„Był jednym z najżarliwszych orędowników wolności i godności”. Prezydent zachęca do udziału w obchodach Roku Tadeusza Kościuszki

24 marca 2017

Inauguracja Roku Tadeusza Kościuszki na Rynku Głównym w Krakowie. Fot. PAP/J. Bednarczyk (za portalem dzieje.pl)

24 marca przypada 223. rocznica złożenia przez Tadeusza Kościuszkę na Rynku Głównym w Krakowie uroczystej przysięgi i ogłoszenia tym samym aktu powstania narodowego, znanego w historii jako . W 2017 r. przypada też 200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki.

Do udziału w wydarzeniach organizowanych w ramach Roku Tadeusza Kościuszki zachęca prezydent Andrzej Duda. Upamiętniają one – jak podkreśla prezydent – jednego z największych polskich bohaterów narodowych oraz jednego z najżarliwszych orędowników wolności i godności każdego człowieka. „Proklamowany przez Rzeczypospolitej Rok Tadeusza Kościuszki jest okazją, aby w dwusetną rocznicę śmierci jednego z największych polskich patriotów i przywódców narodowych podkreślić ponadczasową aktualność wartości, które reprezentował” – napisał prezydent w liście na inaugurację Roku Tadeusza Kościuszki zamieszczonym na internetowej stronie prezydenckiej kancelarii.


Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że był wszechstronnie wykształconym absolwentem Szkoły Rycerskiej i bohaterem wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, a jego wiedza, doświadczenie i sumienność, a jednocześnie oddanie sprawie wolności, męstwo w walce o prawo narodów do samostanowienia, zyskały mu za oceanem ogromną wdzięczność i szacunek. Podczas insurekcji – podkreślił prezydent – zagrzewał do boju nie tylko synów szlacheckich rodów, ale też mieszczan i chłopów i był to przełomowy moment naszej historii. „To wtedy, pod buławą Naczelnika Kościuszki, w walce o wspólną Ojczyznę oraz o wspólne ideały wolności i społecznej solidarności, narodził się nowoczesny polski” – napisał prezydent.

„I choć Rzeczpospolita zniknęła wtedy z mapy Europy, pamięć o wojnie stoczonej w jej obronie przetrwała. Trwała wiara w odrodzenie Polski jako państwa niezależnego, silnego, rządzonego sprawnie i sprawiedliwie” – podkreślił prezydent pisząc, że nadzieja, która ożywiała uczestników insurekcji nie gasła także w kolejnych pokoleniach. „To ona pomogła nam odzyskać wolność w roku 1918. To ona umacniała nas podczas II wojny światowej, w okresie powstania antykomunistycznego i podczas zmagań z totalitarnym zniewoleniem. Bohaterstwo i determinacja uczestników insurekcji kościuszkowskiej oraz ich wodza po dziś dzień napełnia nas podziwem i dumą” – napisał prezydent. Podkreślił, że ufa, iż obchody Roku Tadeusza Kościuszki przypomną osobę i zasługi patrona naszej wolności. „Niech jego życie, myśl i dokonania staną się na nowo źródłem inspiracji dla Polaków oraz dla innych narodów, w historii których obecny jest bądź to sam generał Kościuszko, bądź to ideały, którym służył” – napisał prezydent, zachęcając do udziału w obchodach Roku Tadeusza Kościuszki.


Oficjalna inauguracja Roku Kościuszki odbywa się w piątek w Krakowie. W programie krakowskich obchodów Roku Kościuszki są inscenizacje historyczne, wystawy, konkursy, a także międzynarodowa konferencja naukowa. W całym kraju z okazji Roku Kościuszki planowane są wydarzenia, upamiętniające Naczelnika. Obchody objął patronatem Prezydent RP. Patronuje im również .

„Tadeusz Kościuszko zajmuje szczególne miejsce w panteonie narodowych bohaterów. Jest symbolem wolności i wzorem patrioty nie tylko dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Uosabiał najlepsze wartości: tolerancję i równość. Thomas Jefferson, jeden z autorów amerykańskiej Deklaracji Niepodległości, nazwał Tadeusza Kościuszkę najprawdziwszym synem wolności, oddając mu hołd w związku z jego działalnością w Stanach Zjednoczonych Ameryki” – głosi uchwała Sejmu ustanawiająca rok Kościuszki.

Kresy24.pl/prezydent.pl, dzieje.pl (PAP)

Podziel się tym z innymi. Udostępnij na:

Komentarze nawołujące do przemocy, zawierające zniesławienia, wulgaryzmy, groźby karalne lub spam będą usuwane. Również wpisy osób podających nieprawdziwy email.

2 odpowiedzi „Był jednym z najżarliwszych orędowników wolności i godności”. Prezydent zachęca do udziału w obchodach Roku Tadeusza Kościuszki

 1. apud Odpowiedz

  24 marca 2017 w 13:10

  czym sie rozni insurekcja od powstania ?

  • SyøTroll Odpowiedz

   24 marca 2017 w 13:49

   Formalnie niczym. W przypadku powstania kościuszkowskiego stosuje się nazwę insurekcja, ponieważ wówczas, państwo polskie wciąż istniało.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *