Wołyń

26 listopada 2012

Tym razem autor wspaniałej serii przewodników po Kresach Wschodnich zaprasza nas na część Wołynia, która znajdowała się niegdyś w granicach II Rzeczypospolitej. Dziś są to ukraińskie obwody wołyński, rówieński i północna część tarnopolskiego.

Ze wstępu:

„Polakowi – jeśli o nim w ogóle słyszał – kojarzy się głównie z niezliczonymi krzyżami na grobach naszych rodaków, którzy zginęli z ręki ukraińskich nacjonalistów. Taka była istotnie najczarniejsza karta w dziejach tej ziemi. Ale, jak się przekona czytelnik naszej , to także wspaniałe, choć nie zawsze dobrze zachowane zabytki architektury, to pamiątki po władających tu niegdyś książęcych rodach ruskich, polskich i litewskich – Ostrogskich, Wiśniowieckich, Czartoryskich, Radziwiłłach i wielu innych, to wspomnienia dawniejszej i nowszej historii, zarówno tragicznej, jak i chwalebnej, to wreszcie fascynujące dla przyrodnika dzikie bagna i lasy Polesia oraz urocze krajobrazy wyżyn Wołyńskiej i Podolskiej. Słowem, nieznany, choć bliski kraj, który poza kilkoma większymi miejscowościami wciąż czeka na odkrycie przez polskiego turystę”.


Dodajmy, że autor odkrywa przed nami to bogactwo posługując się pięknym językiem, wartką gawędziarską narracją, w której jest mistrzem, przeplataną licznymi zdjęciami, rycinami i mapkami, a przy okazji dostarcza wszelkich informacji niezbędnych dla każdego kto chce podróżować po tej krainie.

Dzieło, którego wartość trudno przecenić!


Czytelnik Kresowy

„Wołyń”  (część I Przewodnika po Ukrainie Zachodniej)

Grzegorz

wyd. Oficyna Wydawnicza „Rewasz” (Pruszków, 2005)

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *