

    Moje Polesie to Zahorodzie, nudne z pozoru ale dla mieszkanca tylko. Dla obcego jest co pooglądać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *